Základom zdravého životného štýlu je najmä kvalitná strava. Zdravé stravovanie predchádza vzniku rôznych chorôb, dodá vám energiu a pomáha aj na psychické zdravie. Pokiaľ si však neviete rady, ako začať zdravé stravovanie, môžete vyskúšať konzultáci…
Základom zdravého životného štýlu je najmä kvalitná strava. Zdravé stravovanie predchádza vzniku rôznych chorôb, dodá vám energiu a pomáha aj na psychické zdravie. Pokiaľ si však neviete rady, ako začať zdravé stravovanie, môžete vyskúšať konzultáciu jedálnička s nutričným terapeutom.
Zdravá výživa obsahuje dostatočný prísun bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny a minerálnych látok. Jedálny lístok by mal preto obsahovať pestré zloženie všetkých týchto látok – tým získate chutný, nutrične vyvážený a zdravý jedálniček. Môžete si vybrať aj z certifikovaných potravín, ktoré zaručujú určité štandardy výroby a spracovania, prírodných potravín či vegánskych alebo bezlepkových alternatív.
Zjednodušenou radou, ako si zabezpečiť zdravý jedálniček, je rozdeliť každé svoje jedlo dňa na tretiny, pričom jednu tretinu by mali tvoriť ovocie a zelenina, druhú sacharidy a tretiu bielkoviny. Nemalo by sa zabúdať ani na vlákninu, ktorá zabezpečuje správne fungovanie tráviacej sústavy. Jej skvelým zdrojom sú okrem ovocia a zeleniny aj strukoviny, oriešky, semienka a všeobecne celozrnné potraviny.
No čo by to bol za jedálniček bez trochu cukru? Dnes už môžete cukrovať bez výčitiek, pretože sú dostupné nízkokalorické a prírodné sladidlá, ktoré majú nižší glykemický index. Sú ľahko stráviteľné a šetrné k nášmu zdraviu – uchovávajú si vysoký obsah minerálnych látok, vitamínov, stopových prvkov a ďalších prospešných látok. Zdravý obed preto môžete doplniť sladkosťami, ako je kúsok bio čokolády, zdravé sušienky alebo vegánskymi dobrotami.
V rámci zdravého stravovania by mali byť práve výživné raňajky ideálnym štartom do dňa. Müsli a ovsené kaše obsahujú ľahko stráviteľné obilniny, veľké množstvo vlákniny a vitamíny a minerály, ktoré by nemali chýbať v žiadnych zdravých raňajkách. Konzumácia müsli prospieva zažívaniu, zlepšuje činnosť srdca a ciev a podporuje imunitu. Do raňajkových kaší si môžete pridať aj lyofilizované alebo sušené ovocie, chia semienka alebo oriešky. Tieto raňajky sú rýchlo hotové a chutia aj deťom. Pokiaľ sa práve neponáhľate, doprajte si na raňajky napr. zdravé lievance z ovsených vločiek alebo celozrnnej múky.
Ak si myslíte, že si pojem „zdravé maškrtenie” protirečí, tak vás môžeme ubezpečiť, že to tak nie je. Pochutnávať si totiž môžete aj zdravo a maškrtiť sa dá aj pri chudnutí. Stačí si vybrať zdravé sušienky alebo zdravšie varianty tyčiniek, ako sú bezlepkové alebo proteínové. Ak preferujete slané pochúťky, siahnite po bezlepkových slaných tyčinkách alebo orieškoch. Milovníci mäsa určite ocenia prírodné jerky (sušené mäso). Je ale potrebné všetko dávkovať s mierou a vedieť si pri zdravom stravovaní určiť medze, aby bol váš jedálniček stále vyvážený a pestrý.
Chutné a zdravé maškrtenie si môžete vytvoriť aj sami. Stačí pri pečení tort, sušienok alebo buchiet nahradiť klasické sladidlá, ako je biely cukor, nízkokalorickými alebo prírodnými. Populárne je dnes využívanie stévie alebo javorového sirupu. Potom budú vaše dezerty lepšie stráviteľné a ľahšie pre organizmus. Využiť môžete aj alternatívne náhrady múky, napríklad celozrnnú, špaldovú alebo bezlepkovú. V niektorých receptoch sa môže múka aj úplne vynechať a nahradiť ovsenými vločkami alebo zmesou mletých orieškov.
Bezlepkové potraviny sú vhodné nielen pre celiakov, ale aj pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť plynatosti, nadúvaniu alebo nadmernej konzumácii múky. Jej vylúčenie zo stravy môže pomôcť s chudnutím a zlepšuje trávenie. Bezlepková múka obsahuje rôzne telu prospešné látky, od vlákniny, až po minerály a antioxidanty. Bezlepková diéta už dnes ponúka alternatívne varianty väčšiny bežných potravín, ako sú bezlepkové cestoviny, zmesi na pečenie alebo varenie, a tiež rôzne meníčka.
Bezlaktózovú diétu nevyužívajú iba ľudia s laktózovou intoleranciou, ale aj vegáni, alebo tí, ktorí sa chcú preventívne vyhnúť problémom pri trávení mliečnych výrobkov. Vyradenie týchto produktov zrovná tráviace procesy a môže mať chudnúce účinky.
Vegánska strava obsahuje iba rastlinné potraviny, ktoré majú mnoho zdravotných benefitov, a môžu pomôcť pri liečení niektorých ochorení. Vylúčenie živočíšnych výrobkov sa týka aj cvičení, pre ktoré boli vyvinuté vegán proteíny – ryžové, sójové či hrachové.
V prípade, že ste si nezvolili v tejto kategórii žiadny produkt, skúste sa pozrieť aj na kategórie Potraviny, Nápoje, Superpotraviny, Bezlepkové potraviny a Zdravé maškrtenie. Užívatelia najlepšie hodnotia rady Allnature, Megafyt a Najtelo.
Nenašli ste, čo ste hľadali?
Pošlite nám tip na produkt a my ho skúsime zaradiť do ponuky.
Odporučiť produktPotrebujete poradiť?
Napíšte nám a radi vám pomôžeme s výberom a vyhľadávaním vhodného produktu.
Produkty z kategórie Potraviny, nápoje sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. V kategórii Potraviny, nápoje nájdete tovar poskladaný od najkvalitnejších kúskov. Tie najpredávanejších kúsky v kategórii Potraviny, nápoje nájdete medzi prvými.