Šarlachová angína – príznaky, liečba a prevencia ochorení

So začiatkom školského roka, bohužiaľ, začína obdobie infekčných chorôb, ktorými sa deti ľahko nakazia v kolektíve. Jedným z veľmi nepríjemných ochorení je šarlachová angína, ktorá je spôsobená β-hemolytickým streptokokom skupiny A – Streptococcus pyogenes. Šarlachová angína je často považovaná za detskú chorobu, ale môžu sa nakaziť aj dospelí. Choroba sa prejavuje bolesťou krku, problémami s prehĺtaním, malinovým jazykom či dokonca vyrážkou na tele. Hoci je šarlachová angína liečiteľná antibiotikami, nesmie sa podceniť, pretože môže spôsobiť vážne komplikácie.

pilulka

Príznaky šarlachovej angíny

Medzi najčastejšie symptómy šarlachovej angíny patria:

  • nepríjemná bolesť v krku, bolesť hlavy a brucha,
  • opuchnuté mandle s bielym či žltkastým povlakom,
  • problémy s prehĺtaním,
  • tzv. „malinový jazyk“,
  • horúčka či zimnica,
  • únava,
  • malé pupienky okolo lôžok nechtov a ušníc,
  • začervenanie tváre, keď stred a okolie úst zostávajú bledé,
  • šarlachová vyrážka prejavujúca sa červenými fliačikmi v oblasti brucha, hrude, podpazušia, lakťových jamiek, stehien, slabín, kolenách a na ďalších kožných záhyboch.

Pokiaľ sa u nakazeného objavia tieto príznaky, odporúča sa navštíviť lekára, pretože zanedbaná liečba môže viesť až k zápalom obličiek, poruche srdca a nervovej sústavy alebo k reumatickej horúčke.

 

Prenos a infekčnosť

Infekčná choroba je spôsobená β-hemolytickým streptokokom skupiny A – Streptococcus pyogenes. Táto baktéria tvorí erytrogénny toxín, ktorý sa uvoľňuje do krvi a vyvoláva sprievodné príznaky ochorenia.

Streptokokové baktérie sú nákazlivé a môžu sa šíriť kvapôčkami, jedením spoločného jedla alebo pitím spoločných nápojov a prostredníctvom infikovaných predmetov. K nákaze môže dôjsť prenesením baktérie cez nos, ústa alebo oči.

Diagnostika šarlachovej angíny

Vyšetrenie a diagnostika šarlachovej angíny prebieha následne. Lekár sa pozrie na stav krku, mandlí a jazyka nakazeného a prehmatá krk, aby zistil, či sú lymfatické uzliny zväčšené. Následne odoberie výter z krku, prípadne krv. Vzorka sa pošle do laboratória, kde sa potvrdí, či ide o streptokokovú nákazu. Podľa výsledkov testov z laboratória lekár nasadí vhodnú liečbu.

Inkubačný čas a priebeh

Inkubačná čas choroby je 1 – 5 dní. Po odštartovaní liečby antibiotikami prestáva byť nakazený človek infekčný po 1 až 2 dňoch.

Prvé príznaky streptokokovej infekcie krku sa prejavujú náhlou bolesťou krku. Okrem toho sa môže veľmi rýchlo objaviť horúčka, pričom najvyššia teplota je obvykle druhý deň po infekcii. Medzi ďalšie príznaky streptokokovej infekcie hrdla patrí zimnica, bolesť hlavy, strata chuti do jedla, bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie. Jedným z príznakov, ktoré streptokok zvyčajne nespôsobuje, je kašeľ.

V ďalšej fáze ochorenia sa môže objaviť vyrážka, ktorá sa obvykle nachádza v okolí brucha a šíri sa na hrudník, stehná, podpazušie a ďalšie záhyby tela. V lepšom prípade vyrážka ustupuje po 4 dňoch. V horšom prípade šarlachová vyrážka pripomína spálenie od slnka, keď sa po týždni začne zrohovatená koža lúpať. K vyrážke sa môžu pridružiť aj ďalšie príznaky, ako napríklad Filatovov príznak, malé pupienky okolo lôžok nechtov a ušníc či  tzv. „malinový jazyk“.

