Krv v moči, odborne nazývaná hematúria, je pomerne častý zdravotný problém. Tento článok poskytuje podrobný pohľad na rôzne aspekty hematúrie, od jej príčin až po metódy liečby.
Hematúria je prítomnosť krvi (červených krviniek) v moči, ktorá môže byť viditeľná voľným okom alebo detekovateľná len pod mikroskopom. Za normálnych okolností by sa krv v moči nemala vyskytovať, pretože obličkový filter zabraňuje tomu, aby sa do moču dostalo nadmerné množstvo červených krviniek.
Hematúria môže mať viacero príčin, od menších zdravotných problémov až po závažné ochorenia. Medzi najčastejšie príčiny patria:
Viditeľná krv v moči.
Krv v moči zistiteľná po použití diagnostických prúžkov a overená mikroskopicky.
"Hematúria je varovný diagnostický príznak, ktorý sa spája predovšetkým s ochoreniami vylučovacieho systému. Vo všeobecnosti platí, že ak krv v moči sprevádza bolesť, jej obvyklou príčinou je zápal alebo prítomnosť močových kameňov. Častejšie však hematúria nie je podporená inými príznakmi (alebo nie je tak ľahko pozorovateľná), najmä ak hovoríme o mikroskopickej forme. Tento prípad by sa však nemal podceňovať. Bezbolestnú hematúriu, najmä u staršej populácie, možno vždy podozrievať ako prítomnosť nádoru.
Na druhej strane, nie každý zafarbený moč musí znamenať prítomnosť krvi. Červené sfarbenie môžu spôsobiť niektoré potraviny (červená repa, čučoriedky), potravinárske farbivá, dokonca aj užívanie niektorých liekov. Pri podozrení na krv v moči vždy vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.
Diagnostika hematúrie zahŕňa niekoľko postupov a testov, ktoré môžu pomôcť určiť príčinu prítomnosti krvi v moči. Tieto postupy zahŕňajú fyzikálne vyšetrenie vrátane vyšetrenia brucha a panvy, ktoré lekárovi pomôže identifikovať možné príčiny hematúrie. Okrem toho sa pomocou testov, ako je analýza moču alebo močový sediment, môže zistiť prítomnosť krvi a iných abnormalít v moči. Pri štandardnom testovaní sa používajú diagnostické prúžky (PHAN), ktoré sa namáčajú do čerstvej vzorky moču. Pri podozrení na ochorenie obličiek a iných orgánov sa používajú krvné testy a na zobrazenie štrukturálnych zmien sa používa ultrazvuk, CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.
Antibiotiká a iné lieky sa používajú na liečbu infekcií močových ciest alebo obličiek, ktoré spôsobujú hematúriu.
V prípade poškodenia alebo zápalu močových ciest sa môžu predpísať protizápalové lieky alebo iné terapie.
Liečba pomocou rázovej vlny, lasera, chirurgického zákroku alebo rozpúšťania liekov.
Ak je príčinou hematúrie rakovina, môže sa zvoliť liečba, napríklad chirurgický zákrok, rádioterapia alebo chemoterapia.
Prevencia hematúrie spočíva v dodržiavaní zdravého životného štýlu a pravidelných zdravotných kontrolách. Medzi preventívne opatrenia patria:
Krv v moči je dôležitý zdravotný signál, ktorý by sa nemal ignorovať. Môže signalizovať rôzne zdravotné komplikácie, správna diagnostika a liečba môžu zabrániť vážnym komplikáciám a zlepšiť kvalitu života. Vždy sa obráťte na lekára, ak v moči nájdete krv.
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2001/03/04.pdf
https://www.stefajir.cz/27-dif-hematurie
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2016/06/04.pdf
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2002/06/08.pdf
https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/hematuria-blood-urine
Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.