Jačmenné zrno, odborne nazývané hordeolum, je bežné očné ochorenie postihujúce mnoho ľudí. Ide o akútny hnisavý zápal žliaz očného viečka, ktorý najčastejšie spôsobuje baktéria Staphylococcus aureus. Hoci jačmenné zrno zvyčajne nie je závažné, môže byť bolestivé a nepríjemné.
Ječmenné zrno je červená hrčka na okraji očného viečka medzi mihalnicami. Môže vyzerať podobne ako pupienok a môže byť citlivý na dotyk. Jačmenné zrno vzniká, keď sa malá mazová žľaza produkujúca olej vo folikuloch mihalníc alebo v koži viečka zablokuje a vznikne bakteriálna infekcia. Lekársky termín pre jačmenné zrno je hordeolum.
Jačmenné zrná sa môžu vytvoriť na hornom alebo dolnom viečku a tiež na vnútornej alebo vonkajšej strane viečka. Najčastejšie sú postihnuté takzvané Meibomove žľazy.
„Vlčie a jačmenné zrno sú zástupcami zápalu očných viečok, presnejšie zápalu mazových žliaz. Odborne ich nazývame hordeolum a chalazion. Vlčie zrno je lokalizované ďalej od okraja viečka. Hordeolum je spôsobené infekčným zápalom žliaz medzi mihalnicami. Prvou pomocou sú studené (proti bolesti) a teplé obklady (na urýchlenie dozrievania), aplikácia očnej masti Ophtalmo-Septonex alebo návšteva lekára a liečba lokálnymi antibiotikami. Nikdy nestláčajte vlčie a jačmenné zrná.
Jačmenné zrno je spôsobené bakteriálnou infekciou žliaz produkujúcich olej v očných viečkach. Žľazy produkujúce olej obklopujú očné viečka a pomáhajú zvlhčovať povrch oka. Chráni oko pred takzvaným syndrómom suchého oka.
Toto ochorenie je veľmi časté a môže ním trpieť ktokoľvek. Ječmenné zrno však budete mať s väčšou pravdepodobnosťou, ak ste ho mali v minulosti alebo ak trpíte zápalom očných viečok, máte kožné ochorenia, ako je akné, rosacea alebo lupiny, cukovka, suchú pokožku alebo prežívate hormonálne zmeny.
Nedostatočná hygiena (dotýkanie sa očí špinavými rukami alebo používanie kozmetických prípravkov s prešlým dátumom spotreby), líčenie očí (zle odstránený alebo znečistený make-up), stres a oslabený imunitný systém, nedostatok spánku môžu tiež podporovať vznik jačmenných zŕn.
Ječmenné zrno je vo všeobecnosti neinfekčné. Malé množstvá baktérií sa však môžu šíriť. Preto je dôležité, aby ste si vždy pred a po kontakte s jačmenným zrnom umyli ruky, aby ste zabránili šíreniu baktérií a neinfikovali si druhé oko.
Lekár zvyčajne vyšetrí oko štrbinovou lampou a opýta sa vás na ťažkosti, ktoré vám jačmenné zrno spôsobuje.
Hlavným príznakom je bolestivá červená hrčka pozdĺž okraja viečka v blízkosti mihalníc. Tá sa naplní hnisom a pokryje viečko, ktoré neskôr praskne. Medzi ďalšie príznaky môže patriť:
Liečba jačmenného zrna je zvyčajne jednoduchá a zameriava sa na zmiernenie príznakov a urýchlenie hojenia:
Používajte teplé obklady – trikrát až päťkrát denne priložte teplú žínku na očné viečko na 10 až 15 minút. Mnohí ľudia veria, že používanie vrecúšok zeleného alebo harmančekového čaju namočených v teplej vode ako obkladov na oči urýchli hojenie, čiastočne vďaka antibakteriálnym vlastnostiam čaju. Oko pravidelne čistite – výtok jemne a šetrne utierajte jemným roztokom na očnú hygienu.
Jačmenné zrno nestláčajte, netrite si oko a obmedzte dotyk očného viečka, nenanášajte si make-up ani kontaktné šošovky.
Aj keď jačmenné zrno zvyčajne nepredstavuje vážny zdravotný problém, môže byť veľmi nepríjemné. Dodržiavaním základných hygienických pravidiel a včasným začatím liečby však môžete minimalizovať jej vplyv a urýchliť uzdravenie. Ak sa príznaky nezlepšujú alebo sa zhoršujú, vždy je dobré vyhľadať odborníka.
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17658-stye
https://www.college-optometrists.org/clinical-guidance/clinical-management-guidelines/hordeolum
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sty/symptoms-causes/syc-20378017
https://www.nzip.cz/clanek/389-jecne-zrno-hordeolum-a-vlci-zrno-chalazion
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2009/06/14.pdf
Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.