Pokiaľ sa začnú u človeka prejavovať symptómy nákazy je dôležité navštíviť lekára, pretože neliečená šarlachová angína môže vyvolať vážnejšie problémy.

Šarlachová angína u detí

Šarlachová angína postihuje predovšetkým deti vo veku 5 – 15 rokov. U zhruba polovice detí nie je prvým príznakom šarlachovej angíny horúčka, zimnica a intenzívna bolesť v krku. Niekedy sa môžu objaviť len mierne symptómy, ako je napríklad mierne zvýšená teplota a bolesť v krku. To môže spôsobiť zámenu s iným ochorením. Rodičia zvyčajne nespoznajú, že ide o šarlachovú angínu, kým sa na koži neobjavia vyrážka a malinový jazyk. U mladších detí so šarlachovou angínou sú časté príznaky hlienovohnisavá nádcha, zväčšené lymfatické uzliny a zápal stredného ucha.

Na liečbu ochorení lekári nasadia antibiotiká, ak sa však vyskytne vysoká horúčka, je možné siahnuť po voľne dostupných liekoch na zníženie teploty. U detí je možné použiť paracetamol čí ibuprofén v prípade bolesti. Deti mladšie ako 16 rokov by sa mali vyhnúť prípravkom obsahujúcim kyselinu salicylovú, ako sú acylpyrín alebo aspirín. Na tíšenie intenzívnej bolesti v krku sú vhodné pastilky, spreje alebo kloktadlá.

Lekári zdôrazňujú dodržiavanie niekoľkých základných opatrení, ako je udržiavanie pokojového režimu, zvýšený príjem tekutín, konzumácia jemných potravín, zabezpečenie vlhkého vzduchu, príjem vitamínov skupiny B a vitamínu C a izolácia chorého od ostatných členov domácnosti. Pokojový režim by mal byť dodržiavaný minimálne jeden týždeň, ideálne však v priebehu niekoľkých týždňov po ukončení antibiotickej liečby.

 

Šarlachová angína u dospelých

Šarlachová angína je zaradená medzi ochorenia, ktoré sa predovšetkým šíria u detí, približne 5 – 15 % dospelých sa však nakazí touto chorobou. Dospelí bývajú často len prenášačmi bez príznakov a nemusia nutne zažiť závažné symptómy. Nie je však vylúčené, že aj u dospelých pacientov môže dochádzať k podobnému priebehu šarlachovej angíny ako u detí. Táto situácia je však skôr výnimočná.

Okrem rizika predĺženého priebehu môže nevybavené ochorenie spôsobiť aj zápaly obličiek, poruchy nervového systému, srdcové problémy či reumatickú horúčku.

 

Šarlachová angína v tehotenstve

Šarlachová angína je počas tehotenstva, bohužiaľ, častým javom, hoci nie je nájdená žiadna priama väzba medzi tehotenstvom a streptokokovou infekciou. Pozitívne však je, že ochorenie nie je priamym ohrozením pre plod, samotné ochorenie a príjem antibiotík však môžu viac vyčerpávať organizmus.

Pri nákaze v tehotenstve je vhodné sa vyhýbať fyzickej námahe, udržiavať dostatočný prísun tekutín a konzumovať potraviny bohaté na prírodné vitamíny. Je pravdepodobné, že aj tehotným ženám sa predpíšu anti­biotiká. Existuje niekoľko typov antibiotík, ktoré sú bezpečné počas tehotenstva a nemajú nepriaznivý vplyv na ženu alebo dieťa.

