Miecha: čo by ste mali vedieť

Miecha je jedným z najdôležitejších orgánov, často označovaná ako „informačná diaľnica“ ľudského tela. Spája mozog s každou časťou tela a prenáša signály, ktoré umožňujú pohyb, vnímanie a reakcie na prostredie. Jej správna funkcia je nevyhnutná pre vaše každodenné činnosti a jej poškodenie môže mať vážne následky. V tomto článku sa dozviete o fascinujúcej stavbe miechy, jej funkciách a význame pre vaše zdravie.

Štruktúra a umiestnenie miechy

Miecha (latinsky: medulla spinalis) je centrálny nervový orgán, ktorý spolu s mozgom tvorí dôležitú súčasť centrálnej nervovej sústavy (CNS). Miecha je dlhý trubicovitý útvar, ktorý vychádza zo základu mozgu (za predĺženou miechou) a prebieha cez miechový kanál.

Štruktúra miechy

Na povrchu sa nachádza biela hmota, ktorá pozostáva najmä z axónov – dlhých výbežkov nervových buniek. Tieto axóny vedú impulzy z rôznych častí tela do mozgu a späť. V strede miechy sa nachádza šedá hmota, ktorá má tvar motýľa alebo písmena H. Šedá hmota obsahuje telá nervových buniek a je miestom, kde sa spracovávajú informácie. Delí sa na tri hlavné časti: prednú (vedie informácie o pohybe), zadnú (vedie informácie zo zmyslových orgánov) a bočné rohy (súčasť autonómneho nervového systému).

Dĺžka a ochrana miechy

Jej dĺžka sa môže u jednotlivých ľudí mierne líšiť, ale u dospelých je zvyčajne dĺžka okolo 40–50 cm a šírka v priemere 1–1,5 cm. Začína v predĺženej mieche a končí pri prvom bedrovom stavci, kde sa zužujú do štruktúry nazývanej conus medullaris. Miechu obklopujú tri vrstvy ochranných plienok: tvrdá plienka, pavučinová plienka a mäkká plienka. Medzi nimi sa nachádza mozgovomiechový mok, ktorý slúži ako odpruženie miechy a zároveň zásobuje nervové bunky živinami.

Funkcia miechy

Miecha je kľúčová pre mnohé základné funkcie v našom tele. Zabezpečuje komunikáciu medzi mozgom a zvyškom tela. Napríklad keď pocítite bolesť po údere do prsta, sú to nervové vlákna v mieche, ktoré túto informáciu prenášajú do mozgu.

Medzi hlavné funkcie miechy patrí:

  • Reflexná funkcia: Miecha je zodpovedná za mnohé reflexné reakcie, napríklad za odtiahnutie ruky od horúceho predmetu (tzv. ohybový reflex).
  • Prepínacia funkcia: Prenáša signály medzi mozgom a periférnymi nervami v oboch smeroch.
  • Integračná funkcia: Zabezpečuje spracovanie informácií a riadenie reflexných reakcií.

Choroby a poruchy miechy

Miechu, podobne ako iné časti nášho tela, môžu postihnúť rôzne ochorenia a poruchy. Niektoré z týchto ochorení môžu mať vážne následky a môžu ovplyvniť schopnosť jedinca pohybovať sa alebo vnímať rôzne podnety. K vážnym poraneniam dochádza pri autonehodách, pádoch alebo pri bodných a strelných poraneniach. Dôsled­kom môže byť čiastočné alebo úplné ochrnutie. Vrodená vada nazývaná spina bifida (rozšti­epenie chrbtice) je charakterizovaná neúplným uzavretím chrbticového kanála, čo spôsobuje poruchy pohyblivosti, močenia a vyprázdňovania. Autoimunitným ochorením postihujúcim miechu je fragmentárna skleróza, ktorej príznaky zahŕňajú poruchy videnia a chronickú únavu. Ochorenie postihujúce deti je detská obrna, vírusové ochorenie, ktoré môže poškodiť motorické neuróny v mieche a viesť k ochrnutiu. V Slovenskej republike sa proti nemu úspešne očkuje hexavakcínou.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

"Miecha je dlhý trubicovitý útvar vychádzajúci zo základu mozgu. Miecha sa skladá z celkovo 31 miechových segmentov. Z každého miechového segmentu vychádza jeden pár miechových nervov. Miecha sa nachádza v chrbtici, presnejšie, prechádza chrbticovým kanálom. 

 

Medzi príčiny poranení a porúch miechy patria poranenia miechy, môžu to byť zlomeniny, bodné alebo strelné poranenia, krvácanie do miechy alebo ischémia miechy. K poraneniu miechy alebo jeho zhoršeniu pri poranení miechy často dochádza až pri následnej manipulácii s pacientom pri nestabilnej zlomenine, preto je potrebné dbať na opatrnosť pri poskytovaní prvej pomoci osobám s poranením miechy.

 

Ako je miecha chránená?

Miecha je dôležitou súčasťou nervového systému a vyžaduje si špeciálnu ochranu. Chránia ju chrbticové stavce, ktoré tvoria chrbticu. Medzi stavcami sa nachádzajú medzistavcové platničky, ktoré fungujú ako tlmiče nárazov a zabraňujú poškodeniu miechy. Tie sa môžu opotrebovať v dôsledku chybného držania tela, chybných pohybových stereotypov alebo sedavého zamestnania. Preto je dôležité nezanedbávať posilňovanie chrbtových svalov.

Okolo miechy sa nachádza aj niekoľko vrstiev spojivového tkaniva, ktoré sa nazývajú meningy. Medzi tieto vrstvy patrí tvrdá plienka, pavúčia plienka a mäkká plienka. Meningy chránia miechu pred infekciami a poskytujú jej dodatočnú oporu a stabilitu.

Zajímavosti o mieche

Miecha je fascinujúca a zložitá štruktúra. Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré vám priblížia, čo všetko miecha dokáže:

  • Miecha je dlhá približne 45 cm u mužov a 43 cm u žien.
  • V dospelosti je miecha zvyčajne hrubá ako palec.
  • Miecha obsahuje približne 13,5 milióna neurónov.
  • Rýchlosť, akou sa signály prenášajú pozdĺž miechy, môže dosiahnuť až 120 metrov za sekundu.
  • Miecha produkuje tzv. miechový mok , ktorý chráni mozog a miechu pred nárazmi a poskytuje výživu neurónom.

Záver

Miecha je základným stavebným prvkom správnej funkcie ľudského tela a je centrom mnohých kľúčových procesov, ktoré riadia pohyb, citlivosť a reflexy. Zároveň však môže ukrývať aj rôzne ochorenia, od tých banálnejších až po závažné. Starostlivosť o chrbticu a miechu by mala byť prioritou, pretože zdravá miecha sa rovná životu ako takému.

 

Zdroje

Nováková, L. (2018). Anatómia a fyziológia človeka. Praha: Grada Publishing.

Přikrylová Zářecká, P. (2020). Neurológia v kocke. Brno: Masarykova univerzita.

WebMD. (n.d.). Anatómia miechy. WebMD. Získané 12. októbra 2023 z https://www.webmd.com/.

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/1473

https://www.nzip­.cz/clanek/1397-centralni-nervovy-system-cns-mozek-micha

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.