Je dobré sa nechať v priebehu tehotenstva očkovať, alebo by ste radšej mali počkať až po pôrode? Nemôže očkovanie či iné farmaceutické prostriedky narušiť vývoj dieťaťa? Ak vám nie je dobre, akému lieku dať prednosť? Toto všetko by ste, samozrejme, mali riešiť so svojím ošetrujúcim lekárom, tu sa však dozviete základy tejto problematiky.
Je dobré sa nechať v priebehu tehotenstva očkovať, alebo by ste radšej mali počkať až po pôrode? Nemôže očkovanie či iné farmaceutické prostriedky narušiť vývoj dieťaťa? Ak vám nie je dobre, akému lieku dať prednosť?
Jednoduchá odpoveď znie: áno. Než začnete užívať akýkoľvek liek, mali by ste sa opýtať svojho lekára, aj keď ide o voľnopredajnú tabletu určenú na úľavu od bolesti. Takýto liek sa môže zdať neškodný, v tehotenstve to však neplatí. Niektoré lieky nie sú bezpečné – dokonca ani tie voľnopredajné. Dbajte preto, prosím, o svoje zdravie a všetko konzultujte s odborníkom.
V prípade, že je bolesť neznesiteľná a vy naozaj musíte zvoliť nejaký liek, odporúča sa užívať tablety obsahujúce paracetamol teda napríklad paralen. Tento liek by počas tehotenstva nemal ohroziť vývoj plodu v žiadnej fáze. Aj v tomto prípade všetko konzultujte s ošetrujúcim lekárom, ktorý vám určí dávkovanie. Poprípade je možné z ďalších voľnopredajných liečiv a po konzultácii s lekárom užiť kyselinu acetylsalicylovú, avšak s opatrnosťou a nie v treťom trimestri tehotenstva.
„Šírenie osvety a podpora očkovania proti chrípke je na mieste. Očkovanie je bezpečné ako pre tehotnú ženu, tak aj pre jej plod. Tehotenstvo patrí k rizikovým faktorom zvyšujúcim pravdepodobnosť ťažkého priebehu ochorenia, komplikácií, dokonca aj úmrtí.
Očkovaním poskytne žena ochranu nielen sama sebe, ale aj dojčaťu počas prvých mesiacov života. Je potrebné si uvedomiť, že narodené bábätká sú ďalšou rizikovou skupinou, ktorá by mala byť chránená."
Všeobecne sa očkovanie tehotným ženám skôr neodporúča. Avšak v nevyhnutne nutných prípadoch by ste ho podstúpiť mali. Medzi výnimky patria predovšetkým stavy epidémie či pandémie niektorých nákaz (Covid 19), ďalej to sú veľmi vážne choroby, ako je očkovanie proti tetanu a besnote. Tiež sa odporúča očkovať tehotné proti čiernemu kašľu, pretože deti narodené očkovaným matkám majú výrazne nižšie riziko nákazy.
V ostatných prípadoch záleží na zvážení lekára. Čo sa týka tzv. živých vakcín (vyžívajú oslabenú formu živých patogénov), tie sa v tehotenstve neodporúčajú, pretože spôsobujú kontraindikácie.
Tu sú niektoré príklady:
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/09/06.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2014/04/02.pdf
https://www.infekce-gp.cz/odborne/doc/MG4_342_346.pdf
https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2019/04/02.pdf
https://www.nzip.cz/clanek/30-ockovani-tehotnych-proti-cernemu-kasli
https://www.nzip.cz/clanek/770-ockovani-tehotnych-proti-chripce
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2012/02/05.pdf
Už počas štúdia na farmaceutickej fakulte v Hradci Králové som sa zaujímala predovšetkým o zdravie a s ním spojený životný štýl. Ako lekárnika ma baví neustály posun vpred vo vzdelávaní a neustály vývoj nášho pestrého odboru. Svoj voľný čas rada trávim aktívne, či už cestovaním, športom alebo s rodinou.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.