Skorocel kopijovitý
Skorocel väčší
Skorocel obsahuje veľké množstvo látok, ako sú slizovité látky v listoch, glykozidy (aucubín), ako aj triesloviny, vitamín C, kyselinu kremičitú, draselné soli a zinok. Práve slizové látky majú pozitívny účinok proti kašľu, pretože tieto látky majú ochranné a sekretolytické účinky. V ľudovom liečiteľstve sa používa na popáleniny alebo ekzémy.
„Skorocel je trvalka, ktorá je v našej oblasti veľmi rozšírená. Skorocel sa používa v ľudovom liečiteľstve ako liečivá rastlina, najčastejšie vo forme skorocelového sirupu na podporu normálnej funkcie dýchacieho systému alebo vo forme čaju či masti. Skorocel pôsobí aj ako antioxidant a podporuje normálnu funkciu črevného traktu.“
Výživný sirup je jedným z najobľúbenejších prípravkov z skorocelu, ktorý je známy svojimi pozitívnymi účinkami na dýchací systém. Pripravuje sa z čerstvých listov skorocelu, cukru a medu a je vynikajúcim domácim liekom na suchý kašeľ a zahlienenie. Sirup pomáha zmierniť podráždenie hrdla a uľahčuje odkašliavanie, čím prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu.
Skorocelová masť je ďalším účinným prostriedkom na vonkajšie použitie, ktorý využíva liečivé vlastnosti skorocelu. Masť naneste na postihnuté miesta. Vďaka svojim protizápalovým účinkom je skorocelová masť vhodná aj na malé ranky a škrabance.
Čaj z listov skorocelu je cenený pre svoje upokojujúce a priaznivé účinky na tráviaci systém. Pôsobí ako mierne laxatívum, pomáha pri tráviacich ťažkostiach a podporuje detoxikáciu organizmu.
Skorocel sa používa aj v oblasti kozmetiky, kde sa jeho pozitívne účinky využívajú pri starostlivosti o pleť. Výťažok zo skorocelu sa pridáva do rôznych krémov, sér, pleťových vôd a balzamov na pery. Vďaka svojej schopnosti podporovať regeneráciu pokožky a zmierňovať podráždenie je skorocel výbornou zložkou do výrobkov určených pre citlivú alebo problematickú pokožku, ako aj do výrobkov po opaľovaní na upokojenie pokožky.
Aj keď sa skorocel všeobecne považuje za bezpečnú bylinu, je dôležité dávať pozor na možné alergické reakcie a interakcie s inými liekmi. Ľudia s alergiou na rastliny z čeľade skorocelovitých by sa mali skorocelu vyhýbať. Pred začatím akejkoľvek liečby s použitím skorocelu sa odporúča konzultácia s odborníkom, najmä ak ste tehotná, dojčíte alebo užívate iné lieky.
Skorocel je výnimočná rastlina so širokým využitím v ľudovom liečiteľstve a kozmetike. Jeho pozitívne účinky, od podpory hojenia rán až po podporu dýchacieho systému, z nej robia cenného spojenca v starostlivosti o vaše zdravie. Vzhľadom na jeho všestrannosť a dostupnosť je to rastlina, ktorú sa oplatí lepšie spoznať a zaradiť do svojho života na podporu zdravia a pohody. Pri všetkých formách používania skorocelu je nevyhnutné dodržiavať odporúčané dávkovanie a dbať na možné kontraindikácie a interakcie s inými liekmi.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29028587/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-677/great-plantain
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5878035/
https://www.dtest.cz/clanek-1323/leciva-sila-rostlin-jitrocel-kopinaty-plantago-lanceolata-l
Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.