Lupiny vo vlasoch: príčiny a účinná liečba

Lupiny sú odumretá koža, ktorá sa objavuje ako šupinky na pokožke hlavy a často padá na ramená a oblečenie, čo zvyčajne nie je pre nikoho veľmi príjemné. Niekedy sú lupiny spôsobené „len“ suchšou pokožkou hlavy, v takom prípade môže pomôcť jednoduchá zmena šampónu alebo hygienických návykov. Inokedy však môžu byť príznakom kožných ochorení alebo infekcií, ktoré si vyžadujú odbornú starostlivosť.

 

Obsah

  1. Príčiny vzniku lupín
  2. Typy lupín
  3. Príznaky a doprovodné javy
  4. Liečba lupín
  5. Prevencia proti lupinám
  6. Domáca starostlivosť
  7. Kedy navštíviť lekára
  8. Časté mýty o lupinách
  9. Záver
  10. Zdroje
pilulka
pilulka

Príčiny lupín

Zatiaľ čo je určité odlupovanie normálne (pretože pokožka sa obnovuje), u ľudí s lupinami sa tento proces prejavuje vo väčšej miere. Môže to mať mnoho príčin:
 

  • Seboroická dermatitída: Známa aj ako seborea, veľmi častá príčina lupín. Je to zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje svrbenie a tvorbu mastných, žltých šupín na pokožke hlavy.
  • Kvasinky: Určité druhy kvasiniek sa živia olejmi produkovanými kožnými žľazami na pokožke hlavy a spôsobujú lupiny.
  • Suchá pokožka: Lupiny spôsobené suchou pokožkou zvyčajne nie sú také mastné a šupinky sa môžu objaviť aj na iných častiach tela, kde je pokožka suchá, napríklad na lýtkach alebo predlaktiach.
  • Nepravidelné umývanie vlasov: U niektorých ľudí, ktorí si pravidelne neumývajú vlasy, sa môžu vyskytnúť nadmerné lupiny, pretože oleje a odumreté kožné bunky na pokožke hlavy sa neodstraňujú dostatočne často.
  • Citlivosť na vlasové prípravky: Niektorí ľudia môžu mať citlivú pokožku hlavy a negatívne reagovať na niektoré chemické látky v šampónoch, kondicionéroch a iných vlasových prípravkoch.
  • Stres: Psychický stres a dlhodobý stres môžu tiež prispievať k tvorbe lupín. 
  • Hormonálna nerovnováha: Lupiny sa môžu objaviť aj počas puberty alebo tehotenstva. 

Typy lupín

suché lupiny

Suché lupiny

Vyzerajú ako jemné biele šupinky, ktoré sa ľahko odlupujú z pokožky hlavy a padajú na plecia. Často sa spájajú so suchou alebo citlivou pokožkou hlavy.

mastné lupiny

Mastné lupiny

Sú väčšie, tučnejšie a žlté. Častejšie sa spájajú so seboroickou dermatitídou alebo inými kožnými ochoreniami.

Príznaky a doprovodné javy

Lupiny môžu mať rôzne prejavy, ale najčastejším príznakom je svrbenie pokožky hlavy. Môžu sa vyskytnúť aj nasledujúce príznaky:

  • Červené škvrny na pokožke hlavy.
  • Nadmerné odlupovanie odumretých kožných buniek, ktoré padajú na plecia a oblečenie.
  • Suchá pokožka na iných častiach tela.
  • Výskyt vyrážok na iných častiach tela (napríklad seboroická dermatitída na tvári a hrudníku)
  • Pocit „napätia“ pokožky hlavy.

Liečba lupín

Existujú rôzne šampóny proti lupinám, alebo šampóny na odstránenie príčin ich vzniku (napríklad šampóny proti seborei). Obsahujú zložky, ako je kyselina salicylová, brezový decht alebo pyritión zinku, ktoré pomáhajú regulovať množstvo oleja na pokožke hlavy a bojovať proti kvasinkám.

Ak sú lupiny spôsobené nadmerným množstvom kvasiniek, lekár vám predpíše účinnejšie an­timikotiká. V prípade silného svrbenia alebo zápalu môže lekár predpísať topický kortikosteroid. Tieto krémy a gély môžu pomôcť zmierniť zápal a svrbenie spojené s lupinami.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Lupiny sú odumretá koža a objavujú sa na pokožke hlavy vo forme šupín. Lupiny zvyčajne nie sú príznakom vážneho ochorenia, ale ide o kozmetický problém a je dôležité si uvedomiť, že lupiny nie sú infekčné a nesúvisia so zlou hygienou.

