Kyselina močová v krvi: čo značí

Kyselina močová je dôležitým biochemickým ukazovateľom v ľudskom tele a zohráva kľúčovú úlohu v mnohých metabolických procesoch. Tento článok poskytuje komplexný pohľad na kyselinu močovú, jej funkcie v organizme, príčiny jej zvýšenej hladiny a možné zdravotné dôsledky. 

Obsah článku

  1. Čo je kyselina močová
  2. Funkcia a význam v tele
  3. Príčiny zvýšenej hladiny
  4. Vplyv na zdravie
  5. Diagnostika a testovanie
  6. Liečba a prevencia
  7. Stravovacie návyky
  8. Kedy navštíviť lekára
  9. Záver
  10. Zdroje

 

Čo je kyselina močová

Kyselina močová je chemická látka, ktorá vzniká pri rozklade purínov – dôležitých stavebných prvkov mnohých biologických molekúl, ako sú DNA a RNA. V ľudskom tele sa kyselina močová tvorí v pečeni a vylučuje sa obličkami močom. Normálna hladina kyseliny močovej je nevyhnutná pre zdravé fungovanie organizmu, ale jej zvýšená hladina môže viesť k rôznym zdravotným problémom vrátane ochorenia nazývaného dna a obličkových kameňov.

Funkcia a význam v tele

Kyselina močová má v tele niekoľko dôležitých funkcií. Jednou z nich je jej úloha ako antioxidantu, kde pomáha neutralizovať voľné radikály a chráni bunky pred poškodením. Okrem toho môže kyselina močová fungovať ako signálna molekula ovplyvňujúca rôzne metabolické dráhy a imunitné reakcie. Zohráva tiež dôležitú úlohu v procese vylučovania odpadových produktov z tela. Aj keď je určitý podiel kyseliny močovej pre telo prospešný, jej nadmerné množstvo môže byť škodlivé, preto je dôležité udržiavať jej hladinu v normálnom rozmedzí.

Príčiny zvýšenej hladiny

  • Nedostatočné vylučovanie obličkami: Keď obličky nedokážu účinne filtrovať a vylučovať kyselinu močovú, môže sa v tele hromadiť.
  • Zvýšený príjem purínov v potrave: Konzumácia potravín s vysokým obsahom purínov, ako je červené mäso, morské plody a niektoré druhy alkoholu (najmä pivo), môže viesť k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej.
  • Genetické faktory: Sklon k vysokej hladine kyseliny močovej môže byť dedičný, čo zvyšuje riziko problémov súvisiacich s nadbytkom kyseliny močovej.
  • Obezita a metabolický syndróm: Tieto stavy sa často spájajú so zvýšenou hladinou kyseliny močovej a môžu prispievať k riziku vzniku dny a iných ochorení.
  • Lieky a zdravotné stavy: Niektoré lieky a zdravotné stavy, ako napríklad vysoký krvný tlak a cukrovka, môžu ovplyvniť metabolizmus a vylučovanie kyseliny močovej.

Vplyv na zdravie

Zvýšená hladina kyseliny močovej môže mať rôzne zdravotné účinky. Jedným z najznámejších je dna, bolestivé ochorenie kĺbov spôsobené ukladaním kryštálikov kyseliny močovej. Okrem toho môže byť zvýšená hladina kyseliny močovej spojená so vznikom obličkových kameňov a môže negatívne ovplyvniť funkciu obličiek. Dlhodobo zvýšená hladina kyseliny močovej môže tiež prispievať k riziku kardiovaskulárnych ochorení a môže byť spojená s inými metabolickými problémami, ako je obezita a metabolický syndróm.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Čo by ste mali zaradiť do svojho jedálnička, ak vám diagnostikovali dnu? Mali by ste sa vyhýbať červenému mäsu, čokoláde, kakau, pivu a sladkým nápojom. Taktiež sa úplne vyhnite vyprážaným, pečeným alebo koreneným jedlám a všetkému alkoholu. Jedlo pripravujte dusením alebo varením. Diéta pri dne by mala obsahovať veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Nezabúdajte dostatočne piť. Odporúča sa tiež konzumovať orechy, zemiaky, koreňovú zeleninu, kyslé výrobky, banány a iné ovocie s vysokým obsahom vlákniny alebo čerstvé nesladené ovocné a zeleninové šťavy.“

