Osrdcovník alebo perikard je tenký vak, v ktorom je uložené srdce. Pokiaľ sa z nejakého dôvodu zapáli, jedná sa o potenciálne veľmi vážny stav, ktorý si žiada rýchle ošetrenie. Pozrime sa, čo tento stav spôsobuje, ako sa lieči a ako mu možno ideálne úplne predísť pomocou prevencie.
Perikarditída je zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k podráždeniu osrdcovníka. Toto ochorenie môže viesť k bolesti na hrudi a ďalším komplikáciám, ako je nahromadenie tekutiny okolo srdca (tzv. perikardiálny výpotok), čo môže niekedy vyústiť až do srdcovej tamponády, stav, keď sa srdce nemôže riadne rozširovať a plniť krvou.
Perikarditída môže prebiehať ako akútny zápal s tvorbou výpotku alebo ako chronický zápal s fibrózou perikardu. Fibróza je pojem označujúci zmnoženie väziva na úkor funkčného tkaniva. Pri chronickom zápale trvajú príznaky dlhšie ako 3 mesiace.
Príčiny perikarditídy môžu byť rôzne, zahŕňajú infekcie (vírusové, bakteriálne, hubové), systémové zápalové ochorenie ako je lupus alebo reumatoidná artritída, metabolické poruchy, ako je uremia, a niektoré ďalšie stavy, ako sú nádorové ochorenia alebo poškodenie srdca po úraze alebo operácii. Niekedy však príčina zostáva nejasná, čo sa označuje ako idiopatická perikarditída.
Tu sa pozrime na prehľad príčin podľa infekčnej alebo neinfekčnej etiológie:
Infekčné:
Neinfekčné:
Medzi typické príznaky perikarditídy patrí bolesť na hrudi, ktorá sa môže zhoršovať pri hlbokom dýchaní, ležaní na chrbte alebo pri prehĺtaní. Typické je potom zmiernenie bolesti pri vzpriamení alebo v predklone. Ďalšími príznakmi môžu byť horúčka, slabosť, únava a kašeľ. V niektorých prípadoch môže byť prítomný aj pocit dýchavičnosti alebo opuchy na nohách a v oblasti brucha.
Diagnostika perikarditídy začína starostlivou anamnézou a fyzikálnym vyšetrením. Lekár môže na základe charakteru bolesti na hrudi a ďalších príznakov posúdiť, či by mohlo ísť o perikarditídu. Na potvrdenie diagnózy sa potom často využíva echokardiografia, ktorá môže odhaliť prítomnosť perikardiálneho výpotku.
Ďalšie diagnostické metódy zahŕňajú RTG hrudníka, EKG a echokardiografiu.. Vhodné sú aj laboratórne testy, ktoré môžu hľadať zápalové markery alebo príznaky infekcie. V niektorých prípadoch môže byť potrebné ďalšie zobrazovacie vyšetrenie ako je CT alebo MRI.
„Zápal osrdcovníka, čiže perikarditída je závažné ochorenie, ktoré môže svojimi prejavmi napodobniť infarkt myokardu. Pri vznikajúcich prejavoch je dôležité okamžite konať a vyhľadať lekára, aby sa predišlo vzniku komplikácií. Pri liečbe je dôležitý pokoj na lôžku.“
Liečba perikarditídy závisí od príčiny, rozsahu ochorenia a prítomnosti komplikácií. U väčšiny vírusových perikarditíd postačí liečba zameraná na zmiernenie príznakov, ako sú nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká. Pri bakteriálnej perikarditíde je zásadná antibiotická terapia.
V prípadoch, keď dochádza k výraznému nahromadeniu tekutiny a ohrozeniu srdcovej funkcie pri vzniku srdcovej tamponády, môže byť potrebná perikardiocentéza, kedy sa tekutina vysaje pomocou punkčnej ihly. V nemocničných podmienkach sa zákrok vykonáva za ultrazvukovej navigácie. Pre niektorých pacientov s recidivujúcou perikarditídou môžu byť účinné aj kolchicín alebo kortikosteroidy. Vždy je kľúčová spolupráca s kardiológom a prípadne aj ďalšími špecialistami.
