Rotavírusy: komplexný prehľad

Rotavírus je vysoko nákazlivý vírus, ktorý spôsobuje hnačku. Hoci je táto infekcia nepríjemná, zvyčajne sa lieči doma zvýšeným príjmom tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii. Príležitostne si ťažká dehydratácia vyžaduje intravenózne podávanie tekutín v nemocnici.

Úvod

Rotavírusy sú hlavnou príčinou závažných hnačiek u malých detí na celom svete. Závažnosť ochorenia podčiarkuje skutočnosť, že približne u 2,3 milióna detí si priebeh infekcie vyžaduje hospitalizáciu. Tieto vírusy patria medzi najčastejšie patogény spôsobujúce gastroenteritídu u detí mladších ako päť rokov, pričom predstavujú až 40 % hospitalizácií. Rotavírusy sú zodpovedné za viac ako 500 000 úmrtí ročne, pričom väčšina týchto úmrtí sa vyskytuje v rozvojových krajinách.

 

Klasifikácia rotavírusov

Rotavírusy patria do čeľade Reoviridae a sú klasifikované ako dvojvláknové RNA vírusy s priemernou veľkosťou 60–80 nm. V súčasnosti je klasifikovaných 10 hlavných skupín rotavírusov, označených písmenami A až J. Z týchto skupín je rotavírus A najčastejšou príčinou ochorení u ľudí. Každá skupina má vlastnú charakteristickú sekvenciu génov a antigény na povrchu vírusu.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Rotavírusové infekcie sú rozšírené najmä u detí, ale infikovať sa môžu aj dospelí. Laboratórna diagnostika sa vykonáva detekciou vírusového antigénu v stolici pomocou ELISA alebo imunochromato­grafických testov. Dôkaz nukleovej kyseliny molekulárno-biologickými metódami je ďalšou možnosťou, ktorá je však finančne náročnejšia. 

 

Vzniknuté hnačkové ochorenie ohrozuje jedinca predovšetkým stratou tekutín a minerálov a pri ťažkej dehydratácii, keď sa stratí viac ako 10 % telesnej hmotnosti, je potrebná hospitalizácia. U dojčiat a malých detí by sa malo zvážiť starostlivé ošetrenie pokožky, najmä v oblasti plienok, aby sa predišlo opruzeninám. Akútne príznaky zvyčajne ustúpia do 2 – 3 dní, ale celkové príznaky trvajú približne 10 dní. Po hnačke sa môže vyskytnúť dočasná neznášanlivosť laktózy, pretože enzým, ktorý ju rozkladá, je prítomný v sliznici tenkého čreva, ktorá je poškodená.“

Prenos a šírenie

Rotavírusy sa šíria predovšetkým fekálno-orálnou cestou. To znamená, že vírus sa môže šíriť priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo konzumáciou kontaminovanej vody alebo potravín. Ochorenia s týmto spôsobom šírenia sa označujú aj ako „choroba špinavých rúk“ a vyskytujú sa v kolektívoch so zníženými hygienickými štandardmi. Deti sú obzvlášť náchylné na infekciu, pretože si často dávajú ruky do úst a môžu ľahko konzumovať kontaminované predmety. Inkubačná doba sa pohybuje od 1 do 3 dní.

 

Príznaky ochorenia

Rotavírusová infekcia sa zvyčajne prejavuje náhlym nástupom hnačky, zvracania a horúčky. Hnačka môže byť vodnatá a trvať niekoľko dní. Medzi ďalšie príznaky môže patriť bolesť brucha a strata chuti do jedla. Medzi závažné komplikácie patria dehydratácia, kŕče a malabsorpcia. Dehydratácia je závažný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Mechanizmus ochorenia

Rotavírusy napádajú bunky tenkého čreva nazývané enterocyty. Po kolonizácii enterocytov vírusmi dochádza k štrukturálnym a funkčným zmenám v črevnom epiteli. Po preniknutí do bunky začne vírus replikovať svoju RNA a produkovať vírusové proteíny. Zaujímavým aspektom rotavírusov je, že produkujú proteín s názvom NSP4, ktorý pôsobí ako enterotoxín. Tento toxín stimuluje vylučovanie vody a elektrolytov z enterocytov do črevného lúmenu, čo vedie k hnačke.

 

Imunitná odpoveď

Po infekcii rotavírusom začne imunitný systém organizmu reagovať tvorbou protilátok. Hlavné protilátky, ktoré reagujú s rotavírusom, sú IgG a IgA (imunoglobulíny G a A). Tieto protilátky sa viažu na vírusy a zabraňujú im infikovať ďalšie bunky. Okrem toho telo produkuje ďalšie obranné molekuly, ako sú interferóny, ktoré pomáhajú brániť telo pred vírusovými infekciami.

 

Diagnostika a detekcia

Diagnostika rotavírusovej infekcie sa zvyčajne vykonáva detekciou vírusu alebo jeho antigénov v stolici pacienta. Na tento účel sa často používa metóda nazývaná enzýmový imunosorbčný test (ELISA). Ďalšou metódou je polymerázová reťazová reakcia (PCR), ktorou možno zistiť vírusovú RNA v klinických vzorkách. PCR aj ELISA majú vysokú citlivosť a môžu sa použiť na detekciu nízkych koncentrácií vírusov.

