Horúčka omladníc (puerperálna sepsa)

 

Čo je horúčka omladníc?

Horúčka omladníc (puerperálna sepsa), ako už názov napovedá, jedná sa o horúčkovité ochorenie, ktoré sprevádza aj ďalšie príznaky. Je to bakteriálna infekcia spojená s pôrodom, najmä s komplikáciami po pôrode, ako je retencia placentárnych častí alebo infekcia reznej rany po cisárskom reze.

 

Historický kontext

Pred zavedením moderných hygienických postupov v 19. storočí bola horúčka omladníc jednou z hlavných príčin úmrtnosti matiek po pôrode. V nemocniciach často umieralo až 25% rodičiek práve kvôli tejto infekcii. Ignaz Semmelweis, maďarský lekár, je považovaný za jedného z priekopníkov v oblasti prevencie horúčky omladníc. V roku 1847 upozornil na ruky lekárov ako hlavný zdroj infekcie a navrhol, aby si lekári dôkladne umývali ruky chlórovaným vápenným roztokom, vždy medzi vyšetrovaním jednotlivých pacientov. To dramaticky znížilo výskyt tejto choroby.

 

Príznaky a diagnostika

Príznaky horúčky omladníc zvyčajne zahŕňajú vysokú horúčku, triašku, zrýchlený srdcový tep, bolesť v podbrušku a môže sa objaviť aj výtok, hnis alebo krvácanie.

 

Diagnostika zahŕňa klinické hodnotenie pacientky, kultiváciu vzoriek a krvné testy. Dôležité je rozlíšiť puerperálnu horúčku od iných potenciálnych príčin horúčky po pôrode, ako sú močové infekcie, mastitída alebo tromboflebitída (kombinácia trom­bózy a zápalu žilovej steny).

 

Príčiny a prevencia

Horúčka omladníc je spôsobená baktériami, ktoré vstúpia do maternice počas pôrodu, prípadne po ňom. Medzi najbežnejšie patogény patria Streptococcus, Escherichia coli, Clostridium a niektoré ďalšie gramnegatívne baktérie. Riziko vzniku infekcie je vyššie u žien, ktoré podstúpili cisársky rez, mali dlhý pôrod alebo mali poranenie maternice počas pôrodu, či viac vaginálnych vyšetrení počas pôrodu. Rizikom sú stále ešte dnes (hoci v minimálnej miere) nákazy získané v súvislosti s pobytom v zdravotníckom zariadení. Môže ich prenášať zdravotnícky personál, avšak zdrojom môže byť aj nedostatočná hygiena ako rodičky. Ďalej sa infekcia prenáša pri chybnej manipulácii s posteľnou aj osobnou bielizňou, pri chybnom odstraňovaní infekčného materiálu ako je stolica alebo krv. Na pôrodných a novorodeneckých oddeleniach sú stanovené prísne hygienické predpisy, ktoré zamedzujú vzniku bakteriálnych infekcií.

 

Prevencia zahŕňa najmä dodržiavanie hygienických postupov počas pôrodu, vrátane umývania rúk a sterilizácie nástrojov. Medzi 35. – 37. týždňom tehotenstva podstupujú tehotné ženy skríning na streptokokové infekcie. Pri pozitívnom náleze môže byť nasadená profylaktická dávka ATB pred pôrodom.

 

Liečba

Horúčka omladníc je liečená antibiotikami. Voľba konkrétneho antibiotika závisí od typu baktérie, ktorá spôsobuje infekciu, a od jej citlivosti na lieky. Liečba zvyčajne začína širokospektrálnymi antibiotikami, pokiaľ nie sú k dispozícii výsledky kultivácie. Ak sa stav pacientky nezlepší v priebehu 48 hodín, môže byť potrebná revízia liečby.

 

V niektorých prípadoch môže byť tiež potrebný chirurgický zákrok, napríklad na odstránenie zvyškov placenty alebo liečbu abscesu v maternici.

 

Dopady na matku a dieťa

Ak nie je horúčka omladníc správne liečená, môže spôsobiť vážne komplikácie pre matku, vrátane sepsy (otrava krvi), abscesu maternice alebo peritonitídy (zápal pobrušnice). Môže tiež ovplyvniť schopnosť dojčenia či mať aj negatívny vplyv na jej duševné zdravie.

