Leukémia je závažné ochorenie tvorby krvi, ktoré postihuje kostnú dĺžku a krvné bunky. Toto ochorenie má mnoho foriem a môže sa vyskytnúť u detí aj u dospelých. Leukémia je zhubná choroba, pri ktorej dochádza k abnormálnemu rastu krvných buniek v kostnej dreni a v krvi. Tieto bunky sa nazývajú leukemické bunky a postupne vytláčajú ostatné bunky, čo vedie k oslabenia imunitného systému, únave a ťažkostiam s krvácaním.
Ako naznačuje názov, tento zhubný nádor postihuje biele krvinky (leukocyty). V našom tele sa vytvárajú v kostnej dreni a v niektorých iných tkanivách počas celého života. Biele krvinky zohrávajú úlohu pri tvorbe imunitného systému, schopnosti brániť sa proti rôznym negatívnym vplyvom prostredia. Za určitých okolností sa mutujú niektoré nezrelé biele krvinky a spôsobujú abnormálny rast. Tieto leukemické bunky narastú a vytláčajú ostatné krvné bunky, čo vedie k oslabenému imunitnému systému, únave a ťažkostiam s krvácaním.
Rozdelenie leukémie je dosť komplikované a existuje mnoho typov. Jednotlivé typy leukémie sa líšia nielen svojimi biologickými vlastnosťami, ale aj klinickým priebehom, liečbou a prognózou. Podľa rýchlosti nástupu choroby rozdeľujeme leukémie na akútne (rýchly nástup a priebeh) a chronické (pomalší nástup a priebeh). Podľa typu bielych krviniek, z ktorých ochorenie pochádza, rozlišujeme medzi myeloidnou a lymfoblastickou leukémiou. Štyri základné typy sú ich kombinácia, t. j. akútna myeloidná leukémia (AML), akútna lymfoblastická leukémia (ALL), chronická myeloidná leukémia (CML) a chronická lymfoblastická leukémia (CLL). Okrem toho sa vyskytujú iné menej časté druhy leukémie.
Etiológia leukémie nie je úplne objasnená, ale niekoľko rizikových faktorov pre jej vznik bolo popísaných, medzi ktoré patria predovšetkým prítomnosť predchádzajúceho hematologického ochorenia, expozícia žiareniu alebo chemoterapie pre iné malignity a niektoré geneticky ovplyvnené ochorenia, ako je Downov syndróm.
V tele je zvýšený počet bielych krviniek, niekedy až bizarne vysoký. Biele krvinky nádorových buniek sú nezrelé a nemôžu plniť obrannú funkciu imunitného systému a potláčajú tvorbu iných krviniek. Príznaky leukémie sú spočiatku nešpecifické (únava, horúčka, nočné potenie, bolesť kĺbov atď.). Ďalej sú založené na invázii rôznych tkanív nádorovými bunkami (zvýšené bezbolestné uzliny, zväčšená pečeň, zväčšená slezina, bolesť kostí atď.) a nedostatok krvných buniek. Nedostatok červených krviniek sa prejavuje anémiou, nedostatok funkčných bielych krviniek sa prejavuje oslabením imunity a opakovanými infekciami. Nedostatok krvných doštičiek sa prejavuje zvýšeným krvácaním (petechia, modriny, krvácanie z nosa, krv v stolici, krv v moči atď.).
Diagnostika leukémie zahŕňa fyzikálné vyšetrenie, laboratórne testy krvi a kostnej drene a obrazové vyšetrenia, ako je CT a MRI. Je tiež dôležité určiť typ leukémie, ktorý môže ovplyvniť liečebný plán. Biopsia kostnej drene je často potrebná na potvrdenie diagnózy.
