Myopatia

Myopatia je odvodená z gréckych slov ‚myo‘ pre sval a ‚pathy‘ pre utrpenie. Medzi najčastejšie príznaky myopatií patria slabosť, stuhnutosť a kŕče. Zvyčajne sa prejavuje svalovou slabosťou a bolesťou, ktorá zasahuje do každodenných činností.

Úvod

Myopatia je termín používaný na označenie svalových porúch, ktoré sú dedičné alebo získané a vedú k svalovej slabosti. Primárne myopatie zahŕňajú dedičné poruchy štruktúr, ktoré sa podieľajú na práci svalov. Druhú skupinu tvoria sekundárne myopatie, pri ktorých môžu svaly trpieť v dôsledku zápalu (predovšetkým autoimunitného), v dôsledku toxínov alebo v priebehu metabolických a endokrinných ochorení.

Poznanie myopatie môže pomôcť pri diagnostike, liečbe a prevencii ochorenia.

 

Definícia myopatie

Myopatia označuje skupinu svalových ochorení, pri ktorých je hlavným príznakom svalová slabosť spôsobená poškodením svalových vlákien. Myopatia postihujú kostrové svaly a niektoré sa objavia hneď po narodení, zatiaľ čo iné sa objavia až po rokoch v dospelosti.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Myopatia je svalová porucha, ktorá vedie k svalovej slabosti. Súvisí s poškodením svalových vlákien, ktoré sprevádza slabosť a únava. Môžu byť spôsobené rôznymi faktormi a prejavujú sa kedykoľvek počas života. Dostupným a jednoduchým diagnostickým znakom prebiehajúceho svalového poškodenia je hladina kreatínkinázy v sére. Na ďalšie rozlíšenie je potom potrebné genetické vyšetrenie a svalová biopsia. Komplikácie vznikajú najmä pri postihnutí hltanových svalov a pažeráka, čo môže viesť k zavedeniu gastrostómie, ako aj pri postihnutí dýchacích svalov a najzávažnejším dôsledkom je postihnutie srdcového svalstva.“

 

Príčiny myopatie

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k vzniku myopatie:

Dedičné faktory

Niektoré myopatie sú genetické a môžu sa dediť po rodičoch (dystrofinopatia, svalová dystrofia brachiálneho plexu atď.).

Endokrinní poruchy

Hormonálna nerovnováha v tele môže spôsobiť myopatiu. Napríklad pri poruchách nadobličiek alebo dlhodobom užívaní kortikosteroidov vedie k steroidnej myopatii.

Metabolické poruchy

Metabolické poruchy, ako napríklad nedostatok vitamínov a minerálov, môžu poškodiť svaly a viesť k myopatii. Napríklad nízke a vysoké hladiny draslíka môžu poškodiť stav myofibríl.

Toxíny a lieky

Niektoré lieky a toxíny môžu mať vedľajšie účinky, ktoré poškodzujú svalové vlákna a spôsobujú myopatiu (statíny a glukokortikoidy).

Príznaky myopatie

Najčastejším príznakom myopatie je svalová slabosť. Tá sa často vyskytuje symetricky, čo znamená, že pôsobí na obe strany tela rovnako. Slabosť môže byť výraznejšia v určitých oblastiach, napríklad v okolí ramenného pletenca alebo v dolných končatinách. Medzi ďalšie príznaky patria:

  • Bolestivé kŕče
  • Mravčenie alebo necitlivosť
  • Stuhnutie alebo skrátenie svalov (kontraktúry)
  • Znížená tolerancia fyzickej námahy, únava
  • Stráta svalovej hmoty (atrofia)

 

Diagnostika myopatie

Diagnostika myopatie sa začína podrobným lekárskym vyšetrením a anamnézou. Lekár môže požiadať o svalový test, genetické testy, krvný test, elektromyografiu (EMG) alebo svalovú biopsiu. EMG meria elektrickú aktivitu svalov, zatiaľ čo svalová biopsia pomôže odhaliť abnormality vo svalových vláknach. Medzi ďalšie zobrazovacie techniky, ktoré sa môžu použiť, patrí ultrazvuk a magnetická rezonancia (MRI).

 

Liečba myopatie

Liečba myopatie závisí od príčiny ochorenia. Pri dedičných formách sa zameriavame na zmiernenie príznakov (nedajú sa vyliečiť) a pri sekundárnych myopatiách odstraňujeme príčinu. U niektorých ľudí môže liečba spočívať v odstránení lieku alebo toxínu, ktorý spôsobuje problém. V iných prípadoch môže liečba zahŕňať:

  • Terapiu a fyzioterapiu
  • Lieky na potlačenie neprimeraných imunitných reakcií (imunosupresíva, kortikosteroidy)
  • Ortopedické a rehabilitačné pomôcky, ortézy a bandáže
  • Operatívne zákroky pri kontraktúrach

 

Prevencia a život s myopatiou

Prevencia závisí od konkrétnej príčiny myopatie. V prípade myopatií spôsobených liekmi alebo toxínmi je najlepšou prevenciou vyhýbanie sa týmto látkam. V prípade genetických foriem myopatie môže genetické poradenstvo pomôcť rodinám pochopiť riziká a možnosti liečby. Dôležité je tiež udržiavať zdravý životný štýl vrátane pestrej, vyváženej stravy a dostatku pohybu.

 

Záver

Myopatia je skupina ochorení charakterizovaných svalovou slabosťou. Hoci príčiny a príznaky môžu byť rôzne, liečba často zahŕňa riešenie príčiny ochorenia a zlepšenie kvality života jedincov s touto poruchou. Ak máte podozrenie, že trpíte myopatiou, je dôležité obrátiť sa na odborníka, aby sa zabezpečila správna diagnostika a liečba.

 

Zdroje

https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2004/03/02.pdf

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK562290/

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2022/04/02­.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2005/11/03­.pdf

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/17256-myopathy

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.