Umývačka riadu je už neodmysliteľnou súčasťou mnohých moderných domácností, napriek tomu sú chvíle, kedy potrebujeme umyť riad ihneď a nečakať, až zaplníme umývačku. Potom je tu riad, ktorý do umývačky nepatrí, alebo skrátka len na umývačku nie je priestor či využitie a riad umývame klasicky ručne v dreze. Robíte to ale správne?
Umývačka riadu je už neodmysliteľnou súčasťou mnohých moderných domácností, napriek tomu sú chvíle, kedy potrebujeme umyť riad ihneď a nečakať, až zaplníme umývačku. Potom je tu riad, ktorý do umývačky nepatrí, alebo skrátka len na umývačku nie je priestor či využitie a riad umývame klasicky ručne v dreze. Robíte to ale správne?
Umývanie riadu patrí k dennej rutine a umyť špinavý riad dokáže každý. Niekto umýva riad priebežne po každom použití, iní čakajú, až sa im v dreze nakopí väčšie množstvo a potom ho umyjú naraz. V takom prípade je dobré ho vždy nechať aspoň odmočiť, aby ste potom nemuseli pracne drhnúť zaschnuté zvyšky jedla či pripáleniny na dne hrnca.
A čo potom umývať riad tak, aby bol čistý, lesklý a pritom ste neplytvali vodou, saponátmi ani energiami a časom? Čo je teda lepšie? Umývať riad pod tečúcou vodou, alebo v napustenom dreze?
Podľa výskumov odborníkov nemožno povedať, aký typ umývania riadu preferujú ľudia viac, každému vyhovuje niečo iné a asi tušíte, že čím dlhšie umývate riad pod tečúcou vodou, tým menej ekonomické to je.
Spotreba vody pri umývaní pod tečúcou vodou je priemerne cca 20 - 70 litrov, podľa dĺžky umývania.
Ak patríte k zástancom umývania v napustenom dreze, ideálne je, ak máte drezy dva. Jeden na umývanie, druhý na oplachovanie. Ak nemáte dva drezy, pomôže lavór. Jeden drez napustite teplou vodou a potom pridajte saponát. Do druhého drezu/lavóra na oplachovanie postačí studená voda prípadne vlažná. Drezy nemusia byť plné až po okraj, stačí do polovice.
Začnite krehkým riadom ako je sklo, porcelán, taniere... potom plastové či drevené riady, príbory a na koniec si nechajte hrnce a panvice. Skrátka od toho najkrehkejšieho a najmenej zašpineného po to najrobustnejšie a najšpinavšie. Akonáhle je voda špinavá, plná plávajúcich zvyškov či veľmi mastná, vymeňte ju. Skvelým ukazovateľom môže byť stratená pena, vzniknutá pri umývaní.
Spotreba vody pri umývaní v napustenom dreze činí priemerne cca 15 - 40 litrov, podľa množstva vymenenej vody.
Ešte než sa vrhnete na samotný proces umývania, všetky zvyšky jedla zhrňte do koša. Nie do záchoda! Prípadne do bio odpadu (na kompost atď.). Pri umývaní v napustenom dreze buďte v odstraňovaní zvyškov čo najdôkladnejší, inak všetko, čo zostane na tanieri, vykúpete vo vode a o to skôr ju zašpiníte.
Keď riad na chvíľu ponoríte do vody bez saponátu, prípadne napustíte vodou, umývanie potom pôjde ľahšie a rýchlejšie. Pozor však na nože a drevené náčinie. To by sa máčaním vo vode mohlo znehodnotiť a ostrie otupiť.
Rozhodne vyberajte tie kvalitnejšie, ktoré vydržia dlhšie, takže vo finále ušetríte. Kvalitné umývacie prostriedky sú koncentrovanejšie, teda stačí menšie množstvo. Rovnako ako napr. u pracích práškov, aj saponáty sa líšia svojou účinnosťou a špecifikáciou. Niektoré sú účinnejšie v boji proti pripáleninám, iné vás očaria svojou vôňou, ďalšie sú zasa šetrné k pokožke. Niektoré majú dokonca aj funkcie navyše, ako napríklad starostlivosť o odtokové rúry.
Taká čistá a kvalitná hubka, to je základ. Čiže čistá hubka nadovšetko. Hubka je jedným z najšpinavších predmetov v našej domácnosti a vďaka svojej pórovitosti je ideálnym hniezdiskom baktérií. Preto by ste ju mali meniť najdlhšie raz za dva týždne. Samozrejme záleží ako často a na čo hubku používate... ak je hubka "prešlá", vymeňte ju skôr.
Obľúbené sú hubky aj handričky od značky Vileda, ktorá ponúka aj iné upratovacie pomôcky pre vašu domácnosť.
Rovnako ako hubka, je s umývaním riadu neodmysliteľne spätá aj handra na riad, ktorá je nepostrádateľným doplnkom každej kuchyne a každodenným pomocníkom. Pomáha udržať povrchy dokonale čisté a suché. Aby vaša kuchyňa bola vždy perfektne uprataná, bez mastnôt a neporiadku, vybavte sa potrebnými čistiacimi prostriedkami.
V najteplejšej, ako len znesiete. Pretože teplá voda jednoducho umýva lepšie a ľahšie si poradí s mastnotou.
Pripálený hrniec, kastról, panvica či zapekacia misa? Napustite trochu teplej vody, pridajte umývací prostriedok a nechajte odmočiť. Ak ani to nepomôže, nechajte pripáleniny v danom riade ľahko povariť aj so saponátom na miernom plameni, prípadne využite zvyškové teplo (sklokeramickej) platne a ešte pridajte kávovú lyžičku soli alebo octu.
Najlepšie hodnoteným výrobkom je Spontex Supermax+, Huba tvarovaná veľká 3 ks. Zákazníci hodnotia najlepšie rady Spontex.
Kategóriu Ručné umývanie sme pre vás zoradili podľa hodnotení zákazníkov od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Ručné umývanie zoradené od najlacnejších. Tie najpredávanejších kúsky v kategórii Ručné umývanie nájdete medzi prvými.