Všetko o mrľach: príznaky u detí i dospelých

Mrle sú parazitmi, lat. Enterobius vermicularis (tzv. mrľa detská). Spôsobujú častú parazitárnú infekciu u detí, ale aj dospelých, ktorá sa prejavuje intenzívnym a nepríjemným svrbením v oblasti konečníka. Najmä u detí môže byť častou príčinou porúch spánku.

Diagnóza sa vykonáva pomocou špeciálneho lepivého pásika, čiže tzv. Grahamovou metódou. Liečba sa uskutočňuje predovšetkým formou antiparazitárnych liekov.

Prevenciou je predovšetkým dodržiavanie dostatočnej hygieny. Mrľami je veľmi ľahké sa nakaziť, a preto je pre prevenciu dôležité sa v prípade nakazenia mrľami vyhnúť kontaktu s inými osobami. V nasledujúcom článku vás podrobnejšie zoznámime s touto parazitárnou infekciou a jej dôsledkami u detí, dospelých aj tehotných žien.

pilulka

Príznaky a prejavy mrlí

Hlavným a najnepríjemnejším príznakom je svrbenie v oblasti konečníka, ktoré spôsobuje zlý spánok, a z dôvodu škrabania potom aj podráždenosť a pálenie v tejto oblasti. U žien a dievčat môže dôjsť aj k svrbeniu v oblasti genitálií a následnému výtoku. V prípade podozrenia na nákazu mrľami a prejavu ktoréhokoľvek z príznakov je nutná konzultácia s lekárom.

Pilulka odborník Jana Nová, DiS. hovorí:

„Infekcia mrlí spôsobená parazitom Enterobius vermicularis je bežnou infekciou, ktorá môže postihnúť deti, dospelých aj tehotné ženy. Prenáša sa predovšetkým prostredníctvom kontaminovaných povrchov, potravín a vody. Príznaky mrlí zahŕňajú svrbenie, podráždenie, bolesť brucha a ďalšie nepríjemné príznaky. 

 

Diagnóza sa vykonáva pomocou lekárskeho vyšetrenia a laboratórnych testov stolice. Liečba mrlí zahŕňa užívanie anthelmintik. Súčasne s užívaním liekov je nutné dodržiavať dostatočnú hygienu, aby sa minimalizovalo šírenie infekcie. Prevencia je založená prevažne na správnej hygiene, obmedzení kontaktu s nakazenými."

 

Prenos mrlí a preventívne opatrenia

Mrle sa v skratke prenášajú zlou hygienou. Ente­robióza je chorobou „špinavých rúk“. Dochádza k prenosu infekcie fekálno-orálnou cestou. Najčastejšie ochorejú deti predškolského alebo mladšieho školského veku, pretože nemajú zafixované správne hygienické návyky a majú oslabenú imunitu. Mrle sa môžu nakaziť aj dospelí.

Veľmi častým spôsobom nákazy je kontaminácia od druhej osoby. Vzhľadom na to, že parazit postihuje prevažne deti, je veľmi pravdepodobné, že v prípade výskytu parazita u jedného z detí sa nakazí väčšina z nich, pretože v škôlkach, školách či na ihrisku dochádza k častému fyzickému kontaktu.

Na prevenciu mrlí je najdôležitejšia hygiena, a to konkrétne dôkladné umývanie rúk mydlom a teplou vodou, pravidelné a kvalitné upratovanie domácnosti, pranie posteľnej bielizne na vysokú teplotu a strihanie nechtov. Za nechty môžu totiž preniknúť vajíčka parazitov, ktoré sa následne, prevažne u detí, dostanú do úst alebo na povrchy v okolí. Existujú aj očkovacie programy, ktoré pred parazitmi chránia.

 

Diagnóza a liečba mrlí

Lekárske vyšetrenie začína ako každé iné, a to konzultáciou s lekárom, kde lekár zistí vaše príznaky a určí následný postup. V prípade, že jeho podozrenie stále pretrváva, lekár otestuje stolicu a zistí, či sa v nej nachádza parazit, prípadne jeho vajíčka.

