Raynaudov fenomén

Raynaudov fenomén je porucha, pri ktorej dochádza k prechodnému zúženiu ciev, zvyčajne v prstoch rúk a nôh. Tieto prejavy vznikajú ako reakcia na chlad alebo stres. Zúženie spôsobuje, že postihnutá oblasť je bledá, modrastá a potom červená, čo môže byť sprevádzané bolesťou, brnením alebo necitlivosťou. Farebné zmeny odrážajú obmedzený prietok krvi a následný návrat normálneho prietoku.

Obsah

  1. Príznaky Raynaudovho fenoménu
  2. Príčiny a rizikové faktory
  3. Diagnostika
  4. Liečba Raynaudovho fenoménu
  5. Záver
  6. Zdroje
pilulka

Príznaky Raynaudovho fenoménu

Najčastejšie príznaky Raynaudovho fenoménu sú:
 

  • Zmena farby kože sa zvyčajne začína vyblednutím, po ktorom nasleduje zmodranie a nakoniec sčervenanie.
  • Pocit chladu v postihnutých oblastiach.
  • Pocit necitlivosti alebo mravčenia, ktorý môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín.

Príčiny a rizikové faktory

Presná príčina Raynaudovho fenoménu nie je úplne objasnená. Väčšina ľudí s týmto ochorením má "primárnu formu ochorenia, čo znamená, že nie je spojená s iným ochorením. Nemá anatomický základ a postihnutie prstov je často symetrické. Začína sa objavovať v období dospievania alebo mladej dospelosti a po niekoľkých rokoch môže ustúpiť.
 

"Sekundárna forma je spojená s inými zdravotnými stavmi, zvyčajne s autoimunitnými ochoreniami, ako sú reumatoidná artritída alebo lupus. Táto forma patrí medzi uznané choroby z povolania. Často ju spôsobujú vibrácie lokálne prenášané na ruky. Prsty bývajú postihnuté asymetricky, pretože pravá a ľavá ruka sú zvyčajne zaťažované rozdielne. Začína sa na 4. a 5. prste a až v pokročilejších štádiách postihuje ostatné prstové kĺby. Postihnuté bývajú aj palce.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Raynaudov fenomén je vazoneuróza, pri ktorej sa v reakcii na chlad alebo stres zužujú cievy, zvyčajne v prstoch ruky. Môže sa však vyskytnúť aj na iných akrálnych častiach tela, ako sú uši, pery alebo nos.

Raynaudov fenomén sa delí na primárny a sekundárny. Primárna forma nie je spojená so žiadnym iným ochorením. Sekundárna forma je nebezpečnejšia a súvisí s iným ochorením, napríklad autoimunitným ochorením, hematologickým ochorením alebo úrazom. Sekundárna forma sa tiež klasifikuje ako choroba z povolania spôsobená vibráciami a súvisí najmä s povolaniami, ako sú baníci alebo kamenári, kde sa používajú kladivá, vŕtačky alebo brúsky.

Diagnostika Raynaudovho fenoménu

Diagnostika sa zvyčajne vykonáva na základe príznakov a lekárskeho vyšetrenia. Lekár môže odporučiť aj ďalšie vyšetrenia na vylúčenie iných ochorení alebo na potvrdenie diagnózy:
 

  • Kapilaroskopia: Neinvazívny test, pri ktorom sa pomocou malého zväčšenia vyšetria kapiláry v končekoch prstov. Pomáha rozlíšiť medzi primárnou a sekundárnou formou ochorenia.
  • Chladový test a prstová pletyzmografi­a: Chladový test spočíva v ponorení končatín do ľadovej vody na 10 minút a následnom meraní prekrvenia periférnych ciev. Meranie prietoku krvi sa vykonáva pri izbovej teplote a potom po chladovom teste. Tento test sa používa v pracovnom lekárstve. 
  • Biochemické testy: Pomáhajú vylúčiť súvislosť s autoimunitnými ochoreniami.
  • Anamnéza pacienta a fyzikálne vyšetrenie pacienta: Na zistenie potenciálnych spúšťačov a možných pridružených ochorení.

 

Liečba a prevencia

Liečba Raynaudovho fenoménu sa zameriava na prevenciu záchvatov a zníženie závažnosti príznakov. To zahŕňa najmä ochranu prstov a chodidiel pred chladom a ich udržiavanie v teple. Okrem toho sa podávajú vasodilatačné lieky na rozšírenie ciev a zlepšenie prietoku krvi. Patria medzi ne blokátory vápnikových kanálov.

Vhodná je aj zmena životného štýlu, napríklad tým, že prestanete fajčiť. Fajčenie zužuje cievy. V prípade sekundárneho Raynaudovho fenoménu je potrebné liečiť základné ochorenie. 

Záver

Raynaudov fenomén je stav, ktorý je nepríjemný, ale pri správnej liečbe je možné žiť plnohodnotný život. Je dôležité porozumieť príznakom, potenciálnym spúšťačom a najlepšej liečbe pre každého jednotlivca.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/929-raynauduv-syndrom

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2007/06/11.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2007/10/06­.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.