Šeľasť srdca je zvuk, ktorý lekári počujú pri počúvaní srdca stetoskopom. Namiesto pravidelných srdcových zvukov, ktoré označujeme ako „lub-dub“, môže lekár počuť ďalšie zvuky, ktoré môžu byť pravidelné alebo nepravidelné. Tieto zvuky sú výsledkom turbulentného toku krvi v srdci alebo v jeho blízkosti.
Kým niektoré šelesty môžu byť úplne neškodné a normálne, takzvane „funkčné“, iné môžu byť známkou srdcovej choroby, ako sú vrodené srdcové chyby, zúženie alebo nedomykavosť srdcových chlopní či infekcie srdca. Dôležité je porozumenie tomu, ako sa šelesty rozlišujú, ako sa vyvíjajú a aký vplyv môžu mať na celkové zdravie jedinca.
Existuje mnoho rôznych príčin srdcového šelestu. Ako už bolo spomenuté, niektoré šelesty môžu byť neškodné, zatiaľ čo iné môžu signalizovať problém so srdcom. Väčšina šelestov je spôsobená problémami so srdcovými chlopňami, či už vrodenými vývojovými vadami alebo ochoreniami, ktoré sa vyvinuli neskôr v živote.
Najčastejšími príčinami patologického šelestu sú srdcové chyby, degenerácia srdcových chlopní, infekčná endokarditída (infekcia vnútorného výstelky srdca), reumatická horúčka alebo ischemické ochorenie srdca. V prípadoch neškodných šelestov môže byť príčinou zvýšený tok krvi srdcom, čo môže byť bežné u tehotných žien, športovcov alebo detí počas rastu.
Šelesty možno klasifikovať na základe rôznych kritérií, vrátane doby vzniku počas srdcového cyklu, ich charakteristiky a miesta najväčšej intenzity. Hlavnými typmi šelestov sú:
Tieto šelesty možno ďalej rozlíšiť podľa ich tónu, hlasitosti, trvania, miesta maximálnej intenzity a spôsobu šírenia. Presná charakterizácia šelestu môže pomôcť v identifikácii príčiny šelestu a potenciálneho srdcového ochorenia.
Šelosť srdca je zvuk, ktorý lekár počuje pri počúvaní srdca stetoskopom. Veľa šelestov je neškodných a nespôsobujú žiadne zjavné príznaky. Avšak v niektorých prípadoch môže šelest signalizovať problém s jednou alebo viacerými srdcovými chlopňami. Príznaky spojené so šelestom srdca môžu zahŕňať:
Je dôležité si uvedomiť, že mnoho ľudí s šelestom srdca nemá žiadne zjavné príznaky. U týchto jednotlivcov môže byť šelest zistený náhodne počas rutinného lekárskeho vyšetrenia. Ak máte niektorý z vyššie uvedených príznakov a máte dôvod sa domnievať, že máte šelest srdca, mali by ste konzultovať lekára.
„Srdcové šelesty sú abnormálne srdcové ozvy, vznikajúce pri turbulentnom prúdení krvi. Vždy sa jedná o znepokujující nález, aj napriek tomu, že nemusí vždy znamenať srdcovú vadu.
Existujú nevinné šelesty, tieto šelesty sú neškodné a vyskytujú sa u detí a do dospelosti vymiznú. Preto s každým nálezom je potrebné navštíviť kardiológa, ktorý vyšetrí či je srdcová šelest viazaná na ďalšie srdcové ochorenie.“
Šelosť srdca sám o sebe často nie je príčinou znepokojenia, avšak v niektorých prípadoch môže signalizovať závažnejšie srdcové ochorenie. Ak šelest spôsobuje problémy s funkciou srdcových chlopní,môže to viesť k sérii komplikácií:
Je nevyhnutné pravidelne konzultovať svoj stav s lekárom, ak máte diagnostikovaný šelest srdca, najmä ak sa objavia nové alebo zhoršujúce sa príznaky. Včasná liečba a sledovanie stavu môžu zabrániť vážnym komplikáciám a zlepšiť kvalitu života.
Pre správnu diagnostiku šelestu srdca je zásadná kombinácia fyzikálneho vyšetrenia a inštrumentálnych metód. Už počas fyzikálneho vyšetrenia lekár počúva srdcu stetoskopom, aby identifikoval a charakterizoval šelest. Poloha, doba výskytu počas srdcového cyklu a charakter zvuku môže veľa napovedať o jeho pôvode a význame.
