Drobné hnedé škvrny na tvári a na pokožke zvyšku tela. Čo stojí za ich vznikom? Takzvané starecké škvrny poznáte, ale ako je možné, že ich majú aj mladší ľudia alebo dokonca tehotné ženy? Väčšinou môžete vziať osud do vlastných rúk a pigmentovým škvrnám predchádzať dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel.
Pigmentové škvrny sú nerovnomerné oblasti kože, kde je zvýšená produkcia melanínu, hlavného kožného pigmentu. Tieto škvrny sa môžu vyskytovať v rôznych farbách od svetlohnedej až po čiernu a môžu sa vyskytovať na rôznych častiach tela. Na vzniku týchto škvŕn sa podieľa mnoho faktorov vrátane genetických predispozícií a vplyvov životného prostredia.
Hyperpigmentácia je výsledkom zvýšenej produkcie melanínu melanocytmi, často ako reakcia na podráždenie alebo stimuláciu UV žiarením.
Pigmentové škvrny zvyčajne nie sú nebezpečné, ale mnohí ľudia ich považujú za kozmeticky nežiaduce. Ak si nie ste istí príčinou vzniku pigmentových škvŕn alebo ak sa vám objavujú nové škvrny, je dôležité poradiť sa o tomto stave s dermatológom.
Slnečné škvrny sú priamym dôsledkom dlhodobého vystavenia slnečnému žiareniu. Zvyčajne sa objavujú na miestach najviac vystavených slnku, ako sú ruky, tvár a krk.
Melasma sa často vyskytuje u žien a súvisí s hormonálnymi zmenami, napríklad počas tehotenstva alebo užívania antikoncepcie. Väčšinou sa prejavuje ako tmavé škvrny na tvári.
Pigmentové škvrny môžu vzniknúť v dôsledku zápalového procesu v koži, ako je napríklad akné. Keď sa pupienok zahojí, môže sa na jeho mieste vytvoriť jazva alebo pigmentová škvrna.
Pehy sú najbežnejšou formou zmeny farby pokožky. Často sú dedičné, malé a tmavé.
Dôležité je uvedomiť si, že každý typ pigmentových škvŕn si vyžaduje iný prístup k liečbe, preto je dôležité poradiť sa s dermatológom, ak si nie ste istí typom alebo príčinou vašich škvŕn.
"Pigmentové škvrny sú lokalizované stmavnutia kože spôsobené nadmernou produkciou melanínu. Najčastejšie sa objavujú na miestach vystavených slnečnému žiareniu, ako je tvár, ruky a dekolt. Pigmentové škvrny nepredstavujú zdravotné riziko, ale môžu predstavovať estetický problém. Účinná prevencia a kombinácia dermatologických a kozmetických metód môže výrazne znížiť ich výskyt. Pri prevencii je dôležité používanie opaľovacích krémov s ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším a ochrana pred slnkom.
Prevencia je kľúčom k udržaniu zdravej a rovnomerne pigmentovanej pokožky. Tu je niekoľko tipov na prevenciu pigmentových škvŕn:
Noste klobúky so širokou strieškou, slnečné okuliare a oblečenie, ktoré zakrýva väčšinu vašej pokožky. Používajte tiež širokospektrálny opalovací krém s ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším.
Návšteva solárií môže zvýšiť riziko vzniku pigmentových škvŕn a tiež riziko rakoviny kože.
Pravidelne kontrolujte svoju pokožku a všímajte si prípadné nové škvrny alebo zmeny tvaru a veľkosti.
Nezabúdajte na hydratáciu pokožky a vyhýbajte sa produktom, ktoré spôsobujú podráždenie alebo zápaly. Vyhnite sa silne parfumovaným výrobkom, najmä ak máte citlivú pokožku.
Liečba pigmentových škvŕn závisí od typu škvrny, jej umiestnenia a individuálneho želania pacienta. Existuje niekoľko možných spôsobov liečby, ktoré môžu byť účinné:
Pred výberom vhodnej liečby je dôležité konzultovať stav s dermatológom. Špecialista môže odporučiť kombináciu liečby pre dosiahnutie najlepších výsledkov.
Pigmentové škvrny môžu postihnúť každého, ale niektoré faktory môžu zvýšiť riziko ich vzniku.
Dlhodobé alebo intenzívne vystavovanie sa slnku bez ochrany môže viesť k vzniku pigmentových škvŕn, najmä u ľudí so svetlou pleťou. Zvyšujúcim sa vekom môže prirodzená ochrana pokožky pred slnečným žiarením slabnúť. Pigmentácia kože, konkrétne melasma, je pravdepodobnejšia u žien, ktoré prechádzajú hormonálnymi zmenami počas tehotenstva, menopauzy alebo užívania antikoncepcie. Ak máte v rodinnej anamnéze pigmentové škvrny, môžete byť náchylnejší na ich vznik. Rovnako tak, ak užívate niektoré antibiotiká, hormonálne lieky a antimalariká.
Dôležité je pamätať na to, že zatiaľ čo niektoré rizikové faktory (napríklad vystavenie sa slnečnému žiareniu) môžete ovplyvniť, niektoré, napríklad genetiku, ovplyvniť nemôžete. Preto sa v čo najväčšej miere zamerajte na tie faktory, ktoré môžete ovplyvniť.
Pigmentové škvrny sú bežným dermatologickým problémom, ktorý môže mať viacero príčin. Hoci sú zvyčajne neškodné, môžu ovplyvniť sebavedomie a pohodu jednotlivca. Našťastie existuje mnoho možností liečby, od lokálnych liekov až po laserovú terapiu, ktoré účinne riešia a minimalizujú výskyt týchto škvŕn. Ak vás pigmentové škvrny znepokojujú alebo si nie ste istí, ako ich liečiť, odporúčame vám poradiť sa o tomto stave s dermatológom alebo odborníkom na starostlivosť o pleť.
https://www.vivaco.cz/magazin-pigmentove-skvrny-pod-drobnohledem-detail-8254
https://www.dermaestet.cz/pigmentove-skvrny-jak-je-odstranit/
https://omorfia.care/cs/blog/co-pomaha-na-pigmentove-skvrny-n54
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.