Koža nezabúda. Čím častejšie sa pokazí/spáli, tým viac je do budúcna ohrozená rakovinou. Vhodnou ochranou sú opaľovacie krémy. Pre citlivú detskú pokožku alebo pre citlivú kožu na tvári sú najlepšie špeciálne druhy opaľovacích krémov.
Prípravky po opaľovaní predstavujú ďalšiu starostlivosť o pokožku v slnečných dňoch a určite sa oplatí si ich so sebou k moru pribaliť. Pri pravidelnom použití po slnení pomáhajú významne znížiť stratu vody v koži.
Mastný film, ktorý na pokožke vytvoria bežné telové mlieka, pokožku utesní a "zadusí". Vďaka tomu je bránené prirodzenej výmene vlhkosti medzi pokožkou a okolím, čo sa prejaví podráždením pokožky.
Pokožka je po slnení presilená a často aj trochu poškodená. Konzervanty a vonné látky tak môžu ľahšie vyvolať alergickú reakciu.
Vyberajte prípravky s obsahom aloe vera a vitamínov B (predovšetkým panthenolu) alebo vitamínu E.
V ponuke sú klasické krémy po opaľovaní, starajúce maslá alebo spreje. Spreje odporúčame používať predovšetkým vtedy, ak je pokožka už poškodená (a teda dotyk rúk pri rozmazávani bežného krému spôsobuje bolesť). Panthenol Sprej bude napr. tou správnou voľbou.
Ak už je vaša pokožka spálená, sú na nej pľuzgiere alebo sa lúpe, bežnú vyživujúcu kozmetiku po opaľovaní nepoužívajte. Skúste radšej upokojujúce prípravky. Na bolesť možno použiť bežné lieky proti bolesti. Pomáha aj vziať na seba oblečenie namočené do studenej vody (samozrejme vyžmýkané).
S regeneráciou pokožky vám môže pomôcť konzumácia karotenoidov (beta karotén), ktoré sú silnými antioxidantmi. Pozor - v žiadnom prípade neslúžia ako prevencia pred spálením a nie je na mieste spoliehať na nich namiesto opaľovacích krémov. Karotenoidy získate najlepšie z čerstvého ovocia a zeleniny, zakúpiť ich ale môžete aj vo forme tabliet. Vyberajte si, aby aj v tabletách boli skôr prírodné než syntetické karotenoidy.
Ak už vaša pokožka spálená je, môžete k upokojeniu použiť tvaroh alebo jogurt (aplikujte vychladené z chladničky). Výborné je aj aloe vera. Na pokožku sa aplikuje gél, ktorý získate z vnútra rastliny (ak máte doma, odrežte list a pokožku potrite tekutinou, ktorá sa na reze objaví). Možno tiež užiť prípravky s aloe vera z lekárne.
Prípravok po opaľovaní by sa mal používať každý deň dovolenky v dostatočnom množstve. Ak vám ale predsa len zostalo nejaké množstvo krému z vlaňajška, skontrolujte jeho konzistenciu a vôňu. Ak sa zdá v poriadku, skontrolujte ešte dátum použiteľnosti a tiež, ako dlho je krém otvorený. Do 12 mesiacov od otvorenia (odporúča sa robiť si, rovnako ako u liekov, na balenie poznámku o dátume otvorenia) väčšinou nebýva s použitím problém, obozretné by mali byť osoby s citlivou pokožkou.
V zásade rovnaké ako v segmente opaľovacích krémov. Vybrať si môžete medzi značkami Daylong (napr. Daylong after sun Repair 100 ml), Bioderma (napr. pumpička Bioderma Photoderm After Sun 500 ml), Vichy, Avéne (skvelý je rozprašovač Avéne Lait Reparateur soleil 200 ml), Ladival (skúste Ladival Alerg po opaľovaní gél 200 ml). Na spálenú pokožku potom poslúžia výrobky firmy Panthenol alebo Bepanthen.
Ak ste to však so slnečným žiarením prehnali, potom príde vhod po opaľovaní pokožku upokojiť pomocou gélov s D-Panthenolom a vitamínom E.
Pozrite sa na produkty z kategórie Po opaľovaní zoradené od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Po opaľovaní zoradené od najlacnejších. V kategórii Po opaľovaní nájdete tovar poskladaný od najkvalitnejších kúskov.