„Existuje mnoho druhov poranení, rana môže byť spôsobená napríklad porezaním, bodnutím či seknutím. Je určite vhodné poznať typy krvácania a prispôsobiť prvú pomoc konkrétnej situácii. Všeobecne vždy zastavujeme krvácanie, potom ranu očistíme, dezinfikujeme okolie rany, vhodne ošetríme a prekryjeme a ak je to potrebné vyhľadáme lekársku pomoc.“
Nezávažné drobné rezné rany a odreniny.
Hlbšie, voľne tečúca krv tmavšej farby.
Krv vystrekuje z rany, hrozí vykrvácanie.
V tomto prípade krv nevyteká na vzduch, ale tečie do telových dutín. Vnútorné krvácanie je často následkom tupých nárazov do brucha, hrudníka alebo závažných zlomenín a poranenia hlavy. Buďte zvlášť pozorní po páde z výšky alebo po nehode na bicykli. Typicky sa vnútorné krvácanie prejavuje bolesťou, blednutím, studenou pokožkou a potom, poruchami vedomia a zrýchleným povrchným dýchaním. S poraneným príliš nehýbte, zaistite mu pokoj a teplo (zabalením do deky alebo termofólie) a volajte číslo 155.
Posaďte postihnutého do mierneho predklonu a nedovoľte mu zakloniť hlavu. Krv musí tiecť von, nie do krku. Vyzvite raneného, aby krv pľul a neprehĺtal ju.
Nechajte raneného, aby si stlačil a držal mäkké časti nosa aspoň 5 minút. Na zátylok alebo koreň nosa môžete priložiť studený obklad.
Postihnutý by sa mal po zastavení krvácania vyhýbať náročnej fyzickej činnosti. Ak krvácanie neprestane do 20 minút, vyhľadajte lekársku pomoc.
Príčin je veľa. Môže to byť niečo jednoduché, ako príliš suchá sliznica, alebo tiež príznak závažnejšieho ochorenia. Pokiaľ máte často suchý nos a pohybujete sa v prostredí s veľmi suchým vzduchom, vyskúšajte zvlhčujúce spreje alebo nosové masti . Ak je to vo vašich možnostiach, môžete si zaobstarať zvlhčovač vzduchu. V prípadoch častého silného krvácania však radšej navštívte lekára, nech máte o príčine častého krvácania jasno.
Zabodnuté nože si hrdinovia akčných filmov často vyťahujú z rán a dramaticky ich odhodia. Na túto predstavu však zabudnite. Neopatrnou manipuláciou môžete spôsobiť oveľa väčšiu škodu a porušiť ďalšie cievy. Predmet navyše pôsobí ako zátka a po vytiahnutí začne rana krvácať ešte rýchlejšie. Zraneného položte, v rukaviciach tlačte na ranu a pripravte okolo predmetu krytie tak, aby sa čo najmenej v rane pohyboval.
Ide len o poslednú záchranu v prípade masívneho krvácania, o ktorú by sa laik bez tréningu radšej nemal pokúšať, pretože môže viesť k úplne zbytočnej amputácii. Najskôr vždy tlačte na ranu prstami, potom použite dobre utiahnutý tlakový obväz a pridávajte ďalšie vrstvy. Ak presiaknu tri vrstvy tlakového obväzu, potom možno využiť zaškrcovadlo. Dáva sa iba na stred ramena alebo stred stehna, malo by byť 5 cm široké (možno použiť kusy látky, oblečenie) a pevne utiahnuté. Do príchodu záchranky už ho nepovoľujte.
Tlakové body nie sú mýtus, na tele možno pritlačiť na určité cievy a zmierniť tak krvácanie. Bohužiaľ, pre laikov v stresujúcej situácii je tento postup zbytočný. Tlakové body sú tam, kde nahmatáte pulz, avšak ani ten nie je pri prvej pomoci najdôležitejší. Preto je dobré nestrácať čas hľadaním a skúšaním, keď sa ponúkajú jednoduchšie a vysokoúčinné riešenia: tlačiť prsty na ranu a tlakové obväzy.
Najmä pri mnohopočetnom zranení si nemusíte sami všimnúť krvácanie. Je to dané bolesťou lokalizovanou v inom mieste, na ktorú sa mozog sústredí, alebo šokom zo straty krvi. O to viac sú tieto zranenia rizikové, pretože bez včasného zastavenia hrozí väčšia strata krvi.
Tiež pri drobnom zranení ostrým predmetom, napríklad krvácanie po holení žiletkou, nemusíte nič pociťovať.
Zdroje
https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/osetreni-reznych-poraneni.html
https://skoleniprvnipomoci.cz/…al/krvaceni/
https://www.ftn.cz/…-z-nosu-712/
https://www.zzmv.cz/…nim-krvaceni
Písanie pre mňa nie je len koníček, ale hlavne spôsob, ako priniesť informácie všetkým, ktorí hľadajú inšpiráciu a rady – prevažne potom v oblasti zdravia, kozmetiky a materstva. Keď práve netvorím, nájdete ma na cestách, ponorenú do fantasy knihy, alebo na výlete v prírode.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.