Nočné potenie, známe tiež ako spánková hyperhidróza, je stav, pri ktorom človek v noci prežíva nadmerné potenie. Potenie je životne dôležitý proces udržujúci telesnú teplotu, zvlhčuje kožu a ochladzuje povrch tela, z tela odchádza škodliviny. Tento mechanizmus je riadený nervovou sústavou a hormonálnym systémom. Potenie je vegetatívnou reakciou spojenou so stresom a silnými emóciami, takže sa potíme nielen v horúcom počasí, ale aj pri návšteve zubára, pri skúškach či v hneve.
Čo ale keď sa potíme aj v noci? Môže to byť ako nepríjemné, tak aj znepokojujúce, pretože niekedy môže táto kondícia signalizovať závažnejšie zdravotné problémy. V tomto článku preskúmame, čo presne nočné potenie je, aké sú jeho príčiny, aký má vzťah k rôznym ochoreniam, a aké sú možnosti liečby a prevencie.
Nočné potenie je definované ako extrémne zvýšené vylučovanie potu počas spánku. Je to pomerne bežný jav, ktorý môže ovplyvniť ľudí rôznych vekových skupín. Tento stav môže mať rôzne stupne závažnosti od mierneho potenia až po veľmi intenzívne potenie, ktoré môže narušiť normálny spánkový cyklus a výrazne ovplyvniť kvalitu života jedinca. Ojedinelý výskyt nočného potenia je častý a zvyčajne je spojený s nevhodnými. podmienkami pre spánok (teplota miestnosti, nevhodné pyžamo, periny, obliečky). Môže sa však jednať aj o príznak mnohých vážnych chorôb.
Príčiny nočného potenia môžu byť rôznorodé a zahŕňajú ako lekárske, tak psychologické faktory. Niektoré z hlavných príčin zahŕňajú:
Ako už bolo načrtnuté, nočné potenie môže byť príznakom rôznych zdravotných stavov a chorôb. U niektorých onkologických ochorení môže byť jedným z prvých varovných signálov. Ďalej môže byť spojené s infekčnými chorobami, kde potenie býva sprevádzané ďalšími symptómami, ako je horúčka alebo úbytok hmotnosti.
„Potenie je dôležitý nástroj regulácie telesnej teploty. Nočné potenie môže byť spôsobené mnohými faktormi, či už záväznejšiemu alebo tými banálnymi, ako je vyššia teplota v miestnosti, teplejšie prikrývky alebo nevhodné spacie oblečenie, prípadne prebiehajúca chrípka.
Ak sa však objavuje opakovane alebo sa objaví náhle alebo je sprevádzané ďalšími príznakmi určite neváhajte navštíviť svojho lekára a skonzultovať s ním ďalší postup.“
Nočné potenie sa môže objaviť u ľudí rôznych vekových skupín i pohlaví, pričom jeho prejavy a príčiny sa môžu líšiť. U žien môže byť často spojené s menopauzou a hormonálnymi zmenami. U mužov môže byť nočné potenie zase spojené s problémami s prostatou alebo aj hormonálnou nerovnováhou. U detí je nočné potenie často menej vážne a môže byť spôsobené prehriatím alebo prechodnými zdravotnými problémami, ako sú infekcie.
Nočné potenie je komplexný zdravotný stav, ktorý môže byť spôsobený množstvom rôznych faktorov, od fyzických ochorení až po psychologické stresory. Je dôležité správne identifikovať jeho príčiny, aby bolo možné zvoliť vhodnú liečbu.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.health.com/night-sweats-7375246
https://adc.bmj.com/content/97/5/470
https://www.sleepfoundation.org/night-sweats/women
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037851221100332X
https://www.healthline.com/health/night-sweats
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-night-sweats
https://www.mayoclinic.org/symptoms/night-sweats/basics/definition/sym-20050768
Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.