Z fyzikálneho vyšetrenia vyplýva výstražný výskyt zväčšených bolestivých uzlín kdekoľvek na tele (vlastník, krk, podpazušná časť, vlastník), zväčšená pečeň a slezina. Základným vyšetrením je krvný obraz s vyšším počtom bielych krviniek a poklesom červených krviniek a krvných doštičiek. Na určenie rozšírenia nádorového procesu v tele nám môžu pomôcť rôzne zobrazovacie metódy (röntgen pľúc, ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). Hematológovia sa zvyčajne pokúšajú vytiahnuť krvné bunky z kostnej drene (najčastejšie sternálnou punkciou) alebo priamo získať vzorku kúska kostnej drene, ktorý pomôže lekárom odhaliť a určiť, o akú chorobu krvi ide.
Včasná diagnóza je kľúčom k úspešnej liečbe. Zohľadňujeme charakteristiky leukémie, celkový stav pacienta, jeho vek, komorbidity a po riadnom vyšetrení aj jeho osobné preferencie.
Akútna leukémia sa lieči chemoterapiou, ktorá dokáže vyliečiť chorobu. Ďalšou možnosťou je transplantácia kostnej drene alebo kmeňových buniek. Aj keď je to metóda s vynikajúcimi výsledkami, momentálne chýbajú darcovia. Darovanie je však bezbolestné, podobne ako darovanie krvi, lenže je to viac o tom, aby sa vaše kmeňové bunky zhodovali s tými pacientmi.
Niektoré leukémie dobre reagujú na moderné biologické liečebné prostriedky, ktoré spočívajú napríklad v aplikácii špeciálnych protilátok zameraných proti povrchovým receptorom leukemických bielych krviniek.
Ak pacient nie je v stave, ktorý by mohol byť účinne liečený, vykonávame aspoň symptomatickú liečbu. Neliečíme vlastnú leukémiu, ale len jej príznaky. Nedostatok červených krviniek a krvných doštičiek riešime transfúziami, nedostatok funkčných bielych krviniek riešime dôslednou liečbou bakteriálnych infekcií antibiotikami.
Prevencia leukémie je ťažká, pretože presné príčiny nie sú známe. Avšak, znižovanie expozície škodlivým látkam a ionizujúcemu žiareniu môže znížiť riziko. Pravidelná lekárska kontrola a osveta o príznakoch leukémie pomôžu včasnému odhaleniu a začatiu vhodnej liečby.
Leukémia je vážne ochorenie, ktoré ovplyvňuje krvotvorbu a imunitný systém. Nejedná sa o jedno ochorenie s jedným druhom liečby, existuje viacero typov, ktorých výskyt závisí aj od veku. Včasná diagnóza a adekvátna liečba môžu zvýšiť šance na uzdravenie u pacientov s touto chorobou.
„Leukémia je veľmi unikátna forma rakoviny. ⁇ Klasický karcinóm ⁇ pochádza z určitého anatomicky vymedzeného orgánu (napr. rakovina pľúc, rakovina prsníka a iné) a liečbou je následné chirurgické odstránenie. Avšak rakovina krvi nie je obmedzená, nádorové bunky sa šíria krvou po celom tele. Z tohto dôvodu je liečba primárne chemoterapeutická, prípadne v kombinácii s ďalšími možnosťami. Leukémie sú nádorové ochorenia, ktoré sa v súčasnosti dajú dobre liečiť a často aj úplne vyliečiť.
S dobre zvolenou a riadenou liečbou je možné zabezpečiť pacientom kvalitný a plnohodnotný život vo všetkých ohľadoch. Moderná medicína ponúka viac prostriedkov, ktoré nám umožňujú včas odhaliť leukémiu. Preto je potrebné venovať pozornosť prevencii a pravidelným lekárskym prehliadkam.“
https://tarantula.ruk.cuni.cz/UDALOSTI-8514.html
https://www.cancer.gov/types/leukemia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/leukemia/symptoms-causes/syc-20374373
https://www.healthline.com/health/leukemia#types
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2016/04/08.pdf
https://www.hematology.cz/wp-content/uploads/2021/09/guidelines_cell_2013.pdf
Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.