Späť do poradne
Otázka z 28. 5. 2024

Hrčka v slabinách

Choroby a príznaky
Dobrý deň nahnatala som si nebolestivú pohyblivú hrčku v slabinách na ľavej strane. Jemná bolesť v podbrušku.
O čo môže ísť ? Ďakujem.
Na otázku odpovedá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý deň,

zaznamenajte, či je uzlina bolestivá, mäkká alebo tvrdá, veľkosť uzliny a či sa zväčšuje alebo zmenšuje. Sledujte, či máte iné príznaky, ako je horúčka, nočné potenie, úbytok hmotnosti alebo kožná vyrážka.

Ak zväčšenie uzlín trvá dlhšie ako niekoľko týždňov, je bolestivé alebo sa rýchlo zväčšuje, navštívte lekára. Lekár môže vykonať fyzické vyšetrenie a odporučiť ďalšie testy, ako sú krvné testy, ultrazvuk, CT alebo biopsia uzliny.

Zväčšené lymfatické uzliny v slabinách môžu byť známkou rôznych zdravotných stavov, od benígnych až po závažnejšie ochorenia. Lymfatické uzliny sú súčasťou imunitného systému a ich zväčšenie zvyčajne znamená, že telo reaguje na infekciu, zápal alebo iné zdravotné problémy.

Infekcie kože alebo mäkkých tkanív v oblasti dolných končatín alebo genitálií môžu spôsobiť zväčšenie lymfatických uzlín. Niektoré vírusové infekcie, ako je herpes simplex alebo infekčná mononukleóza, môžu viesť k zväčšeniu uzlín. Napríklad chlamýdie, kvapavka alebo syfilis môžu spôsobiť zväčšenie trieslových uzlín.

Reumatoidná artritída či systémový lupus erythematosus, čo sú autoimunitné ochorenia, môžu spôsobiť zápal lymfatických uzlín. Alebo niektoré nádorové ochorenia, ale príčinou môže byť aj trauma či zranenie dolnej časti tela.

Liečba závisí od príčiny zväčšenia uzlín. Bakteriálne infekcie môžu vyžadovať antibiotiká, zatiaľ čo vírusové infekcie sa zvyčajne liečia symptomaticky. Ak je príčinou zväčšenia uzlín zápalové alebo autoimunitné ochorenie, môžu byť potrebné špecifické lieky na kontrolu zápalu. Zväčšené lymfatické uzliny v slabinách môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, a preto je dôležité konzultovať svoj stav s lekárom pre správnu diagnózu a liečbu.

S prianím pekného dňa,

Martina Macfeldová

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyZdravie a prevenciaChoroby a príznakyBolesťDoplnky stravyLiekové interakcieŽenské zdravieVitamíny a minerályInfekciaZažívanieKožaDuševné zdravieDetiImunitaPohybový systémAlergiaTehotenstvoVýživaStarostlivosť o teloIntímne problémyBylinkyDermokozmetikaProbiotikáMagnesiumOči a ušiAntibiotikáÚsta a zubyŽily a cievyVitamín DAntikoncepciaCholesterol a krvný tlakDýchacia sústavaNervový systémMenštruáciaVzťahy a sexKĺbyKašeľChrípka a prechladnutieMužské zdravieMočové cestyRegeneráciaHomeopatiaKontraindikácieDojčenieVitamín CStarostlivosť o pleťErekciaVlasy a nechtySvalyBolesť v krkuIntímna hygienaSpánokDetské chorobyOmega 3-6-9LaktobacilyPrvá pomocDetoxikaceNespavosťChudnutieEkzémAlkoholVaginálna infekciaReceptyKŕčové žilyHorúčka, zvýšená teplotaDezinfekciaŠportCestovanie a výletyZápchaSuperpotravinyRiedenie krviNadúvanieMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaDiabetesDetská výživaKoronavírusPestrecDopyt na lekárneNádchaOparOpaľovanieNáplastiVegáni a vegetariániDomácnosťObehový systémLepokInkontinenciaKozmetika pre mužovLíčeniePrírodná kozmetika

Podobné otázky

Najnovšie otázky

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.

Všetky otázky