Diagnostika a vyšetrenia

Diagnostika zvýšenej hladiny kyseliny močovej zahŕňa predovšetkým krvné testy, ktoré merajú jej koncentráciu v krvi. Tieto testy môžu byť doplnené ďalšími laboratórnymi vyšetreniami, ako sú napríklad funkčné vyšetrenia obličiek a vyšetrenie moču. Pri podozrení na dnu alebo iné komplikácie sa môže odporučiť ultrasonografia alebo röntgenové vyšetrenie postihnutých kĺbov. Lekár môže zvážiť aj ďalšie vyšetrenia a testy v závislosti od celkového zdravotného stavu pacienta a prítomnosti iných pridružených ochorení.

Liečba a prevencia

Liečba vysokej hladiny kyseliny močovej závisí od príčiny a zahŕňa lieky, ktoré pomáhajú znížiť tvorbu kyseliny močovej alebo zlepšiť jej vylučovanie obličkami. Príkladom sú lieky ako alopurinol alebo febuxostat. Okrem farmakologickej liečby je dôležitá tiež zmena životného štýlu, vrátane zdravšej stravy a pravidelného cvičenia.

Stravovacie návyky

Strava zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii hladiny kyseliny močovej. Odporúča sa vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom purínov, ako sú červené mäso, niektoré morské plody a vysoko spracované potraviny. Ob­medzenie konzumácie sladkých nápojov a alkoholu môže tiež pomôcť udržať normálnu hladinu kyseliny močovej. Naopak, strava bohatá na zeleninu, nízkotučné mliečne výrobky a celozrnné výrobky môže pomôcť znížiť hladinu kyseliny močovej. Dôležitá je aj dostatočná hydratácia, pretože voda pomáha vylučovať kyselinu močovú z tela.

Dôležité je navštíviť lekára, ak má človek príznaky spojené s vysokou hladinou kyseliny močovej, napríklad bolesť kĺbov, opuch alebo tvorbu obličkových kameňov. Je tiež dôležité vyhľadať lekára, ak človek pociťuje náhle a silné bolesti kĺbov, ktoré môžu byť príznakom dny. Lekár môže vykonať potrebné vyšetrenia a odporučiť vhodnú liečbu alebo zmenu životného štýlu. Pravidelné lekárske prehliadky možno odporučiť aj ľuďom s rizikovými faktormi, ako je vysoký krvný tlak, obezita alebo rodinná anamnéza dna či problémy s obličkami.

Záver

Kyselina močová zohráva v tele dôležitú úlohu, ale jej zvýšená hladina môže viesť k rôznym zdravotným problémom vrátane dny, obličkových kameňov a kardiovaskulárnych ochorení. Správne pochopenie príčin vysokej hladiny kyseliny močovej a jej možných účinkov na zdravie je kľúčom k jej účinnej kontrole a prevencii. Integrácia zdravých stravovacích návykov, vhodná liečba a pravidelné lekárske prehliadky sú nevyhnutné na zvládnutie a udržanie optimálnej hladiny kyseliny močovej.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC5512­149/

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/uric-acid

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003476­.htm

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/high-uric-acid-level/basics/cau­ses/sym-20050607

https://www.ur­mc.rochester.e­du/encyclopedi­a/content.aspx?con­tenttypeid=167&con­tentid=uric_a­cid_blood

https://www.he­althline.com/he­alth/how-to-reduce-uric-acid

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/u­ric-acid-level

https://www.ar­thritis.org/di­seases/more-about/high-low-uric-acid-symptoms-how-stay-in-safe-range

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.