Respirátory - Univerzálna - najlacnejšie produkty (0 produktov)

Respirátory (filtračné polomasky) sú zdravotnícke pomôcky, ktoré chránia nositeľa pred preniknutím mikročastíc z okolitého prostredia do dýchacích ciest. Preto sú využívané skôr v zdravotníctve a v odvetviach, kde sa pracuje v prostredí s vysokým …

Zobraziť viac

Respirátory (filtračné polomasky) sú zdravotnícke pomôcky, ktoré chránia nositeľa pred preniknutím mikročastíc z okolitého prostredia do dýchacích ciest. Preto sú využívané skôr v zdravotníctve a v odvetviach, kde sa pracuje v prostredí s vysokým množstvom škodlivín vo vzduchu. V poslednej dobe začali byť respirátory vyhľadávané aj širokou verejnosťou na ochranu pred ochorením COVID-19. Pri používaní respirátora však treba myslieť nato, že na rozdiel od rúška, ktoré chráni okolie, respirátor nezachytáva častice, ktoré vydychujete, preto ak má chorý človek iba respirátor, môže nákazu šíriť do okolia. Preto pri nosení respirátora používajte aj klasické rúško, ktoré umiestnite na vrch respirátora, aby ste chránili nielen seba, ale aj okolie.

Aké parametre musia respirátory spĺňať?

Účinnosť respirátorov sa delí podľa FFP normy (akú veľkosť častíc sú schopné zadržať):

  • FFP1 - vhodné pre pracovné prostredie bez výskytu fibrogénnych a toxických prachov; vdýchnutie častíc môže podráždiť dýchacie cesty, ale nevedie k rozvinutiu ochorenia
  • FFP2 - ak sú v dýchanom vzduchu škodlivé a mutagénne látky; účinné proti kvapalným zdraviu škodlivým prachom, dymom a aerosólom
  • FFP3 - respirátory najúčinnejšej triedy vás chránia pred škodlivými prachmi, aerosólmi aj dymom; filtrujú karcinogénne aj rádioaktívne škodliviny, baktérie, spóry húb, vírusy

Typy respirátorov

  • Respirátory s výmennými filtrami sú určené na opakované použitie a filter navyše môžete meniť podľa ich požadovanej účinnosti
  • Respirátory bez vydychovacieho filtra možno taktiež použiť na ochranu pred infekčným pacientom
  • Polomasky s aktívnym uhlím sú obvykle určené na jednorázové použitie na zachytenie prachu, plynu či toxickej pary
  • Respirátory s výdychovým filtrom na osobnú ochranu nie sú vhodné na bežné použitie, keďže nezabránia šíreniu vírusu do okolia. 

V súčasnosti sa na Slovensku počas krízovej situácie zakazuje predaj alebo prevádzanie filtračných tvárových polmasiek kategórie FFP2 s vydychovacím ventilom alebo kategórie FFP3. Výnimkou zo zákazu predaja sú zdravotnícki pracovníci a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Certifikáty a normy kvality respirátorov:

Respirátory podliehajú rôznym predpisom normy na celom svete. Tieto normy špecifikujú určité požadované fyzikálne vlastnosti a výkonové charakteristiky, ktoré musia byť splnené, aby mohli respirátory požadovať zhodu s konkrétnou normou.

Normy respirátorov:

  • FFP2 (Európa EN 149-2001) – filtračná schopnosť ≥ 94% , testuje sa na časticiach NaCl a parafínového oleja. Prienik vzduchu do vnútra ≤ 8% (priemer meraný pri ťažkej fyzickej aktivite, resp. pri cvičení).
  • KN95 (Čína GB2626-2006) – filtračná schopnosť ≥ 95% , testuje sa na časticiach NaCl. Prienik vzduchu do vnútra ≤ 8% (priemer meraný pri ťažkej fyzickej aktivite, resp. pri cvičení).
  • N95 (USA NIOSH-42CFR84) – filtračná schopnosť ≥ 95% , testuje sa na časticiach NaCl. Prienik vzduchu do vnútra respirátora nie je pri tejto norme udávaný.
  • P2 (Austrália / Nový Zéland AS / NZA 1716: 2012) – filtračná schopnosť ≥ 94% , testuje sa na časticiach NaCl. Prienik vzduchu do vnútra ≤ 8% (priemer meraný pri ťažkej fyzickej aktivite, resp. pri cvičení).
  • Kórea 1. trieda (Kórea KMOEL - 2017-64) – filtračná schopnosť ≥ 94% , testuje sa na časticiach NaCl a parafínového oleja. Prienik vzduchu do vnútra ≤ 8% (priemer meraný pri ťažkej fyzickej aktivite, resp. pri cvičení).
  • DS2 (Japan JMHLW-Notification 214, 2018) – filtračná schopnosť ≥ 95% , testuje sa na časticiach NaCl a parafínového oleja.
  • PFF2 (ABNT / NBR 13.698-2011 - Brazília) – filtračná schopnosť ≥ 94% , testuje sa na časticiach NaCl, parafínového oleja a dioktylftalátu. Prienik vzduchu do vnútra respirátora nie je pri tejto norme udávaný.

Na Slovensku sa najčastejšie stretnete s respirátormi označených európskou triedou FFP2 alebo čínskou normou KN95. Na základe porovnania sa dá európska norma FFP2 a čínska norma KN95 považovať za podobnú na filtrovanie častíc na inej ako olejovej báze, ako sú napr. prach, znečistené ovzdušie a bioareósoly. Bioareosólom sa šíria aj vírusové ochorenia. Respirátory certifikované týmito štandardmi majú teda podobné vlasnosti a podobnú filtračnú schopnosť.

Ako správne používať respirátor?

Pri používaní respirátora na ochranu dýchacích ciest je zásadné jeho správne použitie - nasadenie. Pokiaľ ho totiž nasadíte na tvár zle, riskujete vdychovanie nebezpečných látok a je vám k ničomu. Vždy rozlišujte horný a spodný okraj a na tvár priložte tak, aby filtračná maska ​​zakrývala bradu i nos. Potom čo najlepšie vytvarujte pásik nosovej svorky. Hornú upínaciu pásku umiestnite na temeno hlavy, spodnú upínaciu pásku pod ušami. Pásky nesmú byť prekrútené.

Pokiaľ ste si nezvolili tu žiadny produkt, skúste sa pozrieť aj na kategórie Respirátory FFP2.

Vymazať všetky filtre

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Pošlite nám tip na produkt a my ho skúsime zaradiť do ponuky.

Odporučiť produkt
Nenašli ste, čo ste hľadali?

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám a radi vám pomôžeme s výberom a vyhľadávaním vhodného produktu.

Potrebujete poradiť?

Pozrite sa na produkty z kategórie Respirátory zoradené od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Respirátory zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Respirátory sme pre vás poskladali od najkvalitnejších produktov.