Najčastejšou príčinou lupín je seboroická dermatitída. Liečbou lupín by sa mal riadiť dermatológ, ktorý odporučí vhodný typ šampónu a starostlivosť o pokožku hlavy. Prípadne si môžete nechať poradiť od lekárnika."

Prevencia lupín

Prevencia je často najlepšou obranou proti lupinám. Kľúčom je pravidelné umývanie vlasov na odstránenie prebytočného oleja a odumretých buniek, avšak príliš časté umývanie môže pokožku vysušiť. Každý jednotlivec si musí nájsť svoju vlastnú správnu úroveň.

Na používaných šampónoch a inej vlasovej kozmetike tiež veľmi záleží. Ak si všimnete, že váš súčasný šampón už nie je účinný alebo vás dráždi, skúste ho vymeniť.

Všeobecne sa vyhýbajte vlasovým prípravkom obsahujúcim alkohol, ktoré môžu pokožku hlavy nadmerne vysušovať.

 

Ak ide v podstate o zdravie vašej pokožky, je dôležité venovať pozornosť aj celkovému životnému štýlu. Predovšetkým je dôležité dodržiavať pitný režim a jesť vyváženú stravu. Pomôcť môže aj zníženie stresu.

Domáca starostlivosť

Niektorí ľudia dávajú prednosť prírodnej liečbe a domácim prostriedkom, ktoré však nemusia poskytovať takú účinnosť ako odborná diagnostika a liečba, najmä v prípade infekcií a kožných ochorení. Medzi takéto často používané prostriedky patria:
 

  • Tea tree oil: Má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti kvasinkám a baktériám na pokožke hlavy.
  • Jablčný ocot: Môže pomôcť vyrovnať pH pokožky hlavy a odstrániť prebytočný maz.
  • Gél z aloe vera: Všeobecne známy pre svoje upokojujúce a hydratačné vlastnosti, môže pomôcť zmierniť svrbenie a suchosť spojenú s lupinami.

Kedy navštíviť lekára?

Ak ste vyskúšali rôzne spôsoby liečby a vaše lupiny pretrvávajú, mali by ste sa obrátiť na lekára alebo dermatológa. Medzi ďalšie dôvody na návštevu lekára patria:

 

  • Začervenanie, opuch alebo zápal pokožky hlavy.
  • Intenzívne svrbenie, ktoré spôsobuje nespavosť alebo je rušivé.
  • Infekcie, ktoré môžu byť spôsobené škrabaním.
  • Ak máte pocit, že vaše lupiny môžu súvisieť s iným zdravotným problémom.

Časté mýty o lupinách

„Lupiny sú spôsobené zlou hygienou."

Hoci pravidelné umývanie môže pomôcť odstrániť lupiny, nemusia byť nevyhnutne spôsobené zlou hygienou.
 

Lupiny sú nákazlivé"

Lupiny nie sú nákazlivé a nemôžu sa prenášať z človeka na človeka.
 

Strihanie vlasov pomôže proti lupinám."

Dĺžka vlasov nemá vplyv na tvorbu lupín.
 

Lupiny majú len ľudia so suchou pokožkou."

Lupiny môžu postihnúť každého, bez ohľadu na typ pokožky.

Záver

Lupiny sú bežným problémom, ktorý môže trápiť ľudí všetkých vekových kategórií a typov pokožky. Hoci niekedy môže byť ťažké nájsť príčinu a účinnú liečbu, mnohí ľudia nachádzajú úľavu vďaka špeciálnym šampónom alebo zmenou hygienických návykov. Ak bojujete s lupinami, je dôležité nevzdávať sa a pokračovať v hľadaní riešenia, ktoré vám bude vyhovovať.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4852­869/

https://acade­mic.oup.com/bjd/ar­ticle-abstract/165/s2/2/6­642747

https://www.a­ad.org/public/e­veryday-care/hair-scalp-care/scalp/treat-dandruff

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/dan­druff/symptoms-causes/syc-20353850

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/152844

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC2887­514/

https://www.he­althline.com/nu­trition/ways-to-treat-dandruff

https://www.web­md.com/skin-problems-and-treatments/un­derstanding-dandruff-basics

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.