Kampylobakterióza je infekčné hnačkové ochorenie spôsobené baktériou Campylobacter – najčastejšie C. jejuni a C. coli. Je to jedna z najčastejších nákaz prenášaných potravinami na svete. Táto baktéria sa nachádza v črevách niektorých zvierat, najmä hydiny, a môže sa dostať do potravín, ak sa pri ich spracovaní nedodržiavajú hygienické pravidlá.
Kampylobakteriózy majú často sezónny výskyt od mája do augusta a častejšie ochorejú deti a oslabení jedinci. Hlavné príčiny prenosu infekcie zahŕňajú:
Príznaky kampylobakteriózy sa zvyčajne objavia 2 až 5 dní po kontakte s infikovaným zdrojom. Hlavné príznaky sú:
U väčšiny ľudí sú príznaky mierne a trvajú niekoľko dní až týždňov. U niektorých jedincov sa však môžu vyskytnúť závažnejšie komplikácie, najmä u osôb s oslabeným imunitným systémom.
„Kampylobakterióza je infekčné hnačkové ochorenie. Väčšinou je priebeh ľahký, vo výnimočných prípadoch je nutná hospitalizácia predovšetkým u malých detí a u osôb s oslabeným imunitným systémom. Na predchádzanie tomuto ochoreniu je najdôležitejšia správna manipulácia s potravinami a dôkladná tepelná úprava mäsa.“
Diagnostika kampylobakteriózy zahŕňa lekársku konzultáciu a laboratórne testy. Na potvrdenie diagnózy sa používajú testy stolice, pri ktorých sa skúma prítomnosť baktérií Campylobacter.
Ve väčšine prípadov kampylobakteriózy sa liečba vykonáva podporne, to zahŕňa udržiavanie hydratácie a dodržiavanie pokojového režimu. Ďalej je liečba symptomatická, kedy sa iba potláčajú príznaky. Ak sú príznaky závažné alebo ak infekcia trvá dlhšie, lekár môže predpísať antibiotiká.
Prevencia kampylobakteriózy je založená na dodržiavaní hygienických pravidiel pri manipulácii s potravinami. Medzi niektoré preventívne opatrenia patria:
Kampylobakterióza je infekčné ochorenie, ktoré sa šíri prostredníctvom kontaminovaných potravín a vody. Dodržiavanie hygienických pravidiel a správna tepelná úprava potravín sú kľúčovými opatreniami na prevenciu tohto ochorenia. Pri podozrení na kampylobakteriózu je dôležité vyhľadať lekársku pomoc a riadiť sa pokynmi lekára na liečbu.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/campylobacter
https://www.svscr.cz/zivocisne-produkty/onemocneni-z-potravin/kampylobakterioza/
https://www2.ikem.cz/plm_lp/HVEZDALAJK.htm
https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/02/ZC10_2022_Kampylobakteriozy.pdf
https://khsstc.cz/kampylobakterova-enteritida/
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.