Hydrokéla (vodná prietrž): Komplexný sprievodca

Hydrokéla je stav, pri ktorom sa v miešku hromadí jantárovo sfarbená tekutina, čo vedie k opuchu jedného alebo oboch semenníkov. Tento zdravotný problém sa môže vyskytnúť u mužov v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa diagnostikuje u novorodencov a starších mužov. Hoci hydrokéla zvyčajne nie je bolestivá, môže spôsobovať nepríjemné pocity a tlak v oblasti slabín.

 

Obsah

  1. Príčiny hydrokély
  2. Príznaky hydrokély
  3. Diagnostika hydrokély
  4. Liečba hydrokély
  5. Prevencia
  6. Záver
  7. Zdroje
pilulka

Príčiny hydrokély

Príčiny – a teda aj typy hydrokély – sa líšia najmä podľa veku pacienta. U novorodencov môže byť vrodená hydrokéla dôsledkom neúplného uzavretia takzvaného processus vaginalis, ktorým za normálnych okolností postupne zaniká prechod tekutiny z brušnej dutiny do mieška. Tento typ môže byť spojený s nepriamou inguinálnou her­niou.

U dospelých sa hydrokéla delí na primárnu a sekundárnu. Príčinou primárnej hydrokély je pravdepodobne nerovnováha medzi produkciou a resorpciou tekutiny, ale vyvolávajúci faktor nie je známy. Pri sekundárnej hydrokéle môže byť príčinou zápal, úraz alebo rakovina, čo môže viesť k zablokovaniu odtoku tekutiny a následne k hydrokéle.

Príznaky hydrokély

V niektorých prípadoch sa hydrokéla vyskytuje bez zjavných príznakov, ale zvyčajne sa prejavuje takto:

 

  • zväčšenie mieška, ktoré je zvyčajne bezbolestné
  • pociťovanie plnosti alebo tlaku v oblasti slabín
  • mierne až stredne silné nepohodlie spôsobené zväčšením mieška
  • bolesť, začervenanie alebo teplota, ktoré môžu naznačovať prítomnosť infekcie

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Hydrokéla je stav, pri ktorom sa v miešku hromadí jantárovo sfarbená tekutina, čo vedie k opuchu semenníka. Zväčšenie mieška je zvyčajne nebolestivé, ale občas sa môže objaviť bolesť a tlak, ktoré spôsobujú značné ťažkosti. Hydrokéla sa zvyčajne vyskytuje u novorodencov, ale aj u dospelých.

Preventívne sa odporúča navštíviť urológa, aby sa vylúčili iné diagnózy. Ak ide o nebolestivú hydrokélu, odporúča sa stav sledovať. Ak by sa pridala bolesť alebo výrazné zväčšenie, liečbou voľby je punkcia a v závažnejších prípadoch chirurgický zákrok."

Diagnostika hydrokély

Základom diagnózy je anamnéza, počas ktorej urológ zvyčajne zhodnotí miešok. Okrem toho sa môžu odporučiť aj ďalšie diagnostické metódy, napríklad ultrazvuk, ktorý pomáha určiť množstvo a príčinu nahromadenia tekutiny.

V prípade neistoty sa môže vykonať punkcia hydrokély.

Takisto je potrebné vylúčiť iné podobné stavy, ako sú spermatokéla (cysta naplnená tekutinou v nadsemenníku) a varikokéla (patologické rozšírenie žíl v miešku), ako aj zápalové alebo rakovinové ochorenia semenníkov a nadsemenníkov.

Liečba hydrokély

Väčšina prípadov hydrokély si nevyžaduje okamžitú liečbu a sleduje sa len vtedy, ak nie je spôsobená iným základným ochorením a nespôsobuje výrazné ťažkosti. V niektorých prípadoch sa hydrokéla vstrebe sama bez lekárskeho zásahu, najmä u novorodencov.

U dospelých mužov, kde hydrokéla spôsobuje problémy alebo sa nezmenšuje, sa môžu zvážiť liečebné postupy, ako je odvod tekutiny punkciou, čo je však len dočasné riešenie, alebo sa zvolí chirurgický zákrok. Ten sa volí vtedy, keď pacient pociťuje bolesť a výrazné nepríjemné pocity. Zákrok, ktorý sa nazýva hydrokelektómia, zahŕňa odstránenie nahromadenej tekutiny a prípadnú rekonštrukciu sliznice mieška. Zvyčajne sa vykonáva len v celkovej alebo lokálnej anestézii.

Prevencia

Aj keď nie je vždy možné zabrániť vzniku hydrokély, existujú kroky, ktoré môžu potenciálne znížiť riziko jej vzniku, najmä u novorodencov. Medzi tieto kroky patrí správna starostlivosť o dieťa po narodení a sledovanie akýchkoľvek zmien na miešku.

U dospelých sa prevencia zameriava na minimalizáciu rizika poranenia mieška a infekcií, ktoré by mohli viesť k vzniku hydrokély.

Záver

Hydrokéla je zvyčajne neškodný stav, ktorý môže postihnúť mužov a chlapcov v akomkoľvek veku. Diagnostika a liečba sú pomerne jednoduché a vo väčšine prípadov vedie liečba k úplnému uzdraveniu. Operácia je zvyčajne úspešná a komplikácie sú zriedkavé. Dôležitá je včasná diagnostika a správna lekárska liečba.


Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK559125/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/16294-hydrocele

https://www.he­althline.com/he­alth/hydrocele

https://emedi­cine.medscape­.com/article/438724-overview?form=fpf

https://www.news-medical.net/he­alth/Hydrocele-in-Adults.aspx

https://www.web­md.com/parentin­g/baby/hydroce­le-baby-boys

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.