Otrava jedlom: ako ju spoznať a efektívne vyliečiť

Otrava jedlom je pomerne častý zdravotný problém, ktorý každoročne postihne približne každého šiesteho človeka. V niektorých prípadoch vám spôsobí žalúdočnú nevoľnosť, inokedy môžete byť dokonca v ohrození života. Ako sa týmto nepríjemným situáciám vyhnúť a aká je prvá pomoc pri otrave jedlom?

 

Obsah článku

 

Príčiny otravy jedlom

Otrava jedlom môže byť spôsobená širokou škálou patogénov, vrátane baktérií, vírusov a parazitov, alebo ich toxínov. Tieto patogény môžu kontaminovať potraviny na rôznych miestach, od pestovania až po skladovanie a prípravu. Krížová kontaminácia, ktorá je prenosom patogénov z jednej potraviny na inú, je bežnou príčinou. Tento problém je obzvlášť závažný pri surových potravinách, ktoré nie sú pred konzumáciou tepelne upravené alebo dostatočne spracované, čo zvyšuje riziko otravy jedlom.

 

Symptómy

Príznaky sa môžu objaviť niekoľko hodín až týždňov po konzumácii kontaminovanej potraviny a zvyčajne trvajú niekoľko dní. Keďže ide o nešpecifické príznaky, môže trvať určitý čas, kým sa zistí príčina.

 

Najčastejšie patogény

Otravu potravinami môže spôsobiť viacero patogénov. Nasleduje prehľad niektorých najčastejších patogénov otravy potravinami:

  • Campylobacter: Spôsobuje príznaky 2 až 5 dní po konzumácii. Najčastejšie sa vyskytuje v mäse a hydine.
  • Clostridium botulinum: Príznaky sa objavujú 12 až 72 hodín po konzumácii. Medzi rizikové potraviny patria domáce konzervované a údené ryby. Toxín ​​môže spôsobiť závažnú chorobu botulizmus.
  • Clostridium perfringens: Príznaky sa objavujú 8 až 16 hodín po konzumácii. Ide prevažne o mäso.
  • Escherichia coli (E. coli): Príznaky sa objavujú 1 až 8 dní po konzumácii. Vyskytuje sa v hovädzom mäse a nepasterizovanom mlieku. Prirodzene sa vyskytuje aj v tráviacom systéme, ale sám o sebe tam problémy nespôsobuje.
  • Giardia lamblia: Príznaky sa môžu objaviť 1 až 2 týždne po konzumácii. Baktéria sa môže nachádzať v pôde, teda v surových potravinách alebo v kontaminova­nej vode.
  • Salmonella: Príznaky sa objavia 1 až 3 dni po konzumácii. Zdrojom je surové mäso, hydina a vajcia.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Jedným z najznámejších pôvodcov potravinových otráv je Salmonella. Okrem surového mäsa, sa často nachádza aj v surových vajciach, mlieku a rôznych mliečnych výrobkoch. Existuje aj iný, častejšie sa vyskytujúci pôvodca, a síce baktérie Campylobacter. Táto baktéria nie je obmedzená iba na nedostatočne tepelne upravené mäso, ale môže byť tiež prítomná v nepasterizovanom mlieku a kontaminovanej vo­de.“

Prevencia

Prevencia otravy jedlom zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, ktoré pomáhajú zaistiť bezpečnosť potravín:

  • Časté umývanie rúk, riadu a povrchov na manipuláciu s jedlom. 
  • Uchovávanie surových potravín oddelene od potravín určených na priamu spotrebu. 
  • Varenie potravín pri bezpečných teplotách.
  • Rýchle chladenie alebo zmrazenie potravín podliehajúcich rýchlej skaze. 
  • Bezpečné rozmrazovanie potravín v chladničke.
  • Vyvarovať sa dvojitému ohrievaniu potravín.

 

Diagnostika

Otrava jedlom je často diagnostikovaná na základe príznakov a potravinovej histórie pacienta. Lekár môže vykonať prehliadku pacienta a nechať vykonať diagnostiku, ako sú krvné testy a kultivácia stolice, aby identifikoval príčinu a zahájil vhodnú liečbu.

 

Liečba

Liečba otravy jedlom závisí od príčiny a závažnosti príznakov. Väčšina prípadov otravy jedlom je mierna a odznie v priebehu niekoľkých dní bez potreby lekárskeho zásahu. Tu sú základné odporúčania pre zvládnutie miernych prípadov otravy jedlom:

  • Hydratácia: Udržujte dostatočnú hydratáciu, pretože hnačka a zvracanie môžu viesť k dehydratácii. Pite veľa tekutín, ako je voda, bylinné čaje alebo rehydratačné roztoky, ktoré pomáhajú nahradiť stratené elektrolyty.
  • Odpočinok: Telu poskytnite dostatok odpočinku, čo mu umožní lepšie bojovať s infekciou.
  • Strava: Ak máte chuť do jedla, začnite s ľahkou stravou. Vyhýbajte sa ťažkým, mastným alebo pikantným jedlám, kým sa necítite lepšie. Príklady vhodných potravín zahŕňajú ovsenú kašu, banány, toast alebo ryžu.
  • Vyvarujte sa určitým potravinám a nápojom: Kým sa príznaky nezlepšia, vyhýbajte sa kofeínu, alkoholu, nikotínu a ťažko stráviteľným potravinám.
  • Lieky proti hnačke: V niektorých prípadoch môžu pomôcť voľnopredajné lieky proti hnačke. Používajte ich s opatrnosťou a len v prípade potreby, pretože hnačka pomáha telu zbaviť sa toxínov.

Ak sa príznaky zhoršia alebo neodznejú v priebehu niekoľkých dní, je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Vždy je lepšie byť opatrný a v prípade vážnych alebo pretrvávajúcich príznakov, ako je vysoká horúčka, silné bolesti brucha, pretrvávajúce zvracanie alebo krv v stolici, vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Kedy navštíviť lekára

V niektorých prípadoch otravy jedlom je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Patria sem príznaky ako závažná dehydratácia, dlhotrvajúca hnačka, vysoká horúčka, krv v stolici, alebo príznaky, ktoré sa nelepšia v priebehu niekoľkých dní.

 

Záver

Otrava jedlom je bežný zdravotný problém, ktorý môže byť vo väčšine prípadov účinne riešený doma. Prevencia je kľúčová a zahŕňa správne zaobchádzanie s potravinami a dodržiavanie hygienických štandardov pri ich príprave. V prípade vážnejších príznakov alebo pokiaľ ide o osoby v rizikovej skupine, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/S073386270­7000296

https://www.re­searchgate.net/pro­file/Nagham-Aljamali/publi­cation/355827720­_Review_on_Fo­od_poisoning_Ty­pes_Causes_Sym­ptoms_Diagnosis_Tre­atment/links/61804c1c3­c987366c3163fcd/Re­view-on-Food-poisoning-Types-Causes-Symptoms-Diagnosis-Treatment.pdf

https://core.ac­.uk/download/pdf/23468­4052.pdf

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.