Nevoľnosť a pocit na zvracanie

Nevoľnosť, známa tiež ako nauzea, je nepríjemný pocit, ktorý obvykle sprevádza závraty a nutkanie na zvracanie. Bežne sa prejavuje po podráždení žalúdka, ale za vznik môžu byť zodpovedné aj iné príčiny.

 

Obsah článku

 

Príčiny nevoľnosti

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť. Najčastejšie príčiny sú infekcia alebo vírusové ochorenia, lieky alebo liečba – napríklad chemoterapia, tehotenstvo, stres, migréna, otrava jedlom, črevné obštrukcie, cestovateľská kinetóza, vertigo (závrat).

 

Symptómy a súvisiace problémy

Okrem pocitu, že chcete zvracať, môže byť nevoľnosť spojená s niekoľkými ďalšími symptómami ako sú:

 

Diagnostika nevoľnosti

Diagnostika nevoľnosti začína fyzickým vyšetrením a anamnézou pacienta. Lekár môže tiež odporučiť laboratórne testy, röntgenové vyšetrenie alebo iné diagnostické postupy.

 

Liečba nevoľnosti

Liečba nevoľnosti závisí od jej príčiny. Bežné metódy liečby zahŕňajú:

 

Prevencia nevoľnosti

Niektoré formy nevoľnosti môžu byť predchádzané dodržiavaním niekoľkých preventívnych opatrení, napríklad:

  • Pravidelné umývanie rúk.
  • Vyvarovanie sa potravín, ktoré môžu spôsobiť otravu jedlom.
  • Dodržiavanie odporúčaného dávkovania liekov.

 

Domáca liečba a odporúčania

Zvracanie spôsobuje stratu tekutín a dôležitých minerálov, ako je sodík a draslík. Táto situácia môže ohroziť hydratáciu organizmu, najmä u malých detí a starších pacientov.


Rehydratácia a zmena stravy


Na to, aby sa situácia zlepšila, je nevyhnutná rehydratácia, čo zahŕňa doplnenie tekutín a minerálov, a tiež zmenu stravy na mäkší variant. Na rýchlu rehydratáciu sa využívajú rehydratačné roztoky, známe tiež ako ORS (Oral Rehydration Solution). Tieto roztoky nielenže obnovujú tekutiny, ale aj dôležité minerály v tele. Dôležité je, aby podávané tekutiny mali miernu alebo izbovú teplotu, pretože príliš teplé nápoje môžu dráždiť žalúdok a vyvolať ďalšie zvracanie. Tekutiny by mali byť podávané v menších porciách, ale častejšie, čo napomáha minimalizovať ďalšiu nevoľnosť. V počiatkoch podávajte vychladené tekutiny po lyžičkách cca každých 10 minút.

 

Pilulka odborník Mgr. Dominika Zourková hovorí:

„Na doplňovanie tekutín počas nevoľnosti odporúčam podávať ľadovú neperlivú minerálku a tiež rehydratačný roztok. Rehydratačný roztok má slanú chuť, a preto ho malým deťom pridajte do ovocného čaju alebo mierne zrieďte s ovocnou šťavou. Množstvo podávaného rehydratačného roztoku by malo byť prispôsobené hmotnosti chorého. 

 

Pokiaľ nemáte rehydratačný roztok k dispozícii, alternatívou je čaj z neperlivej minerálky, do ktorého pridajte trochu prírodného hroznového cukru – Glukopuru. Neodporúčam podávať kohútikovú vodu, ktorá v prípade nevoľnosti nedopĺňa minerály v organizme, čo môže viesť k negatívnemu ovplyvneniu funkcie nervovej sústavy.“

 

 

Voľnopredajné lieky a alternatívne možnosti

Voľnopredajné lieky proti zvracaniu sú najefektívnejšie najmä v prípade cestovnej nevoľnosti.

 


1) Lieky proti nevoľnosti

Tieto lieky sú dostupné vo forme tabliet alebo žuvačiek, ako napríklad Kinedryl alebo Travel-Gum, a je vhodné ich podať približne hodinu pred cestou. Vyznačujúce sa aj tlmivým účinkom, čo je mnohokrát výhodou, pretože môžu pomôcť potlačiť pocit nevoľnosti.

 


2) Prírodné alternatívy


Okrem liekov existujú aj prírodné spôsoby, ktoré môžu pomôcť zmierniť nevoľnosť. Zvlášť u tehotných žien trpiacich rannými nevoľnosťami je zázvor tradičnou voľbou vďaka jeho schopnosti upokojiť žalúdočnú sliznicu. Zázvor môžete nájsť vo forme cukríkov, lízaniek alebo čajov.

 

 

3) Homeopatické prípravky
 

Homeopatické prípravky sú ďalšou alternatívou pre tých, ktorí preferujú prírodnú liečbu. Existuje niekoľko homeopatických produktov, ktoré boli používané na liečbu nevoľnosti a vracania.

 

Záver

Nevoľnosť je nepríjemný pocit, ktorý môže byť spôsobený širokou škálou príčin. Ak trpíte chronickou nevoľnosťou, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby bolo možné určiť príčinu a začať vhodnú liečbu.


Tento článok je iba informatívny. Nenahrádza lekársku konzultáciu ani vyšetrenie.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/616-zazvor

https://www.nzip­.cz/clanek/1144-sodik-a-chlorid

https://www.nzip­.cz/clanek/1145-draslik

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/nausea/ba­sics/definiti­on/sym-20050736

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.