Preeklampsia: čo to je, príčiny a príznaky

Preeklampsia je komplikácia tehotenstva, ktorá môže mať vážne následky pre matku aj plod. Vyznačuje sa vysokým krvným tlakom, poškodením iných orgánových systémov, často obličiek, a výskytom bielkovín v moči (proteinúria). toto ochorenie sa zvyčajne začína po 20. týždni tehotenstva a malo by sa včas odlíšiť od normálneho vysokého krvného tlaku (hypertenzie).

 

Obsah

  1. Ako vzniká preeklampsia?
  2. Symptómy
  3. Diagnostika
  4. Liečba a manažment
  5. Prevencia
  6. Dopady pre matku a plod
  7. Záver

 


Ako vzniká preeklampsia?

Preeklampsia je závažný stav, ktorý postihuje až 5 % tehotných žien. Hoci presné príčiny preeklampsie nie sú známé, vedci veria, že môže začať v placente, orgánu, ktorý vyživuje plod počas tehotenstva. K vzniku preeklampsie prispievajú tieto faktory:

genetika

Genetické faktory

telesny tuk

Vysoký obsah telesného tuku

imunita

Problémy s imunitným systémom


Symptómy

Symptómy preeklampsie môžu byť rôznorodé a líši sa v závislosti od závažnosti ochorenia a od toho, aký orgánový systém je postihnutý. Bežné symptómy zahŕňajú:

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Výskyt včasnej preeklampsie (pred 34. gestačným týždňom) možno znížiť až o 50 %, zatiaľ čo neskorá preeklampsia je liečbou ovplyvnená len minimálne. Podávanie vápnika je účinné len v populácii s primárnou hypokalciémiou. Úloha nízkomolekulárneho heparínu a sildenafilu je otázkou budúcnosti a predmetom viacerých štúdií.“


Diagnostika

Pre stanovenie diagnózy preeklampsie je dôležité vykonať množstvo lekárskych testov a vyšetrení. Najčastejšie sa používajú:

  • Krvné testy na hodnotenie funkcie obličiek, pečene a ďalších dôležitých parametrov
  • Analýza moču na zistenie prítomnosti bielkovín
  • Meranie krvného tlaku
  • Ultrazvukové vyšetrenie na monitorovanie vývoja plodu a hodnotenie množstva plodovej vody
  • Dopplerova sonografia na posúdenie prietoku krvi v pupočníku a cievach placentárneho lôžka


Liečba 

Liečba preeklampsie zahŕňa monitorovanie a liečbu príznakov s cieľom minimalizovať riziká pre matku a plod. Zatiaľ čo v miernejších prípadoch postačuje pokoj na lôžku a pravidelné lekárske kontroly, v závažnejších prípadoch môžu byť potrebné lieky na zníženie krvného tlaku alebo predčasný pôrod.

  • Lieky na zníženie krvného tlaku
  • Lieky na prevenciu kŕčov a záchvatov (napr. magnéziumsulfát)
  • Podávanie kortikosteroidov na urýchlenie vývoja pľúc plodu v prípade, že je nutné vykonanie predčasného pôrodu


Prevencia

Hoci neexistuje jednoduchý spôsob, ako preeklampsii úplne zabrániť, dodržiavanie niekoľkých odporúčaní zníži pravdepodobnosť vzniku preeklampsie. Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť, pravidelne navštevujte svojho lekára a chodievajte na predpôrodné kontroly a dodržiavajte zdravý životný štýl (žiadne fajčenie, alkohol a vysoký príjem soli). Bolo preukázané, že kyselina acetylsalicylová (napr. aspirín) má pozitívne účinky pri rizikovom tehotenstve, konkrétne pri dávke 75–150 mg/deň. Odporúča sa začať liečbu pred 16. gestačným týždňom; neskoršie začatie liečby je spojené s výrazne nižším účinkom.

Dopady pre matku a plod

Dopady pre matku

  • Orgánové poškodenie: Najčastejšie sú postihnuté obličky, ale preeklampsia môže poškodiť aj pečeň, srdce, alebo mozog.
  • Eklampsia: Vážnejšia forma preeklampsie, ktorá spôsobuje kŕče a záchvaty.
  • HELLP syndróm: Stav charakterizovaný hemolýzou (rozpadom červených krviniek), zvýšenými pečeňovými testami a nízkym počtom krvných doštičiek.
  • Riziko pre budúce tehotenstvo: Ženy, ktoré mali preeklampsiu, majú vyššie riziko opakovania tohto stavu v ďalších tehotenstvách.

Pre plod

  • Spomalený rast: Preeklampsia môže spôsobiť nedostatočné prekrvenie placenty, čo obmedzuje množstvo kyslíka a živín, ktoré plod dostáva, a to vedie k spomaleniu rastu.
  • Predčasný pôrod: Vzhľadom na komplikácie spojené s preeklampsiou môže byť potrebné porodiť skôr, aby sa zabránilo nezvratnému poškodeniu plodu.

Záver

Cieľom udržať ochorenie pod kontrolou je porodiť dieťa skôr, ako matka dostane eklamptický záchvat, a zároveň zabezpečiť, aby bol plod dostatočne zrelý na to, aby po narodení prežil. V niektorých prípadoch eklamptických záchvatov sa najprv liekmi zníži krvný tlak a potom sa vyvolá pôrod, a to buď normálnym spôsobom, alebo cisárskym rezom."

Zdroje

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Pre­eklampsia

https://www.lf­.upol.cz/file­admin/userdata/LF/hip­pokratuv_dum/o­bory/Por_Gyn_N­eonat/Preeklam­psie_a_rustova_res­trikce_plodu.pdf

https://www.who­.int/publicati­ons-detail-redirect/9789241548­335

https://www.pro­lekare.cz/caso­pisy/ceska-gynekologie/2015–3/prevence-preeklampsie-prehledovy-clanek-52432

https://www.so­len.cz/pdfs/in­t/2007/02/09.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.