Pre podrobnejšie informácie o príčine šelestu sa často využíva echokardiografia, čo je ultrazvukové vyšetrenie srdca. Echokardiografia umožňuje lekárovi vidieť srdcové chlopne a vyhodnotiť ich funkciu, čím môže odhaliť štrukturálne abnormality srdca vedúce k šelestu. Okrem toho môže byť vykonaný elektrokardiogram (EKG), ktorý meria elektrickú aktivitu srdca, aby sa vyhodnotili prípadné arytmie či iné elektrické abnormality srdca spojené s chlopenným ochorením.
Liečba šelestu srdca je často zameraná na samotnú príčinu šelestu. Ak je šelest benígny a nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie, nemusí liečba zahŕňať žiadnu intervenciu. Pacienti sú v týchto prípadoch obvykle sledovaní prostredníctvom pravidelných kontrol, aby sa zabezpečilo, že sa stav nerozvíja do závažnejšieho ochorenia.
V prípade, že šelest je spôsobený konkrétnym srdcovým ochorením, môže liečba zahŕňať lieky, zmeny životného štýlu alebo chirurgické zákroky. Lieky môžu zahŕňať diuretiká, antikoagulanciá alebo lieky regulujúce krvný tlak. Chirurgická intervencia môže byť potrebná v prípade vážnych chlopňových ochorení, kde je potrebné chlopne opraviť alebo nahradiť. V každom prípade by mal lekár individuálne posúdiť potreby a riziká pre konkrétneho pacienta.
Prevencia srdcového šelestu často súvisí s prevenciou srdcových ochorení, ktoré môžu spôsobiť alebo zvýšiť riziko vzniku šelestu. Kľúčovými krokmi v prevencii sú udržiavanie zdravého životného štýlu a pravidelná lekárska kontrola, najmä ak máte rodinnú anamnézu srdcových ochorení. Pokiaľ vám bola diagnostikovaná srdcová vada alebo iné srdcové ochorenie, dodržujte odporúčania a liečbu svojho lekára. Včasná diagnostika a liečba môžu zabrániť vzniku komplikácií spojených so srdcovým šelestom.
Zdravý životný štýl zahŕňa správnu výživu, pravidelný pohyb, udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, obmedzenie konzumácie alkoholu a vyvarovanie sa fajčeniu. Tiež je dôležité riadne liečiť a monitorovať chronické choroby, ako je vysoký krvný tlak alebo diabetes.
1. Čo spôsobuje šelest na srdci?
Šelesť na srdci je často spôsobená turbulentným tokom krvi v srdci, čo
môže byť dôsledkom srdcových chýb, srdcového ochorenia alebo starnutím
srdcových chlopní.
2. Je šelest na srdci nebezpečný?
Niektoré šelesty na srdci sú neškodné a sú označované ako
„funkčné“ alebo „neškodné“. Avšak šelesty môžu tiež
signalizovať vážnejšie problémy s chlopňami alebo srdcom, ktoré
vyžadujú liečbu.
3. Ako sa lieči šelest na srdci?
Liečba šelestu závisí od jeho príčiny. Niektoré neškodné šelesty
nevyžadujú liečbu, zatiaľ čo šelesty spojené s ochorením chlopne alebo
iným srdcovým ochorením môžu vyžadovať medikamentóznu liečbu alebo
chirurgický zákrok.
4. Môžem žiť normálny život s šelestom na
srdci?
Väčšina ľudí s neškodným šelestom môže žiť normálny život bez
obmedzenia. Ľudia s vážnejšími formami šelestu môžu potrebovať liečbu
a mňaak by sa vyvarovať niektorých fyzických aktivít.
Šelosť na srdci je často zistený náhodou počas rutinnej lekárskej prehliadky, mnoho ľudí s ním žije celý svoj život bez akýchkoľvek problémov. Je však dôležité rozpoznať, či je šelest príznakom nejakého vážnejšieho srdcového ochorenia. Správna diagnostika a vhodná liečba môžu predchádzať komplikáciám a zlepšiť kvalitu života pacienta. Ak máte obavy o svoje zdravie alebo si myslíte, že máte šelest na srdci, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Vývoj v oblasti kardiológie a srdcovej chirurgie nám umožňuje efektívne riešiť problémy spojené so srdcovým šelestom a poskytovať pacientom lepšiu prognózu.
Tento článok je iba informačný a neslúži ako náhrada konzultácie
s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa
obráťte na profesionálnu pomoc u lekára.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-murmurs/symptoms-causes/syc-20373171#:~:text=Prevention-,Overview,the%20heart%20valves%20are%20closing.< /p>
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17083-heart-murmur
https://www.bhf.org.uk/informationsupport/conditions/heart-murmurs
https://www.webmd.com/heart-disease/heart-murmur-causes-treatments
https://medlineplus.gov/ency/article/003266.htm
https://www.heart.org/en/health-topics/heart-murmurs
https://www.healthdirect.gov.au/heart-murmur
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.