Rázštep, známe aj ako spina bifida, je vrodená chyba, pri ktorej sa počas vývoja plodu neuzavrie chrbticový kanál. To môže viesť k čiastočnému vysunutiu miechy a miechových puzdier z miechového kanála, čo má za následok rôzne neurologické problémy a fyzické obmedzenia.
„Rázštep chrbtice, odborne nazývaný spina bifida, je vrodená vývojová chyba centrálneho nervového systému (CNS). Táto vada patrí do skupiny rázštepov neurálnej trubice a postihuje časť chrbtice medzi bedrovým a krížovým stavcom. Defekty neurálnej trubice sú po srdcových chybách druhou najčastejšou vrodenou chybou.
Malformácia chrbtice sa vyskytuje v treťom až štvrtom týždni tehotenstva. Za významné príčiny sa považuje nedostatok kyseliny listovej alebo porucha metabolizmu kyseliny listovej v tehotenstve. U žien s epilepsiou sa riziko tiež zvyšuje približne o jedno percento. V niektorých prípadoch nie je potrebná žiadna liečba menšej formy malformácie. Na druhej strane pri spina bifida aperta (otvorený rázštep chrbtice) môže byť vada výrazná. V tomto prípade je vhodná operácia do 48 hodín po narodení. Terapia zahŕňa fyzioterapiu a ortopedické pomôcky.“
Niektoré príčiny rázštepu chrbtice sú stále nejasné, ale väčšinou ide o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov. Medzi možné rizikové faktory patria:
Existujú rôzne typy rázštepu chrbtice. Medzi najčastejšie patria:
Spina bifida môže mať rôzne prejavy v závislosti od jej typu a závažnosti. Medzi bežné príznaky patria:
Diagnostika rázštepu chrbtice sa často začína počas tehotenstva. Na odhalenie sa môže použiť ultrazvuk počas tehotenstva a amniocentéza, pri ktorej sa vyšetruje vzorka plodovej vody. Po pôrode prichádzajú na rad ďalšie diagnostické metódy, ako napríklad magnetická rezonancia alebo röntgenové vyšetrenie chrbtice.
Správna diagnóza a presné zobrazenie sú dôležité pre úspešnú liečbu.
Liečba závisí od typu a závažnosti vady. V niektorých prípadoch chirurgický zákrok nie je potrebný, zatiaľ čo v iných prípadoch je potrebné ho vykonať krátko po narodení na uzavretie rázštepu.
Dalšie liečebné postupy zahŕňajúfyzikálnu terapiu na zlepšenie pohyblivosti, s operáciou alebo bez nej. Dôležité sú aj pravidelné kontroly u lekára a sledovanie pohyblivosti pacienta.
Spina bifida môže spôsobiť množstvo komplikácií v závislosti od závažnosti postihnutia. Často môže byť schopnosť chodiť alebo pohybovať sa obmedzená v dôsledku poškodenia nervov. V dôsledku deformácie chrbtice sa môžu vyskytnúť rôzne kostné a svalové problémy. Postihnuté deti môžu mať aj obtiaže s kontrolou močenia a stolice.
Dalšími častými komplikáciami sú hydrocefalus čo je nahromadenie mozgovomiechového moku v mozgu, ktoré môže viesť k zväčšeniu hlavy a vyžaduje si operáciu.
Prevencia rázštepu chrbtice je čiastočne možná prostredníctvom niekoľkých odporúčaných krokov. Všeobecným pomocníkom a preventívnym doplnkom stravy je kyselina listová. Ženy, ktoré plánujú otehotnieť, by mali začať užívať doplnky kyseliny listovej aspoň mesiac pred otehotnením a pokračovať v jej užívaní počas prvého trimestra tehotenstva.
Všeobecne platí, že počas tehotenstva by sa ženy mali vyhýbať látkam, ktoré môžu poškodiť vývoj plodu. Okrem toho by si ženy s diabetom mali pred otehotnením a počas tehotenstva kontrolovať hladinu cukru v krvi.
Je však dôležité spomenúť, že tieto prostriedky môžu znížiť riziko vzniku rozštiepu chrbtice. Nie mu na 100 % istotou zabrániť.
Rázštep chrbtice je závažná vývojová chyba, ktorá môže mať výrazný vplyv na kvalitu života postihnutého jedinca. Prevencia a včasná diagnostika zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení tohto ochorenia. Vďaka moderným lekárskym postupom a liečebným technikám môže mnoho postihnutých jedincov žiť plnohodnotný život. Je nevyhnutné, aby rodiny a jednotlivci s postihnutím mali prístup k informáciám a podpore.
https://www.cdc.gov/ncbddd/spinabifida/facts.html
https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/spina-bifida
https://www.ottobock.com/cs-cz/vas-stav/diagnozy-a-symptomy/spina-bifida
https://www.wikiskripta.eu/w/Roz%C5%A1t%C4%9Bpov%C3%A9_vady
https://www.stefajir.cz/rozstep-patere
Vyštudovala som odbor zdravotnícke lýceum na Mendelovej strednej škole v Novom Jičíne. Rada vo voľnom čase chodím s kamarátmi von, športujem. Baví ma učiť sa novým veciam a mám veľmi blízko k zdravotníctvu.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.