 

Prevencia a liečba

Najlepším spôsobom prevencie rotavírusovej infekcie je očkovanie. Existujú vakcíny, ktoré boli vyvinuté na ochranu detí pred rotavírusovou gastroenteritídou. Tieto vakcíny sú účinné a bezpečné a podávajú sa ústami. Po zavedení očkovania došlo k 67 % poklesu hospitalizácií pre rotavírusovú infekciu a 42 % poklesu smrteľných hnačiek. Ak sa infekcia vyskytne, hlavným cieľom liečby je zabrániť dehydratácii, predovšetkým podávaním rehydratačných roztokov. V závažných prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia a intravenózna rehydratácia. Nemalo by sa zabúdať na potrebu zvýšenej hygieny a dezinfekcie rúk, dezinfekciu povrchov, hračiek a izoláciu chorých detí mimo kolektívu.

Na rotavírusy neexistujú špecifické antivirotiká, preto sa liečia symptomaticky. Horúčku kontrolujeme antipyretikami, najmä u malých detí ako prevenciu febrilných kŕčov. Hlavnou zásadou liečby je včasná a dostatočná rehydratácia a zavodnenie, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu črevnej sliznice. Ak je dieťa dojčené, dojčenie pre istotu prerušte a medzitým podávajte ORS (rehydratačný roztok – napr. Kulisek).

 

Komplikácie a rizikové faktory

Aj keď väčšina prípadov rotavírusovej gastroenteritídy má mierny priebeh, môžu sa vyskytnúť komplikácie, najmä u malých detí a u osôb s oslabeným imunitným systémom. Dehydratácia je najčastejšou komplikáciou a môže byť život ohrozujúca, ak sa rýchlo nelieči. Medzi ďalšie komplikácie môže patriť nerovnováha elektrolytov, kŕče alebo dokonca encefalopatia súvisiaca s rotavírusmi.

Hlavnou príčinou úmrtia na rotavírusovú infekciu môže byť dehydratácia, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca alebo vdýchnutie zvratkov.

Rizikové faktory závažnej rotavírusovej gastroenteritídy zahŕňajú nízky vek (najmä detí mladších ako 6 mesiacov), nedostatočnú výživu, nedostatočné krmenie a oslabený imunitný systém.

 

Epidemiológia

Rotavírusy predstavujú celosvetový zdravotný problém. Odhaduje sa, že každoročne spôsobujú 111 miliónov prípadov hnačiek, ktoré si vyžadujú ambulantnú liečbu, 25 miliónov prípadov, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, a 200 000 úmrtí u detí mladších ako päť rokov. Väčšina týchto úmrtí sa vyskytuje v subsaharskej Afrike a južnej Ázii.

 

História a výskum

Rotavírusy boli prvýkrát identifikované v roku 1973. Odvtedy sa uskutočnilo veľa výskumov zameraných na pochopenie biológie vírusu, mechanizmu ochorenia a vývoj účinných vakcín. Výskum tiež ukázal, že rotavírusy môžu infikovať nielen ľudí, ale aj mnohé druhy zvierat vrátane vtákov, ošípaných a dobytka.

 

Budúcnosť a výzvy

Aj keď majú rotavírusové vakcíny veľký potenciál znížiť počet prípadov a úmrtí, stále existujú výzvy spojené s ich širokým nasadením, najmä v rozvojových krajinách. Okrem toho je potrebný ďalší výskum na identifikáciu nových kmeňov rotavírusov a na pochopenie toho, ako sa vírusy v priebehu času menia a prispôsobujú.

 

Záujímavosti o rotavírusoch

Rotavírusy boli pomenované podľa ich charakteristického vzhľadu pod elektrónovým mikroskopom, kde vírusy vyzerajú ako kolesá. Slovo „rota“ pochádza z latinčiny a znamená „koleso“. Okrem toho, hoci rotavírusy postihujú predovšetkým deti, môžu infikovať ľudí všetkých vekových kategórií vrátane dospelých.

 

Záver

Rotavírusy sú hlavnou príčinou ťažkej hnačky u detí na celom svete. Hoci existujú účinné vakcíny, stále je potrebný ďalší výskum a osveta verejnosti o význame prevencie a liečby. Včasná diagnostika a liečba môžu zabrániť komplikáciám a zlepšiť výsledky u nakazených.

 

Zdroje

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/r/rota­virove-infekce/rotavirove-gastroenteritidy/
https://szu.cz/…akteristiky/
https://www.nzip.cz/…rove-infekce
 https://www.nzip.cz/…irove-prujmy

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2017/04/04.pdf

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2010/03/10.pdf

https://profi­medicina.cz/ro­tavirove-infekce-ockovani-jako-nejucinnejsi-forma-prevence/

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2009/06/17.pdf

 

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.