Hrčka na krku: čo značí a kedy ísť k lekárovi

Hrčka na krku môže určite vyvolať obavy, ale dôležité je si uvedomiť, že veľká časť prípadov nie je nijako závažná. Príčiny môžu byť rôzne, od neškodných cýst až po vážnejšie ochorenie. Tento článok poskytuje podrobný prehľad o rôznych príčinách, diagnostike a liečebných možnostiach hrčky na krku, čo vám môže pomôcť lepšie porozumieť vašej situácii a rozhodnúť sa pre správny postup.

 

Obsah

  1. Príčiny hrčky
  2. Nezhubné nádory
  3. Zhubné nádory
  4. Diagnostika
  5. Liečba
  6. Prevencia a sledovanie
  7. Kedy navštíviť lekára
  8. Záver
  9. Zdroje
pilulka

Príčiny hrčky

Najskôr sa pozrime na najčastejšie príčiny vzniku hrčky na krku. Konkrétne na problematiku nádorov sa podrobnejšie zameriame v nasledujúcich dvoch kapitolách.
 

  • Zdurenie uzlín - Zápal lymfatických uzlín v dôsledku infekcie, ako je vírusová infekcia alebo angína.
  • Nezhubné nádory – Lipómy alebo cysty, ktoré sú obvykle bezbolestné a neškodné.
  • Poruchy štítnej žľazy – Zväčšená štítna žľaza môže spôsobiť hrčku na krku.
  • Zhubné nádory - Rakovina štítnej žľazy, lymfómy alebo iné typy rakoviny.
  • Autoimunitné ochorenie – Ochorenia ako je lupus alebo reumatoidná artritída môžu spôsobiť zdurenie lymfatických uzlín.

Pilulka odborník Bc. Mária Siatka hovorí:

„Hrčka na krku môže byť spôsobená mnohými faktormi, či už infekčnými chorobami, poruchami štítnej žľazy alebo nezhubnými nádormi, ale tiež môže znamenať zhubný nádor.

Kľúčom k úspešnej liečbe je včasná diagnóza. Preto pri objavení hrčky bez zjavných príčin iného ochorenia neváhajte a navštívte svojho lekára alebo oddelenie ORL.“

Nezhubné nádory

Nezhubné nádory, ako sú lipómy, sú pomerne bežnou príčinou hrčky na krku. Lipómy sú nebolestivé, podkožné nádory z tukového tkaniva, ktoré môžu byť pociťované ako mäkké, pohyblivé hrčky. Hoci zvyčajne nepredstavujú zdravotné riziko, môžu spôsobovať útlak okolitých tkanív alebo estetické problémy, čo môže viesť k rozhodnutiu o ich odstránení.

Iným typom nezhubných nádorov sú cysty, ktoré môžu byť spôsobené zablokovaním mazových alebo potných žliaz. Tieto cysty sa môžu niekedy zapáliť, čo si vyžaduje lekársku starostlivosť. Väčšina nezhubných nádorov nevyžaduje intenzívnu liečbu, ale je dôležité ich pravidelne monitorovať a v prípade akýchkoľvek zmien vyhľadať lekársku pomoc.

Zhubné nádory

Zhubné nádory predstavujú vážnejšiu príčinu hrčky na krku. Rakovinové hrčky bývajú väčšinou nepravidelné, tvrdé, nebolestivé a nepohyblivé. Medzi najbežnejšie patrí rakovina štítnej žľazy, lymfómy a v niektorých prípadoch aj rakovina hrtana alebo pažeráka. Tieto nádory môžu byť nebolestivé a postupne narastať, čo môže viesť k ťažkostiam s prehĺtaním alebo pocitu knedle v krku. V prípade rakoviny štítnej žľazy môže dôjsť k viditeľnému zväčšeniu v oblasti krku, ktoré môže byť spojené s ďalšími symptómami, ako je zachrípnutie, kašeľ alebo zmeny v hlase.

Liečba zhubných nádorov závisí od ich typu a štádiu a zahŕňa chirurgické zákroky, rádioterapiu, chemoterapiu alebo kombináciu týchto metód. Je zásadná včasná diagnostika a začatie liečby, pretože včasný zásah môže výrazne zlepšiť prognózu.

