Moringa: čo by ste mali vedieť

Moringa oleofera, často označovaná jednoducho ako moringa, je rastlina známa svojimi výživovými hodnotami a medicínskym využitím. Hoci pochádza z južnej Ázie, v súčasnosti sa pestuje v mnohých tropických a subtropických oblastiach na celom svete. Táto rastlina je oceňovaná pre svoju vysokú výživovú hodnotu a schopnosť čistiť vodu.

 

Obsah článku

  1. Výskyt a pestovanie
  2. Výživová hodnota
  3. Zdravotné účinky
  4. Použitie v kuchyni
  5. Vedľajšie účinky a kontraindikácie
  6. Aktuálny výskum
  7. Záver
  8. Zdroje

 

Výskyt a pestovanie

Moringa oleifera je rýchlorastúci strom, ktorý môže dosiahnuť výšku 10–12 metrov. Je dôležitou plodinou v Indii, Etiópii, na Filipínach a v Sudáne a pestuje sa aj v západnej, východnej a južnej Afrike, v tropickej Ázii, Latinskej Amerike, Karibiku, na Floride a na tichomorských ostrovoch. Strom sa často každý rok skracuje na 1–2 metre a nechá sa znovu vyrásť, aby sa k strukom a listom dalo dostať ručne.

 

Výživová hodnota

Moringa oleifera je významná pre svoju vysokú výživovú hodnotu. Listy moringy sú bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Obsahujú významné množstvo vitamínu A, ktorý je dôležitý pre zrak, imunitný systém a reprodukciu. Sú tiež bohaté na vitamín C, ktorý podporuje zdravie pokožky a svalov a je nevyhnutný pre vstrebávanie železa. Moringa obsahuje aj veľké množstvo vápnika, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a zubov.

 

Okrem týchto vitamínov obsahujú listy moringy významné množstvo železa, ktoré je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek a prenos kyslíka v tele. Sú tiež dobrým zdrojom esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť a musí ich získavať zo stravy. Moringa obsahuje antioxidanty, ako sú kvercetín a kyselina chlorogénová, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Táto rastlina je tiež bohatá na omega-3 mastné kyseliny dôležité pre zdravie srdca a mozgu.

 

Prínosy pre zdravie

  • Regulácia hladiny cukru v krvi
  • Ochrana a výživa pokožky: Moringový olej pomáha udržovať vlhkosť pokožky, urýchľovať hojenie rán a upokojovať suchú alebo spálenú pokožku.

 

Kuchynské použitie

Moringa sa v kuchyni používa najmä pre svoje listy, ktoré sa môžu pridávať do šalátov, polievok a iných jedál. Listy moringy sú bohaté na živiny a dodávajú jedlám jedinečnú chuť. Okrem listov sa používajú aj semená a najmä olej získaný zo semien. Moringový olej je známy svojimi výživnými a hydratačnými vlastnosťami a často sa používa v kozmetickom priemysle.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„V porovnaní s bežnými druhmi zeleniny a ovocia, moringa vyniká svojim obsahom nutrične bohatých zložiek. Napríklad obsah vápnika v listoch moringy je mnohonásobne vyšší ako v rovnakom množstve mlieka. Tiež obsah železa prevyšuje hodnoty, ktoré obsahuje špenát, čo z nej robí výnimočný zdroj minerálnych látok, najmä vo vegetariánskych a vegánskych diétach.“

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Aj keď sa moringa všeobecne považuje za bezpečnú a je bohatá na výživné zložky, existujú situácie, kedy by jej konzumácia mohla byť nevhodná alebo spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky. U niektorých ľudí môže spôsobiť alergické reakcie alebo gastrointestinálne problémy, ako napríklad nadúvanie alebo hnačku. Dôležité je tiež pamätať na to, že moringa môže interagovať s niektorými liekmi, najmä s tými, ktoré ovplyvňujú krvný tlak alebo hladinu cukru v krvi.

 

Tehotné ženy by mali byť pri konzumácii moringy opatrné, pretože niektoré štúdie naznačujú možný vplyv na hormonálnu rovnováhu. Rovnako ľudia trpiaci autoimunitnými ochoreniami alebo ľudia s nízkym krvným tlakom by sa mali pred konzumáciou moringy poradiť s lekárom.

 

Záver

Moringa oleifera je fascinujúca rastlina s mnohými spôsobmi využitia, či už v oblasti zdravia, výživy alebo aj starostlivosti o pleť. Vďaka svojej vysokej výživovej hodnote a potenciálným vlastnostiam môže byť moringa cenným doplnkom stravy mnohých ľudí na celom svete. Je však dôležité, aby sa moringa konzumovala s ohľadom na jej možné vedľajšie účinky a kontraindikácie. Výskum jej využitia pokračuje a budúcnosť môže priniesť ďalšie poznatky o tejto úžasnej rastline.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC8373­516/

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/25374169/

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S2213453016300362

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/319916

https://www.web­md.com/vitamins-and-supplements/health-benefits-moringa

https://www.he­althline.com/nu­trition/6-benefits-of-moringa-oleifera

https://www.ve­rywellhealth.com/the-uses-and-benefits-of-moringa-4149435

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.