Hypotyreóza: príznaky, diagnóza a liečba

  1. Definícia hypotyreózy
  2. Príčiny hypotyreózy
  3. Symptómy a prejavy
  4. Diagnostika hypotyreózy
  5. Liečba a liečebné postupy
  6. Možné komplikácie
  7. Prevencia a životný štýl
  8. Zaujímavosti a aktuálny výskum


Definícia hypotyreózy

Hypotyreóza, alebo znížená funkcia štítnej žľazy, je stav, keď štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo thyroidných hormónov. Tieto hormóny majú kľúčový význam pre množstvo procesov v tele, najmä pre metabolizmus. Bez dostatočného množstva týchto hormónov môžu rôzne funkcie tela začať zlyhávať. Ide o pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje primárne ženy.


Príčiny hypotyreózy

    • Autoimunitné ochorenie: Hashimotova tyreoiditída je najbežnejšou príčinou hypotyreózy. Je to autoimunitný stav, kedy dochádza k tvorbe protilátok, ktoré poškodzujú vlastnú štítnu žľazu.
    • Liečba: Niektoré lieky môžu znižovať produkciu thyroidných hormónov. K tomu môže patriť liečba rádiojódom, ktorá sa používa u ľudí s hypertyreózou.
    • Chirurgický zákrok: Odstránenie všetkých alebo časti štítnej žľazy môže zastaviť alebo znížiť produkciu hormónov.
    • Terapia radiáciou: Rádioterapia môže ovplyvniť štítnu žľazu a spôsobiť hypotyreózu, najmä ak bola radiácia použitá na krk alebo hlavu. Vykonáva sa prevažne u onkologických pacientov.
    • Kongenitálna hypotyreóza: Jedná sa o vrodenú hypotyreózu.
    • Nedostatok jódu: Predtým nedostatok jódu spôsoboval tzv. kretenizmus, nedostatok jódu u narodených detí. Avšak tento problém je na ústupe vďaka dostupnosti morských rýb a jodidácii soli.

    Symptómy a prejavy

    Symptómy hypotyreózy môžu byť mierne až ťažké, a môžu sa vyvinúť postupne. V mnohých prípadoch môžu byť symptómy také mierne, že osoby ich ignorujú alebo pripisujú starobe. Významné symptómy zahŕňajú:

      • Únava: Jedným z najbežnejších príznakov hypotyreózy je pocit neustálej únavy a slabosti.
      • Priberanie na váhe: Náhly prírastok váhy môže signalizovať problémy so štítnou žľazou. Priberanie je spôsobené predovšetkým zadržiavaním vody.
      • Suchá a hrubá koža: Nedostatok thyroidných hormónov môže spôsobiť zmeny v textúre kože.
      • Depresia: Hormonálna nerovnováha môže ovplyvniť náladu a viesť k depresii.
      • Zápcha: Spomalený metabolizmus môže viesť k tráviacim problémom, vrátane zápchy.
      • Citlivosť na chlad: Osoby s hypotyreózou často hlásia zvýšenú citlivosť na nízke teploty.
      • Spomalený srdcový tep: Nedostatočná produkcia hormónov môže spomaliť srdcovú frekvenciu.
      • Zhrubnutie hlasu a zachrípnutie: Jazyk býva vyhladený a zväčšený, čo môže spôsobovať zlú zrozumiteľnosť.

      Diagnostika hypotyreózy

      Diagnóza hypotyreózy obvykle začína rozhovorom s lekárom o rodinnej anamnéze, ďalej sa bude lekár zaujímať či pacient trpí nejakým autoimunitným ochorením alebo neabsolvoval rádioterapiu v oblasti krku a či hrudníka. Potom prehmatá štítnu žľazu, aby zistil jej tvar a veľkosť. Nasleduje množstvo testov:

      1. Krvné testy: Lekár môže vyžadovať testy na meranie hladiny TSH (tyreotropného hormónu) a možno tiež voľných tyreoidných hormónov T4 a T3 v krvi. Vysoká hladina TSH a nízka hladina T4 zvyčajne indikuje hypotyreózu.
      2. Anticorpus test: Tento test môže detekovať autoimunitné ochorenie, ktoré môže spôsobiť hypotyreózu, napríklad Hashimotovu tyreoiditídu.
      3. Ultrazvuk štítnej žľazy: V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť ultrazvuk štítnej žľazy, aby získal viac informácií o jej stave a funkcii.
      4. Biopsia: V prípade podozrenia na rakovinu môže lekár ojedinele vykonať biopsiu štítnej žľazy.


      Liečba a liečebné postupy

      Liečba hypotyreózy sa zameriava na doplnenie chýbajúcich tyroidných hormónov, čo zvyčajne vyžaduje celoživotnú liečbu. Tu sú základné liečebné metódy:

      Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

      „Hypotyreóza alebo znížená funkcia štítnej žľazy je ochorenie, kedy štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. Toto ochorenie častejšie postihuje ženy a jeho riziko sa zvyšuje vekom. V raných fázach nemusí spôsobovať znateľné príznaky, avšak pokiaľ nie je včas liečená môže viesť k ďalším zdravotným problémom ako je vysoký cholesterol alebo srdcové problémy.

