Preeklampsia je komplikácia tehotenstva, ktorá môže mať vážne následky pre matku aj plod. Vyznačuje sa vysokým krvným tlakom, poškodením iných orgánových systémov, často obličiek, a výskytom bielkovín v moči (proteinúria). toto ochorenie sa zvyčajne začína po 20. týždni tehotenstva a malo by sa včas odlíšiť od normálneho vysokého krvného tlaku (hypertenzie).
Preeklampsia je závažný stav, ktorý postihuje až 5 % tehotných žien. Hoci presné príčiny preeklampsie nie sú známé, vedci veria, že môže začať v placente, orgánu, ktorý vyživuje plod počas tehotenstva. K vzniku preeklampsie prispievajú tieto faktory:
Genetické faktory
Vysoký obsah telesného tuku
Problémy s imunitným systémom
Symptómy preeklampsie môžu byť rôznorodé a líši sa v závislosti od závažnosti ochorenia a od toho, aký orgánový systém je postihnutý. Bežné symptómy zahŕňajú:
„Výskyt včasnej preeklampsie (pred 34. gestačným týždňom) možno znížiť až o 50 %, zatiaľ čo neskorá preeklampsia je liečbou ovplyvnená len minimálne. Podávanie vápnika je účinné len v populácii s primárnou hypokalciémiou. Úloha nízkomolekulárneho heparínu a sildenafilu je otázkou budúcnosti a predmetom viacerých štúdií.“
Pre stanovenie diagnózy preeklampsie je dôležité vykonať množstvo lekárskych testov a vyšetrení. Najčastejšie sa používajú:
Liečba preeklampsie zahŕňa monitorovanie a liečbu príznakov s cieľom minimalizovať riziká pre matku a plod. Zatiaľ čo v miernejších prípadoch postačuje pokoj na lôžku a pravidelné lekárske kontroly, v závažnejších prípadoch môžu byť potrebné lieky na zníženie krvného tlaku alebo predčasný pôrod.
Hoci neexistuje jednoduchý spôsob, ako preeklampsii úplne zabrániť, dodržiavanie niekoľkých odporúčaní zníži pravdepodobnosť vzniku preeklampsie. Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť, pravidelne navštevujte svojho lekára a chodievajte na predpôrodné kontroly a dodržiavajte zdravý životný štýl (žiadne fajčenie, alkohol a vysoký príjem soli). Bolo preukázané, že kyselina acetylsalicylová (napr. aspirín) má pozitívne účinky pri rizikovom tehotenstve, konkrétne pri dávke 75–150 mg/deň. Odporúča sa začať liečbu pred 16. gestačným týždňom; neskoršie začatie liečby je spojené s výrazne nižším účinkom.
Cieľom udržať ochorenie pod kontrolou je porodiť dieťa skôr, ako matka dostane eklamptický záchvat, a zároveň zabezpečiť, aby bol plod dostatočne zrelý na to, aby po narodení prežil. V niektorých prípadoch eklamptických záchvatov sa najprv liekmi zníži krvný tlak a potom sa vyvolá pôrod, a to buď normálnym spôsobom, alebo cisárskym rezom."
https://www.wikiskripta.eu/w/Preeklampsia
https://www.lf.upol.cz/fileadmin/userdata/LF/hippokratuv_dum/obory/Por_Gyn_Neonat/Preeklampsie_a_rustova_restrikce_plodu.pdf
https://www.who.int/publications-detail-redirect/9789241548335
https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-gynekologie/2015–3/prevence-preeklampsie-prehledovy-clanek-52432
https://www.solen.cz/pdfs/int/2007/02/09.pdf
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.