 

Počas pôrodu sa môžu hnisavé baktérie dostať do očí dieťaťa a spôsobiť zápal. Ďalším citlivým miestom môže byť novorodenecký pupok (pupočný pahýľ). Pre novorodencov môže infekcia matky znamenať oddelenie, ktoré môže ovplyvniť väzbu matky a dieťaťa. Zároveň môže obmedziť prístup bábätka k materskému mlieku.

 

Prevencia a hygiena

Prevencia horúčky omladníc je základom ochrany matky a dieťaťa pred komplikáciami. Hlavném kľúčom k prevencii je dodržiavanie striktných hygienických postupov pred, počas a po pôrode. Toto zahŕňa umývanie rúk, sterilizáciu nástrojov, čistotu pôrodného prostredia a včasnú detekciu a liečbu akýchkoľvek známok infekcie, ale aj dôkladnú hygienu matky, hlavne po pôrode počas šestonedelia. Ďalej je dôležité monitorovať matku po pôrode pre akékoľvek príznaky infekcie, aby sa rýchlo mohla začať liečba.

 

Súčasný výskyt a epidemiológia

Hoci boli v minulosti horúčky omladníc oveľa bežnejšie, vďaka moderným hygienickým postupom a antibiotikám sa ich výskyt výrazne znížil. Napriek tomu v niektorých častiach sveta, najmä v menej rozvinutých krajinách, zostávajú horúčky omladníc vážnym zdravotným problémom. V týchto oblastiach môže byť výskyt vyšší kvôli nedostatočnému prístupu k zdravotnej starostlivosti, nedostatku hygienických prostriedkov a väčšej prevalencii patogénnych baktérií. Podľa odhadov WHO z roku 2020 postihuje horúčka omladníc celosvetovo zhruba 7 % žien. V rozvinutých krajinách je to rádovo menej. Vyššie riziko popôrodnej infekcie je spojené s cisárskym rezom.

 

Záver a odporúčania

Horúčka omladníc je potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý môže mať vážne dôsledky pre matku aj dieťa. Prevencia a včasná liečba sú kľúčové pre ochranu zdravia oboch. Odporúča sa, aby všetky tehotné ženy mali prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a boli informované o rizikách a príznakoch horúčky omladníc. Tiež je dôležité zdôrazniť význam hygieny počas pôrodu a po ňom, aby sa minimalizovalo riziko infekcie.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC9543­042/

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/33345880/

https://www.who­.int/teams/se­xual-and-reproductive-health-and-research-(srh)/areas-of-work/maternal-and-perinatal-health/maternal-sepsis#: ~:text=Maternal%20sep­sis%20is%20a%20li­fe,abortion%20or%20th­e%20postpartum%20pe­riod.

https://bmcin­fectdis.biomed­central.com/ar­ticles/10.1186/s12879–021–06779–0#:~:text=Howe­ver%2C%20the%20WHO%20Glo­bal%20Maternal,de­aths%20in%2020­17%20 5B8%5D.

https://www.the­lancet.com/jou­rnals/langlo/ar­ticle/PIIS2214–109X(20)30109–1/fulltext

https://www.he­althline.com/he­alth/puerperal-infection

https://www.ve­rywellhealth.com/pu­erperal-fever-5211932

https://emedi­cine.medscape­.com/article/796892-overview?form=fpf

https://www.web­md.com/baby/what-is-postpartum-endometritis

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Pôrod je pre mnoho žien úžasným zážitkom. Potom, čo sa vaše dieťa narodí, je normálne sústrediť všetku svoju pozornosť a úsilie na váš malý darček. Puerperium (šesťnedelie) je obdobie, kedy dochádza k návratu zmien, ktoré vznikli tehotenstvom a pôrodom, čerstvá mamička sa učí dojčiť a starať sa o bábätko. 


Je dôležité si ale pamätať, že telo potrebuje čas na zotavenie (aj oveľa dlhšie) a je potrebné dbať na pravidelnú hygienu (sprchovanie) na liečbu rán a predídenie infekčných komplikácií. Infekcia v šestonedelí je jednou z príčin materskej chorobnosti av zriedkavých prípadoch môže ohroziť ženu na živote. Pred objavením zásad asepsie a antisepsie (tzn. dôkladná dezinfekcia rúk pôrodníka, sterilné rukavice, sterilné nástroje…) však týchto komplikácií bolo oveľa viac a nezriedka ženy po pôrode umierali.“

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.