Pôrodný plán

Pôrodný plán nie je nevyhnutnosťou, ale môže byť skvelým nástrojom, ktorý vám pomôže pripraviť sa na pôrod a cítiť sa pri ňom istejšie. Tento plán vám umožní myslieť dopredu a oznámiť svoje preferencie a želania týkajúce sa rôznych aspektov vášho pôrodu – od výberu miesta, cez metódy úľavy od bolesti až po špecifiká popôrodnej starostlivosti. Vytvorenie pôrodného plánu vám poskytne možnosť aktívne sa podieľať na jednom z najdôležitejších okamihov vášho života. Ako si vytvoriť účinný pôrodný plán, ktorý vám prinesie pokoj a istotu počas celého pôrodného procesu?

 

Obsah

tvár

Čo je pôrodný plán?

Pôrodný plán je dokument, ktorý obsahuje podrobné preferencie a želania rodičky týkajúce sa priebehu pôrodu. Hoci nemôže zaručiť konkrétny priebeh pôrodu, pomáha lekárom, pôrodným asistentkám a ďalšiemu zdravotníckemu personálu pochopiť vaše očakávania a želania. Umožňuje tiež budúcim mamičkám vyjadriť svoje obavy a položiť otázky. V ideálnom prípade prediskutujte jeho obsah so svojou pôrodnou asistentkou a/alebo lekárom. Porozprávajte sa s nimi o tom, čo je pre vás dôležité a akú starostlivosť chcete. Nezabudnite, že pôrodný plán je orientačný, ak sa zmení váš zdravotný stav alebo niečo iné, je možné sa od plánu odchýliť. Pôrodný plán nie je nevyhnutný, takže ho nemusíte mať.

Výhody pôrodného plánu

Pôrodný plán má mnoho výhod. V prvom rade umožňuje ženám cítiť sa pripravené na pôrod. Tým, že sa oboznámi s rôznymi možnosťami starostlivosti, ktoré môže dostať, získa tiež informácie o najčastejších zásahoch, ktoré sa pri pôrode vykonávajú. Pomáha tiež uľahčiť komunikáciu so zdravotníckym tímom. Mnohé ženy majú pocit, že proces tvorby plánu im dodáva pokoj a istotu.

Základné prvky pôrodného plánu

Neexistuje žiadna jednotná šablóna pôrodného plánu. Plán si môžete napísať sama vo vetách, v bodoch, môže byť krátky alebo dlhý. Mnohé pôrodnice už majú vopred pripravenú šablónu s otázkami a informáciami.

Niektoré ženy môžu mať špecifické želania týkajúce sa náboženských alebo kultúrnych zvyklostí, napríklad o prvom kontakte s dieťaťom, o tom, ako prestrihnúť pupočnú šnúru alebo ako kúpať dieťa. Všetky tieto otázky môžete zahrnúť do pôrodného plánu.

  • Miesto pôrodu: nemocnica, doma?
  • Metódy tlmenia bolesti: epidu­rálna anestézia, inhalačná anestézia (rajský plyn), homeopatické čapíky?
  • Preferencie nefarmakologických pomôcok: kúpeľ, infúzor, aromaterapia, muzikoterapia, hojdacia sieť? 
  • Prítomnosť partnera alebo duly: kto bude prítomný pri pôrode?
  • Polohy počas pôrodu: na pôrodnom lôžku, na stoličke, v stoji, vo vode?
  • Ostatné: klystír, holenie, prestrihnutie pupočnej šnúry, ošetrenie dieťaťa na tele matky, bonding, váženie a kúpanie dieťaťa? 

Vylepšite svoje prostredie príjemnou vôňou

Komunikácia s lekármi a pôrodnými asistentkami

Komunikácia s lekármi a pôrodnými asistentkami je kľúčová. Je dôležité, aby ste svoj pôrodný plán prediskutovali s lekárom a pôrodnou asistentkou už na začiatku, aby boli všetky strany informované o vašich želaniach a očakávaniach. Zároveň vám poradia, čo je pre vás a vaše dieťa vhodné.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Pôrodný plán, alebo presnejšie zoznam pôrodných želaní, je dokument, ktorý opisuje ideálne predstavy ženy o pôrode. Obsahuje, čo je pre ženu pri pôrode dôležité a akú starostlivosť o seba a svoje dieťa uprednostňuje. Výhodou spísania pôrodného plánu je príprava tehotnej ženy na blížiaci sa pôrod a následná komunikácia s personálom. Pri písaní pôrodného plánu sa pripravte na neočakávané situácie, ako je napríklad akútny cisársky rez a pod. Je dôležité nepripútať sa k pôrodnému plánu; vždy môžu nastať situácie, keď niektoré želania nebude možné splniť, aby sa zachovalo zdravie dieťaťa a ženy.“

Praktické tipy na vytvorenie plánu

  • Napíšte ho najlepšie medzi 34. a 36. týždňom tehotenstva
  • Preskúmajte rôzne možnosti a metódy pôrodu
  • Vytvorte si zoznam priorít
  • Poraďte sa so svojím lekárom a pôrodnou asistentkou
  • Uistite sa, že vaše želania sú reálne
  • Nepúšťajte sa do kompromisov vo svojom pôrodnom pláne, nemusí byť možné splniť všetko kvôli akútnym situáciám, ktoré môžu počas pôrodu nastať. Môže sa tiež stať, že si vyberiete pôrodnú polohu, ale nakoniec vám počas hektického pôrodu nebude pohodlná

Záver a odporúčania

Pôrodný plán je vynikajúcim nástrojom na prípravu na pôrod. Hoci nedokáže predpovedať, ako všetko dopadne, dáva ženám pocit kontroly a pokoja. Odporúčame vám, aby ste sa obrátili na svojho lekára a pôrodnú asistentku a boli otvorení zmenám.

 

Zdroje

https://www.web­md.com/baby/how-to-create-a-birth-plan

https://www.nhs­.uk/pregnancy/la­bour-and-birth/preparing-for-the-birth/how-to-make-a-birth-plan/

https://www.up­md.cz/documen­ts/porodni-plan-vzor-upmd.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.