Diagnostika

Diagnostika hrčky na krku začína fyzikálnym vyšetrením a detailným rozhovorom o príznakoch. Lekár sa zameria na to, ako dlho hrčka existuje, či došlo k zmenám jej veľkosti alebo tvaru a či sú prítomné ďalšie príznaky, ako je bolesť, ťažkosti s prehĺtaním alebo zmeny v hlase alebo ste prekonali nejaké infekčné ochorenie. Potom môže nasledovať ultrazvukové vyšetrenie, ktoré poskytuje detailnejší pohľad na hrčku a okolité tkanivo.

V prípade podozrenia na zhubný nádor môže byť odporučené ďalšie zobrazovacie vyšetrenie, ako je magnetická rezonancia (MRI) alebo počítačová tomografia (CT). Biopsia, pri ktorej sa odoberú vzorky tkaniva z hrčky, môže byť tiež nevyhnutná na určenie povahy útvaru. Toto vyšetrenie je zásadné pre stanovenie správnej diagnózy a následný plán liečby.

Liečba

Liečba hrčky na krku závisí od jej príčiny. Pri nezhubných nádoroch, ako sú cysty alebo lipómy, sa môže odporúčať iba sledovanie, pokiaľ nie je hrčka obťažujúca alebo esteticky neprijateľná. V takom prípade môže byť zvážené chirurgické odstránenie. Pri infekčných príčinách, ako sú zväčšené lymfatické uzliny, môže byť vhodná liečba antibiotikami alebo antivirotikami.

Pri liečbe nádorových ochorení je prístup veľmi individuálny a závisí od typu a štádia nádoru. To môže zahŕňať chirurgický zákrok, rádioterapiu, chemoterapiu, alebo kombináciu týchto metód. V prípade porúch štítnej žľazy môže byť potrebná hormonálna terapia alebo operácia. Dôležitá je pravidelná kontrola a sledovanie pacienta, aby sa zabezpečilo, že liečba je účinná a aby sa predchádzalo možným komplikáciám alebo opakovaniu ochorenia.

Prevencia a sledovanie

Prevencia hrčky na krku zahŕňa zdravý životný štýl a pravidelné zdravotné prehliadky. Vyvarovanie sa rizikových faktorov, ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, môže znížiť riziko vzniku niektorých druhov nádorov. Zdravá strava, dostatok spánku a pravidelný pohyb tiež prispievajú k udržaniu dobrého zdravotného stavu.

V prípade ochorenia štítnej žľazy je dôležité sledovanie hormonálnych hladín a prípadná korekcia liečby. Pre tých, ktorí už prekonali nejakú formu nádoru alebo majú iné chronické ochorenia, je kľúčové pravidelné sledovanie u odborníka.

Kedy navštíviť lekára?

  • Pokiaľ je hrčka na krku trvalo prítomná alebo sa zväčšuje.
  • V prípade, že hrčka je bolestivá alebo je prítomný pocit nepohodlia.
  • Ak sú prítomné ďalšie príznaky, ako je zachrípnutie, ťažkosti s prehĺtaním alebo zmeny v hlase.
  • V prípade viditeľných zmien na koži nad hrčkou, ako sú začervenanie, vyrážky alebo teplota.
  • Ak sa objavia akékoľvek príznaky, ktoré vás znepokojujú alebo sú neobvyklé pre vaše telo.

Uzlina na krku

Uzlina na krku dospelí
Uzlina na krku dieťa

Záver

Bulky na krku môžu byť znepokojujúce, ale mnohé z nich sú neškodné a ľahko liečiteľné. Dôležité je včasné rozpoznanie a správna liečba, najmä v prípadoch, keď by hrčky mohli byť príznakom vážnejšieho ochorenia. Kľúčové je vedomie o tom, kedy treba vyhľadať lekársku pomoc a nezľahčovať prípadné varovné signály. Včasná a správna liečba môže výrazne zlepšiť prognózu a kvalitu života pacientov s hrčkou na krku.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/neck-lump

https://acade­mic.oup.com/bo­ok/40642/chap­ter-abstract/348308079?­redirectedFrom=fu­lltext

https://www.ve­rywellhealth.com/is-it-a-lump-or-a-lymph-node-1191840

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003098­.htm

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/324866

https://www.a­afp.org/pubs/af­p/issues/2015/0515­/p698.html

https://www.me­dicinenet.com/when_sh­ould_i_worry_a­bout_a_lump_in_my_nec­k/article.htm

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.