Proti črevným parazitom sa používajú prevažne antiparazitné lieky, ktorých účinnými látkami sú mebendazol, albendazol alebo pyrvinium, v Slovenskej republike sa stretneme hlavne s liekmi na báze mebendazolu. V prípade nákazy jedného z domácnosti sa odporúča, aby liečbou prešli aj všetci ostatní z domácnosti, aby sa zabezpečilo kompletné odstránenie parazitov.

Čo sa týka prírodných liekov, ide o zmesi bylín, ako sú Phyteneo Vermophyt alebo extrakt listových púčikov orecha kráľovského (predávaný pod názvom Wurm-Ex).

 

Mrle u detí, dospelých a tehotných žien

Najviac sú týmto parazitom postihované deti, ktoré, ako už bolo povedané, majú veľmi častý fyzický kontakt s veľkou skupinou ľudí (detí). Mrle však postihujú aj dospelých, ktorí majú síce miernejší priebeh, ale stále sú aj pre nich mrle veľmi nepríjemné. Liečba u dospelých prebieha úplne rovnako ako u detí, takže sú im tiež predpisované antiparazitic­ké lieky.

Čo sa týka žien, ktoré sú v akomkoľvek trimestri tehotenstva, je nutná konzultácia s lekárom. Niektoré lieky môžu mať tehotenstvo ako kontraindikáciu, je preto dobré v tomto období dbať na nadmernú opatrnosť a hygienu a dávať si pozor na prípadný kontakt s nakazenými.

 

Mrle v stolici

Výskyt mrlí v stolici je pri nakazení parazitom pomerne časté. Ide o orálne-fekálny prenos, čo znamená, že v prípade kontaminácie okolia (napr. nábytku či hračky) a následného kontaktu a prenosu z rúk do úst, vajíčka preniknú do traktu a následne sa z nich vyvinú dospelí jedinci, ktorí sa dostanú do stolice (v stolici môžeme nájsť aj ich vajíčka). Liečba tohto príznaku mrlí prebieha rovnako ako v prípade ostatných príznakov, a to pomocou antiparazitárnych liekov.

 

Inkubačná doba a karanténa pri mrliach

Inkubačná doba je čas medzi vstupom infekčného toxínu do tela a prejavom prvých klinických príznakov ochorenia. Dĺžka inkubačného času sa líši v závislosti od konkrétneho pôvodcu a môže trvať niekoľko hodín, dní alebo dokonca niekoľko rokov v závislosti od daného ochorenia. Pri parazite Enterobius vermicularis, teda pri mrliach, sa tento časový úsek pohybuje najčastejšie medzi 2 až 6 týždňami. Inkubačný čas nastáva potom, čo sa vajíčka dostanú do organizmu. Vajíčka v žalúdku a črevnom trakte sa následne vyvíjajú a vyliahnuté larvy sa pripoja k črevnej sliznici. Po niekoľkých týždňoch sa červy dostávajú do konečníka, kde sa pária a cyklus sa opakuje. Počas nákazy týmto nepríjemným parazitom odporúčame v ideálnom prípade zostať v domácom prostredí s vlastnou miestnosťou, kde sa môžete oddeliť od ostatných členov domácnosti. Následne je dobré dodržiavať tzv. režimové opatrenia, bez ktorých by sa parazit stále vracal a liečba by tak nemala požadovaný efekt. Ide o časté a dôkladné umývanie rúk, najmä po toalete a pred jedlom. Starostlivé umývanie celého tela, a to predovšetkým oblasť genitálií a konečníka. S tým súvisí aj strihanie nechtov, aby sa mrle nemali kde uchytiť, a tiež dôkladné upratovanie miesta pobytu.

 

Mrle

mrle
mrle

Tento článok slúži iba na informačné účely a nezastupuje konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom.

 

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vyštudovala som MILLS a už počas štúdia som chodila do lekárne pomáhať a po štúdiu som začala aj v lekárni pracovať. V práci poskytujem starostlivosť a potrebné informácie. Vo voľnom čase vyrážam do prírody, včelárim a tancujem

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.