Lymfedém je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k hromadeniu lymfy v určitých častiach tela. Lymfatický systém zohráva kľúčovú úlohu v imunitnom systéme tela a pomáha odstraňovať odpadové produkty a toxíny. Ak je však lymfatický systém poškodený, nemôže odvádzať tekutinu, ktorá sa potom hromadí v tkanivách vo forme opuchov.
Vznik lymfedému je vo všeobecnosti častejší u pacientov s nedostatkom pohybu alebo u pacientov s nadváhou alebo obezitou. Existujú však dva hlavné typy lymfedému, ktoré majú rôzne príčiny:
Vzniká v dôsledku vrodených abnormalít lymfatického systému a môže sa vyskytnúť bez zjavnej príčiny v rôznych fázach života. Je relatívne zriedkavý, odhaduje sa, že sa vyskytuje 1,15 na 100 000 obyvateľov.
Je podstatne častejší a vzniká v dôsledku poškodenia lymfatického systému. Medzi najčastejšie príčiny patrí úraz, operácia, rádioterapia, infekcia, rakovina atď.
Stupeň 0 – latentné štádium, v ktorom je lymfatický systém poškodený, ale opuch sa ešte neprejavil. Môže sa však zistiť už pri diagnostike.
Stádium I – reverzibilné (vratné) štádium, pri ktorom opuch po odpočinku zmizne. Najčastejšie sa objavuje k večeru a po námahe.
Stádium II – spontánne ireverzibilné štádium, napriek odpočinku opuch pretrváva.
Stádium III – dochádza k trvalým kožným zmenám a opuchu tkaniva. Toto štádium sa nazýva elefantiáza. Pohyblivosť kĺbov je obmedzená, čo obmedzuje každodenné aktivity pacienta.
„Lymfedém je chronické ochorenie lymfatického systému. Za
normálnych podmienok lymfatický systém odvádza prebytočnú tekutinu
z tkanív. Ak je však narušený, táto tekutina sa hromadí v tkanivách a
vedie k opuchu. Najčastejšie sú postihnuté ruky a dolné končatiny.
Pri prevencii je dôležitý zdravý životný štýl s dostatočným pohybom,
ktorý napomáha správnemu toku lymfy. Ak trpíte opuchmi, pri dlhých túrach
alebo cestovaní sa odporúča nosiť kompresné oblečenie a vyhýbať sa
saunám. Okrem toho sa odporúčajú masáže.
Ak tieto možnosti v liečbe zlyhajú, volí sa chirurgická liečba, tá
obnovuje alebo vytvára nové spojenia medzi lymfatickým a krvným
systémom."
Lymfedém sa vyskytuje kdekoľvek na tele, ale najčastejšie na rukách a nohách. Tu sa potom objavuje:
Diagnostika lymfedému zahŕňa fyzikálne vyšetrenie a anamnézu pacienta na určenie príčiny opuchu. Lekár môže zhodnotiť veľkosť, tvar, konzistenciu a umiestnenie opuchu.
Môžu sa vykonať aj ďalšie diagnostické vyšetrenia, napríklad ultrazvuk, magnetická rezonancia alebo lymfografia (kombinácia röntgenového vyšetrenia a injekcie kontrastnej látky), ktoré pomôžu vizualizovať lymfatický systém a určiť prítomnosť blokády alebo poškodenia.
Liečba lymfedému sa zameriava na zníženie opuchu a zlepšenie fungovania postihnutej oblasti. Konzervatívna liečba môže zahŕňať masáže, kompresívne bandáže, cvičenie a ošetrovanie kože.
V niektorých prípadoch môže byť indikovaná chirurgická liečba, napríklad lymfovenózna anastomóza, ktorá vytvorí novú cestu pre opuch lymfy.
Prevencia lymfedému je veľmi dôležitá, najmä u ľudí s rizikom vzniku lymfedému. Odporúča sa:
Okrem opuchu môže lymfedém viesť k viacerým komplikáciám. Predovšetkým hrozí, že koža sa v dôsledku opuchu stane krehkou a náchylnou na bakteriálne infekcie. To môže viesť k infekčným ochoreniam, ako je napríklad lymfangitída. Tieto infekcie môžu rýchlo postupovať a vyžadujú si rýchly lekársky zásah.
Dlhodobý lymfedém môže spôsobiť zmeny na koži a podkožnom tkanive. Koža môže zhrubnúť, stvrdnúť a stmavnúť, čo sa niekedy označuje ako elefantiáza. Tieto zmeny môžu spôsobiť bolesť, nepohodlie a iné obmedzenia pohybu v postihnutej oblasti. Okrem toho môžu mať pacienti s lymfedémom zvýšené riziko vzniku niektorých druhov rakoviny, napríklad lymfangiosarkómu, hoci toto riziko je pomerne nízke.
Ako rozpoznám prvé príznaky lymfedému?
Prvé príznaky lymfedému môžu zahŕňať mierny opuch končatín, pocit ťažoby alebo napätia v postihnutej oblasti. Oblečenie alebo šperky môžu začať byť tesné.
Je možné lymfedém úplne vyliečiť?
Lymfedém sa nedá úplne vyliečiť, ale dá sa zvládnuť a kontrolovať pomocou rôznych liečebných metód, ako je manuálna lymfodrenáž, kompresia alebo fyzikálna terapia.
Ako môžem zabrániť vzniku alebo zhoršeniu lymfedému?
Prevencia a správna starostlivosť o postihnutú oblasť môže zahŕňať pravidelné cvičenie, správnu hygienu a starostlivosť o pokožku, nosenie kompresívnych odevov podľa pokynov lekára a vyhýbanie sa zraneniam alebo nadmernému zaťažovaniu postihnutej končatiny.
Lymfedém je chronické ochorenie charakterizované opuchom v dôsledku hromadenia lymfy v určitých častiach tela. Hoci sa nedá úplne vyliečiť, existuje mnoho možností liečby, ktoré môžu pomôcť kontrolovať príznaky a zlepšiť kvalitu života pacientov. Prevencia, včasné rozpoznanie a správna liečba sú kľúčom k zvládnutiu tohto ochorenia a minimalizácii jeho komplikácií. Dôležité je aj vzdelávanie pacientov a verejnosti o tomto ochorení a jeho vplyve na zdravie jednotlivca.
Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné
lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte
s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537239/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8353-lymphedema
https://www.medicalnewstoday.com/articles/180919
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-lymphedema
https://www.healthdirect.gov.au/lymphoedema
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/treating-lymphedema
https://www.nzip.cz/clanek/939-lymfedem-priciny-a-priznaky
https://www.nzip.cz/clanek/940-lymfedem-diagnoza-a-lecba
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.