       

      Včasná diagnóza zohráva dôležitú úlohu v liečbe hypotyreózy. Preto nepodceňujte jej príznaky, alebo ak máte toto ochorenie v rodinnej anamnéze, a nechajte sa pravidelne vyšetriť lekárom.“

       

      Substitučná terapia

      Substitučná terapia

      Najbežnejšia liečba zahŕňa denné užívanie chýbajúcich hormónov (tyreostimulačného hormónu, tyroxínu a trijódtyroxínu). Tieto lieky obnovujú normálnu hladinu hormónov a reverzuje symptómy hypotyreózy.

      Kontrola dávkovania

      Kontrola dávkovania

      Je dôležité pravidelne kontrolovať hladinu TSH, pretože potreba hormónov sa môže meniť s vekom alebo počas tehotenstva. Preto sa odporúča návšteva lekára čo 2–6 mesiacov.

      Životný štýl a diéta

      Životný štýl a diéta

      Konzumácia vyváženej stravy s dostatočným množstvom jódu môže podporovať správnu funkciu štítnej žľazy. Rovnako je dôležité sledovať potraviny a lieky, ktoré by mohli interagovať s liekmi na hypotyreózu.

      cara

      Možné komplikácie

      Ak hypotyreóza zostane neliečená, môže viesť k sérii zdravotných komplikácií:

        • Struma: Chronická stimulácia štítnej žľazy produkovať viac hormónov môže spôsobiť zväčšenie žľazy, čo sa nazýva struma.
        • Srdce: Hypotyreóza môže viesť k zvýšenému riziku vysokého krvného tlaku a srdcového zlyhania.
        • Zvýšená hladina cholesterolu: Pri tejto chorobe býva druhotne zvýšená hladina cholesterolu a iných lipidov v krvi, a tým zvýšené riziko vzniku aterosklerózy.
        • Psychické problémy: Nízka hladina thyroidných hormónov môže spôsobiť problémy s pamäťou, depresie alebo dokonca spomaliť myšlienkové procesy.
        • Neplodnosť: Nízka hladina hormónov môže ovplyvniť ovuláciu, čo môže spôsobiť neplodnosť.
        • Poruchy nervového systému: Pokročilá hypotyreóza môže viesť k najzávažnejším komplikáciám, ako je myxedémová kóma, čo je život ohrozujúci stav.

        Prevencia a odporúčania

        Prevencia je ťažká a nie je možné vždy zabrániť vzniku hypotyreózy, ale môžete dodržiavať niektoré odporúčania, aby sa minimalizovalo riziko a zabezpečilo optimálne zdravie štítnej žľazy:

        1. Jodizovaná soľ: Jód je kľúčovým prvkom pre produkciu thyroidných hormónov. Uistite sa, že konzumujete dostatok jodizovanej soli.
        2. Pravidelné vyšetrenie: Pravidelná lekárska prehliadka môže pomôcť detekovať zmeny v hladine thyroidných hormónov včas.
        3. Minimalizujte expozíciu radiáciu: Ak je to možné, obmedzte expozíciu hlavy a krku radiáciu, najmä ak máte vysoké riziko vzniku hypotyreózy.
        4. Doplnky stravy: Ďalej je možné užívať doplnky stravy na podporu funkcie štítnej žľazy.
        5. Informujte lekára: Ak máte rodinnú anamnézu autoimunitných ochorení alebo problémov so štítnou žľazou, informujte svojho lekára.


        Zaujímavosti o hypotyreóze

        Hypotyreóza je fascinujúce a komplexné ochorenie s mnohými aspektmi, ktoré stojí za to poznať:

        História: Staroveké civilizácie si boli vedomé problémov so štítnou žľazou. Záznamy z dávnych čias opisujú strumu a spájajú ju s konzumáciou najodizovanej soli.

        Globálna prevalencia: Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí jódovým nedostatkom a tým pádom rizikom hypotyreózy viac ako 2 miliardy ľudí na svete.

        Dedičnosť: Ak máte v rodine históriu hypotyreózy, máte vyššie riziko jej vzniku.

        Životné prostredie: Štúdie ukazujú, že niektoré chemikálie v životnom prostredí môžu narušiť funkciu štítnej žľazy a zvýšiť riziko hypotyreózy.

         

        Záver

        Hypotyreóza je časté ochorenie, ktoré môže mať závažné dôsledky pre zdravie, pokiaľ nie je správne liečené. Dôležité je rozpoznať príznaky čo najskôr a konzultovať sa s lekárom. Moderné liečebné postupy môžu efektívne regulovať hladinu thyroidných hormónov a zaistiť, že pacienti s hypotyreózou môžu žiť plnohodnotný život. Ak máte podozrenie na problémy so štítnou žľazou, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc.


        Zdroje

        https://www.wi­kiskripta.eu/w/Hy­potyreóza
        https://choroby.vitalion.cz/hypertyreoza/

        https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/hy­pothyroidism/sym­ptoms-causes/syc-20350284

        Autor článku

        Bc. Marie Siatka

        Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

        Všetky články od autora

        Spýtajte sa lekárnika

        Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.