Pretrhané väzy: príznaky a liečba

Väzivá sú hrubé, pružné pásy tkaniva, ktoré spájajú kostikĺboch a umožňujú ich pohyb. Niekedy dochádza k poškodeniu týchto štruktúr, ktoré môže byť dôsledkom nárazu, nesprávneho pohybu alebo hyperextenzie kĺbu. Pretrhnutie väzov môže byť mierne (natiahnutie) až závažné (úplné pretrhnutie). Pre­trhanie väzov je typické pre kolenné väzy, Achillovu pätu, členok alebo rameno.

 

  1. Anatómia a funkcia väzov
  2. Príčiny natrhnutia väzov
  3. Príznaky a diagnostika
  4. Liečba a rehabilitácia natrhnutia väzov
  5. Komplikácie spojené s roztrhnutými väzmi
  6. Prevencia natrhnutia väzov
  7. Často kladené otázky
  8. Záver
  9. Zdroje

 

Anatómia a funkcia väzov

Väzy sa skladajú z kolagénnych vlákien, elastických vlákien a väzivových buniek. Väzy sú menej prekrvené v porovnaní s kožou alebo svalmi a preto sa hoja dlhšie ako iné štruktúry. Sú nevyhnutné na stabilizáciu kĺbov. Každý kĺb v tele má špecifické väzy, ktoré mu pomáhajú správne fungovať a zabraňujú nadmernému pohybu alebo posunu kostí. Napríklad v kolennom kĺbe máme predný skrížený väz (ACL) a zadný skrížený väz (PCL), ktoré zabraňujú prednému a zadnému posunu stehennej a holennej kosti.

 

Príčiny pretrhnutia väzov

Pretrhnutie väzov môže byť spôsobené viacerými faktormi. Medzi najčastejšie príčiny patria:

 

 

Príznaky a diagnostika

Na stanovenie správnej diagnózy môže lekár použiť rôzne metódy vrátane fyzikálneho vyšetrenia, rentgenového snímku (na vylúčenie možného poškodenia kĺbov a kostí) alebo magnetickej rezonancie (na zobrazenie mäkkých štruktúr, ako sú väzy a šľachy). Keď dôjde k roztrhnutiu väzov, postihnutá osoba môže pociťovať rôzne príznaky. Medzi najčastejšie patria:

 

Pilulka dobroník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Pokiaľ vás po úraze kolena alebo iného miesta trápi neustávajúca bolesť a opuch, navštívte odborného lekára. Ak sa liečba začne včas, môže sa predísť nepríjemným následkom. Liečba si vyžiada niekoľko týždňov až mesiacov pokojového režimu, návrat k športovaniu by mal byť veľmi opatrný, aby sa predišlo opätovnému poškodeniu väzov.“

Liečba a rehabilitácia natrhnutých väzov

Liečba natrhnutých väzov závisí od závažnosti poškodenia. V miernych prípadoch sa môže odporučiť odpočinok, ľad a kompresívna bandáž. V posledných rokoch sa často spomína regenerácia poškodených väzov. Ukázalo sa, že je prínosné vykonávať v kĺbe malé pohyby (po odznení akútnej bolestivej fázy), pretože to vedie k lepšiemu prekrveniu, a tým aj k rýchlejšiemu hojeniu. Naopak dlhodobé ľadovanie pomôže pri bolesti, ale zastaví proces regenerácie a odtok zápalových látok z poraneného miesta. Na okamžitú liečbu možno použiť rôzne masti s upokojujúcim účinkom alebo protizápalové lieky. V závažnejších prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok na zašitie poškodeného väzu.

 

Rehabilitácia je kľúčovou súčasťou liečby natrhnutia väzov. Cieľom rehabilitácie je obnoviť plnú funkciu kĺbu a posilniť okolité svaly, aby sa predišlo ďalšiemu zraneniu. To môže zahŕňať fyzikálnu terapiu, cvičenie a iné liečebné metódy.

 

Komplikácie spojené s natrhnutými väzmi

Pokiaľ sa pretrhnuté väzy neriešia správne alebo včas, môže to viesť k sérii komplikácií. Medzi potenciálne komplikácie patrí najmä chronická bolesť kĺbu, jeho znížená funkcia alebo obmedzená pohyblivosť, artritída a tiež riziko opätovného zranenia v budúcnosti.

 

Prevencia pretrhnutia väzov

Aj keď sa niektorým zraneniam väzov nedá vyhnúť, existuje niekoľko opatrení, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko poškodenia väzov:

 

  • Posilňovanie svalov okolo kĺbov môže pomôcť pri ich stabilizácii a ochrane väzov
  • Pred fyzickou aktivitou sa zahrejte a rozcvičte
  • Nosenie vhodnej obuvi a vhodného športového vybavenia
  • Naučiť sa správnej technike športovania a cvičenia
  • Vyhýbajte sa nebezpečným činnostiam alebo situáciám, ktoré zvyšujú riziko zranenia

 

Často kladené otázky

Je možné cvičiť s poškodeným väzom?

Ano, ale odporúča sa poradiť sa s odborníkom a dodržiavať určité bezpečnostné pokyny, aby sa predišlo ďalšiemu zraneniu. Cvičenie by malo byť s minimálnou záťažou, ideálne iba s váhou vlastného tela.

Môže sa poškodený väz úplne zahojiť?

V mnohých prípadoch áno, ale závisí to od závažnosti zranenia a spôsobu ošetrenia.

Prečo sa väzy hoja pomalšie ako svaly?

Pretože majú obmedzené zásobovanie krvou, čo znamená, že nemajú rovnaký prístup k živinám a kyslíku potrebným na hojenie ako svaly.

Je pri natrhnutí väzov vždy potrebná operácia?

Nie vždy. Závisí to od stupňa poškodenia väzov, postihnutého kĺbu a individuálnych preferencií. Pri bežných aktivitách to často nevadí, ale u profesionálnych športovcov je operácia nevyhnutná.

 

Záver

Trhlina väzov je vážne zranenie, ktoré si vyžaduje primeranú liečbu a náležitú pozornosť. Správna diagnostika, liečba a rehabilitácia sú kľúčom k obnoveniu plnej funkcie kĺbu a prevencii komplikácií. Dôležité je tiež uplatňovať preventívne opatrenia na minimalizáciu rizika poškodenia väzov.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.web­md.com/fitness-exercise/under­standing-sprains-strains

https://www.hop­kinsmedicine.or­g/health/treat­ment-tests-and-therapies/knee-ligament-repair

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/body/21604-ligament

https://www.nzip­.cz/clanek/1212-slachy-a-vazy

https://www.jos­pt.org/doi/ab­s/10.2519/jos­pt.2006.2011

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.