Lakačná psychóza

Obsah článku

 

Definícia laktačnej psychózy

Lakačná psychóza, často označovaná ako popôrodná psychóza, je závažné psychiatrické ochorenie, ktoré môže postihnúť ženy po pôrode. Vyznačuje sa stratou kontaktu s realitou, výkyvmi nálad, halucináciami a delíriom. Hoci názov môže naznačovať, že toto ochorenie súvisí s dojčením, nie je to tak.

Príčiny

Hormonálne zmeny a traumatické zážitky z pôrodu sa často uvádzajú ako možné príčiny, ale konkrétny pôvodca tohto stavu zostáva neznámy. Vedci sa domnievajú, že k vypuknutiu môže prispieť kombinácia genetických predispozícií a extrémneho stresu spojeného s pôrodom. Je veľa vecí, ktoré pri pôrode nemôžete ovplyvniť, ale ak si pripravíte pôrodný plán, budete mať istotu, že ste urobili to najlepšie, čo môžete, aby ste si zachovali pokoj.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Je potrebné rozlišovať medzi laktačnou psychózou a popôrodnou depresiou. Ide o zdravotný stav, ktorý môže postihnúť ženy po pôrode a je charakterizovaný dlhotrvajúcimi pocitmi smútku, beznádeje a únavy. Ženy s popôrodnou depresiou môžu mať ťažkosti nadviazať vzťah so svojím dieťaťom, môžu sa cítiť preťažené materskými povinnosťami alebo stratiť záujem o činnosti, ktoré ich predtým bavili. Popôrodná depresia sa môže začať niekoľko týždňov alebo mesiacov po pôrode a bez správnej liečby môže trvať mesiace alebo dokonca roky.

 

Kým popôrodnú depresiu možno liečiť ambulantne prostredníctvom terapie, podporných skupín a niekedy aj liekov, laktačná psychóza si vyžaduje intenzívnejšie a okamžité liečebné zásahy. Rozpoznanie rozdielu medzi týmito dvoma stavmi je kľúčom k poskytnutiu správnej starostlivosti a podpory.“

 

 

 

Príznaky

Príznaky laktačnej psychózy môžu byť veľmi individuálne a zahŕňajú rýchle zmeny nálad, stratu koncentrácie, úzkosť, paranoju a v závažných prípadoch bludy a halucinácie. Je dôležité, aby sa tieto príznaky včas rozpoznali a liečili, aby sa predišlo možným zdravotným rizikám pre matku aj dieťa.

Diagnostika

Diagnóza laktačnej psychózy sa stanovuje na základe klinického zhodnotenia psychiatrom a vylúčenia iných možných príčin. Vzhľadom na riziko samovražedných sklonov alebo poškodenia dieťaťa je dôležitá rýchla diagnostika a začatie liečby.

Rizikové faktory

Riziko vzniku laktačnej psychózy môže zvyšovať mnoho faktorov vrátane:

 

  • história duševných ochorení,
  • prvé tehotenstvo,
  • nedostatok spánku,
  • extrémny stres,
  • genetické predispozície.

Liečba

Liečba laktačnej psychózy zvyčajne zahŕňa kombináciu farmakoterapie, ako sú antipsychotiká, antidepresíva a stabilizátory nálady, a psychoterapeu­tických intervencií. V akútnych prípadoch môže byť na ochranu matky a dieťaťa potrebná hospitalizácia.

Vplyv na matku a dieťa

Laktačná psychóza môže mať veľký dopad na puto medzi matkou a dieťaťom a tiež na celkovú rodinnú dynamiku. Podpora zo strany partnera, rodiny a zdravotníckych pracovníkov je kľúčová pre obnovenie normálneho fungovania rodiny po liečbe. Matka môže mať problémy so starostlivosťou o potomka a o seba, preto je dôležité, aby mala okolo seba ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť.

Prevencia

Aj keď sa laktačná psychóza nedá úplne predvídať ani jej predchádzať, je možné znížiť riziko jej výskytu pravidelnou starostlivosťou o duševné zdravie počas tehotenstva, včasnou podporou po pôrode a sledovaním známych rizikových faktorov.

Záver

Lakačná psychóza je vážny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Pri vhodnej liečbe a podpore sa však väčšina žien úspešne zotaví. Dôležitá je prevencia, včasná diagnostika a otvorená komunikácia so zdravotníckymi pracovníkmi. Keď má žena okolo seba ľudí, ktorým dôveruje, môžu spoločne rýchlo prekonať toto nepríjemné obdobie.

Zdroje

https://www.ste­fajir.cz/laktac­ni-psychoza

https://digilib­.k.utb.cz/han­dle/10563/37448

https://www.li­ebertpub.com/do­i/abs/10.1089/jwh­.2006.15.352

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.