 

Pilulka odborník Bc. Mária Siatka hovorí:

„Šarlachová angína je ochorenie vyskytujúce sa prevažne v detských kolektívoch. Prejavuje sa horúčkou, bolesťou v krku, zdurením uzlín a výskytom vyrážky. V prípade, že sa u vášho dieťaťa objavia tieto symptómy neváhajte a navštívte detského lekára, aby sa začala liečba čo najskôr. Po podaní antibiotík je človek infekčný 1–2 dni, za to bez vhodnej liečby až tri týždne.“

Liečba

Na liečbu ochorení lekári nasadia antibiotiká, ktoré zabíjajú baktérie a pomáhajú imunitnému systému tela bojovať proti baktériám, ktoré spôsobujú infekciu. Je nutné dodržať celý čas užívania predpísaného lieku. Dodržanie liečby pomôže zabrániť vzniku komplikácií alebo ďalšiemu rozvoju infekcie.

Symptomatická liečba zahŕňa opatrenia, ako je dodržiavanie pokojového režimu, dostatočný príjem tekutín, použitie obkladov, užívanie liekov proti horúčke a bolestiam (ako paracetamol, ibuprofén), kloktadlá, použitie liečiv podporujúcich vykašliavanie alebo utlmujúcich kašeľ.

 

Prevencia

Najlepším spôsobom, ako predchádzať nákaze spálňovou angínou je dodržiavanie hygieny. Zvlášť dôležité je umývanie rúk pred jedlom a po kašli a kýchnutí. Ďalej používanie dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu, použitie vreckovky pri kašli a kýchaní, vyhýbanie sa spoločnému používaniu riadu. Proti tejto chorobe nie je dostupná vakcinácia.

 

Vplyvy na spoločnosť a školské kolektívy

Problematikou spojenou s detskými kolektívmi je skutočnosť, že mnoho rodičov posiela svoje deti do škôl aj v prípade, keď sa u nich začína ochorenie. Táto detská skupina sa stáva zdrojom infekcie pre ostatné deti. Súčasná legislatíva neumožňuje školám vykonávať kroky spojené so zdravotným stavom detí a zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa nesie jeho rodič. Preto nie je vhodné poslať dieťa do školy, kým neuplynie aspoň 48 hodín po ukončení užívania antibiotík.

Časté otázky

Jak dlouho je člověk nakažlivý po zahájení léčby?

Ako dlho je človek nákazlivý po začatí liečby?

Po začatí liečby spálňovej angíny antibiotikami prestáva byť človek nákazlivý zvyčajne po 1 až 2 dňoch.

Jaký je rozdíl mezi angínou a spálovou angínou?

Aký je rozdiel medzi angínou a šarlachovou angínou?

Angína je zápal mandlí, ktorý je spôsobený mikroorganizmami vrátane baktérií a vírusov. Symptómy sa vyznačujú bolesťou v krku, problémami s prehĺtaním, zväčšenými a červenkastými mandľami, horúčkou, únavou a ďalšími symptómami podobné prechladnutiu. Existujú rôzne typy, ako je napríklad streptokoková angína a vírusová angína.

Šarlachová angína je ochorením spôsobeným baktériou Streptococcus pyogenes. Symptómy šarlachovej angíny zahŕňajú bolesť v krku, problémy s prehĺtaním, zväčšené a opuchnuté mandle, malinový jazyk, horúčku, únavu a ďalšie symptómy.

Hlavným rozdielom je teda v príčine ochorenia a jeho závažnosti, pričom šarlachová angína je konkrétnym typom angíny a je známa svojimi potenciálnymi vážnymi komplikáciami.

 

Jaká jsou rizika, pokud se spálová angína neléčí?

Aké sú riziká, ak sa šarlachová angína nelieči?

Okrem možnosti predĺženého priebehu môže zanedbaná šarlachová angína spôsobiť aj zápaly obličiek, problémy s nervovým systémom, srdcové komplikácie či vznik reumatickej horúčky. Tieto komplikácie sa objavujú v priebehu niekoľkých týždňov po prekonaní spálňovej angíny.

 

Šarlachová vyrážka

šarlachová vyrážka na rukách

Na rukách

šarlachová vyrážka na tele

Na tele

šarlachová vyrážka na chrbte

Na chrbte

Tento článok má iba informačný charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.