Čo proti nevoľnosti v tehotenstve?

Trápia vás v tehotenstve ranné nevoľnosti? A nie len ranné? Nie ste rozhodne sama! A čo vlastne spôsobí, že je vám v tehotenstve zle? Hlavnou príčinou je zvýšená hladina hormónu hCG v krvi, ktorá dosahuje najvyššie hodnoty medzi 8. a 9. týždňom tehotenstva.

Trápia vás v tehotenstve ranné nevoľnosti? A nie len ranné? Nie ste rozhodne sama! A čo vlastne spôsobí, že je vám v tehotenstve zle? Hlavnou príčinou je zvýšená hladina hormónu hCG v krvi, ktorá dosahuje najvyššie hodnoty medzi 8. a 9. týždňom tehotenstva.

Čo je ranná nevoľnosť?

Ranná nevoľnosť sa objavuje v prvom trimestri tehotenstva a prejavuje sa prevažne nechutenstvom a zvracaním. Väčšinou je spôsobená tým, že majú v priebehu prvého trimestra ženy citlivý čuch, čo zapríčiňuje extrémnu averziu k niektorým potravinám a pachom, ktoré následne vyvolajú onú spomínanú nevoľnosť.

Štatistiky hovoria, že ak patríte medzi 3 zo 4 nastávajúcich mamičiek, ktoré trpia príznakmi rannej nevoľnosti, viete, že nevoľnosť a zvracanie môžu v skutočnosti zasiahnuť kedykoľvek počas dňa alebo noci. Pomenovanie „ranné“ tak nie je úplne na mieste. :)

Kedy nevoľnosti najčastejšie prichádzajú?

Ranné nevoľnosti sa obvykle začínajú okolo 4. až 6. týždňa tehotenstva a trvajú zhruba do polovice 2. mesiaca. Nie je tak divu, že patria medzi prvé príznaky tehotenstva.

U niektorých mamičiek nastupuje nevoľnosť o niečo neskôr, a to medzi 7. až 9. týždňom. Netreba však zúfať – tento nie príliš zábavný príznak tehotenstva u väčšiny žien vymizne okolo začiatku druhého trimestra.

Ako dlho trvajú ranné nevoľnosti?

U veľkej väčšiny nastávajúcich mamičiek nevoľnosť a zvracanie obvykle ustúpia medzi 12. a 16. týždňom tehotenstva, pričom symptómy sú najhoršie od 10. do 16. týždňa.

U niektorých žien môžu nevoľnosti v tehotenstve pretrvávať aj v ďalšom trimestri, preto pre vás máme pár tipov, ako stavy slabosti a nutkanie na zvracanie aspoň trošku zmierniť.

Rady a tipy, ako zmierniť priebeh nevoľností:

 

  • Upravte jedálniček a vyhýbajte sa príliš tučným a vyprážaným jedlám.
  • Než ráno vstanete, dajte si sušienku alebo niečo malé na jedenie, čo vyrovná hladinu cukru v krvi (môžete si nachystať už večer k posteli).
  • Žiadne rýchle ranné vstávanie – pekne sa pretiahnite a až potom pomaly vstaňte.
  • V priebehu dňa sa snažte jesť menšie porcie jedla a nezabúdajte na vitamíny, ktoré sú obsiahnuté hlavne v ovocí a zelenine.
  • Dostatočný pitný režim je základ.
  • Pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu je to pravé.
  • A to najdôležitejšie na záver – pozitívny prístup a pravidelný relax. :)

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Mnohé budúce matky trpia na nevoľnosť a niekedy aj na zvracanie medzi 8. a 16. týždňom tehotenstva. V tomto prípade je nudnosť dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa vyskytujú v ranom tehotenstve. Zmeny v hladinách hormónov priamo podnecujú zvracacie centrum. Nevoľnosť sa vyskytuje prevažne ráno. 

 

 

Niektorí vedci zistili súvislosť medzi nevoľnosťou a vysokým príjmom tukov v strave a domnievajú sa, že obmedzenie tuku v jedle môže pomôcť tehotným ženám znížiť tieto problémy.“

 

Proti nevoľnostiam

Vitamíny pre tehotné

Zdroje

https://bpac.or­g.nz/bpj/2011­/november/preg­nancy.aspx
https://www.nhs.uk/…ng-sickness/
 https://www.mayoclinic.org/…syc-20375254

tehotenstvi

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.