Perikarditída môže viesť k sérii komplikácií, z ktorých najzávažnejšia je srdcová tamponáda, keď tekutina v perikardiálnom vaku vyvíja tlak na srdce a znemožňuje mu správne pumpovať krv. Srdcová tamponáda môže skončiť až srdcovým zlyhaním a rýchlou smrťou. Ďalšou potenciálnou komplikáciou je chronický perikardiálny výpotok, ktorý môže vyústiť do konstriktívnej perikarditídy, teda stav, kedy perikard stráca svoju pružnosť a obmedzuje normálnu funkciu srdca.
Dlhodobé sledovanie a riadenie rizikových faktorov je u pacientov s perikarditídou nevyhnutné.
Diagnóza perikarditídy prináša ľuďom množstvo výziev, ako vo fyzickej, tak v psychickej rovine. Chronické formy ochorenia môžu viesť k opakovaným epizódam bolesti a môžu obmedzovať bežné denné aktivity. Pre mnohých pacientov je preto kľúčová edukácia o svojom stave, naučenie sa rozpoznávať spúšťače zápalu a efektívna komunikácia s lekárskym tímom. Dôležitú úlohu zohráva aj podpora rodiny a blízkych, rovnako ako prístup k pacientskym skupinám a komunitám, ktoré môžu ponúknuť rady a empatiu od tých, ktorí majú s podobnými problémami osobnú skúsenosť.
Pacienti by mali byť tiež informovaní o dôležitosti dodržiavania liečebného plánu vrátane pravidelného užívania predpísaných liekov a monitorovania príznakov. V spolupráci s lekárom môžu nájsť najlepšiu stratégiu pre správu svojich symptómov a minimalizáciu dopadu perikarditídy na kvalitu ich života.
Prevencia perikarditídy sa často zameriava na minimalizáciu rizikových faktorov, ako je kontrola infekcií, správna liečba zápalových ochorení a ochrana srdca pred poranením. Pravidelné lekárske prehliadky a pozornosť k vlastnému zdraviu môže pomôcť včas identifikovať a riešiť potenciálne problémy.
V prípade, že pacient prekonal epizódu perikarditídy, odporúča sa vyhnúť sa fyzickej námahe a dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa odpočinku a postupného návratu k normálnym aktivitám.
Je perikarditída nákazlivá?
Perikarditída sama o sebe nie je nákazlivá, avšak niektoré infekcie, ktoré ju môžu spôsobiť, áno.
Ako dlho trvá zotavenie z perikarditídy?
Doba zotavenia sa líši podľa jedinca a závažnosti prípadu, zvyčajne sa pohybuje od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov.
Môžem športovať, ak mám perikarditídu?
Počas akútnej fázy ochorenia sa odporúča odpočinok a postupný návrat k fyzickej aktivite podľa pokynov lekára.
Perikarditída je komplexné ochorenie s potenciálne závažnými vplyvmi na zdravie a kvalitu života pacientov. Porozumenie príčinám, príznakom a dostupným liečebným možnostiam je pre pacientov aj zdravotníckych pracovníkov kľúčové. Je dôležité si uvedomiť, že napriek potenciálnym komplikáciam môže byť mnoho prípadov účinne zvládnutých s vhodnou liečbou a správnym prístupom k prevencii. Edukácia, pravidelná kontrola a správa príznakov sú zásadné pre minimalizáciu dopadu tejto choroby na život jedinca.
Tento článok je určený na vzdelávacie účely a nezastupuje odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania týkajúce sa liečby perikarditídy sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431080/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17353-pericarditis
https://www.bhf.org.uk/informationsupport/conditions/pericarditis
https://medlineplus.gov/ency/article/000182.htm
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/pericarditis
https://www.heart.org/en/health-topics/pericarditis/symptoms-and-diagnosis-of-pericarditis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/193320
https://emedicine.medscape.com/article/156951-overview?form=fpf
https://www.healthline.com/health/pericarditis
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.