Keď sa povie koenzým Q10, automaticky si tento pojem spojíme s anti-aging starostlivosťou a redukciou vrások. Pre naše telo má ale rozsiahlejší význam. Koenzým Q10 je látka podobná vitamínom, je veľmi dôležitý pre ľudský organizmus a nemožno ho …
Keď sa povie koenzým Q10, automaticky si tento pojem spojíme s anti-aging starostlivosťou a redukciou vrások. Pre naše telo má ale rozsiahlejší význam. Koenzým Q10 je látka podobná vitamínom, je veľmi dôležitý pre ľudský organizmus a nemožno ho žiadnou inou látkou nahradiť.
Q10 je súčasťou celého organizmu. Ten si ho čiastočne vytvára sám a čiastočne ho prijímame potravou. Prestupuje všetky bunky a je životne dôležitý pre mnoho procesov v tele. Dôležitú úlohu hrá najmä pri tvorbe bunkovej energie v mitochondriách využiteľnej pre naše telo. Tento proces môžeme prirovnať k vodnej elektrárni, kde Q10 pôsobí ako turbíny...
Preto sa najväčšie množstvo Q10 akumuluje v orgánoch s najvyššími nárokmi na energiu: srdci, pečeni, pľúcach a pankrease.
Naše bunky potrebujú koenzým nielen k premene energie z potravy, potrebný je tiež pre získavanie energie pre správnu funkciu a rast buniek. Slúži tiež ako antioxidant, chráni tkanivá pred poškodením a podporuje imunitný systém.
S postupom veku jeho schopnosť produkcie klesá (už pred 30 rokom veku) až dochádza úplne k jeho nedostatku. Vplyv na zníženú produkciu koenzýmu Q10 má nielen vek, ale aj stres, fajčenie, fyzická záťaž alebo niektoré ochorenia a lieky. Preto sa od dovŕšenia 30 roku odporúča dodávať Q10 formou doplnkov stravy.
Najväčšia potreba koenzýmu Q10 je najmä u ľudí v strednom veku, ktorí na sebe pociťujú dlhodobú únavu.
Prvotným zdrojom je naša vlastná tvorba v bunkách, ďalším zdrojom koenzýmu je potrava.
Najbohatšie prírodné zdroje koenzýmu:
Hoci je koenzým zastúpený v mnohých potravinách, vďaka technologickým procesom spracovania je ho značné percento eliminované (zničené) ešte skôr, než sa dostanú k nám na stôl. Ide najmä o procesy ako predčasné dozrievanie ovocia a zeleniny, sterilizácia potravín za vysokých teplôt, dlhodobé skladovanie v nízkych teplotách atď.
Koenzým navyše nie je súčasťou rôznych vitamínových zmesí, ktorými sa obohacujú napríklad džúsy a iné potraviny, preto je jeho nedostatočný príjem o to výraznejší.
V európskych krajinách sa obvykle odporúča ako ideálna denná dávka 10 - 30 mg.
U ľudí s malým až stredným deficitom koenzýmu v organizme trvá spravidla dlhšie ako tri mesiace, než dôjde k úplnej normalizácii jeho hladiny.
Pri nadmernom užívaní koenzýmu sa jeho nadbytok prejaví už v priebehu niekoľkých dní. Hlavnými príznakmi sú hnačka, nevoľnosť či pálenie záhy. Iné nežiaduce účinky neboli preukázané ani pri dlhodobom užívaní.
Na trhu s doplnkami stravy je mnoho foriem koenzýmu Q10 a správny výber môže byť kľúčový pre jeho efektivitu. Tu sú niektoré tipy, ako nájsť optimálnu formu koenzýmu Q10:
Pamätajte, že pri výbere koenzýmu Q10 je dôležité vziať do úvahy nielen jeho formu, ale aj kvalitu a renomé výrobcu. Konzultácia s odborníkom vám môže pomôcť nájsť optimálny doplnok stravy pre vaše individuálne potreby.
Produkty z kategórie Koenzým Q10 sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Kategóriu Koenzým Q10 sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších. Kategóriu Koenzým Q10 sme pre vás zoradili od najpredávanejších.