Hladina cukru v krvi

Hladina cukru v krvi je dôležitým ukazovateľom zdravia. Správne množstvo glukózy cirkulujúcej v krvnom obehu je kľúčové pre energetický metabolizmus a celkové fungovanie organizmu, nadbytok alebo nedostatok však škodí. V tomto článku sa pozrieme na rôzne aspekty hodnôt cukru v krvi, ich meranie aj na prírodné doplnky, ktoré môžu prispieť k udržaniu správnych hodnôt.

pilulka
pilulka

Čo je to hladina cukru v krvi?

Hodnoty cukru v krvi sa vzťahujú na množstvo glukózy prítomné v krvi v danom čase. Glukóza je hlavným zdrojom energie pre bunky a jej hladinu reguluje hormón inzulín, ktorý produkuje pankreas. Správna hladina cukru v krvi je nevyhnutná pre normálne fungovanie telesných orgánov a systémov.

Hladina cukru v krvi a cukrovka

Hladina cukru v krvi je problémom najmä pre diabetikov a ľudí, ktorým inzulín nefunguje správne a ktorí nedokážu využiť glukózu z krvi. Ak máte vyššiu hladinu cukru v krvi nalačno, môžete mať buď zhoršené vstrebávanie glukózy, alebo pri ešte vyšších hladinách cukrovku.

Normálne hodnoty cukru v krvi

Normálne hodnoty cukru v krvi sa môžu líšiť v závislosti od spôsobu merania a od toho, či sa merajú nalačno alebo po jedle. Podľa rôznych zdrojov sa za normálne považujú tieto referenčné hodnoty:

  1. Na lačno: 4–5,6 mmol/l v krvnej plazme, 
  2. Po jedle: do 7,8 mmol/l u zdravých osôb, 7,8–11 mmol/l znamená poruchu glukózovej tolerancie a hodnota nad 11,1 mmol/l znamená cukrovku 

Hypoglykémia a jej príčiny

Hypoglykémia je stav, keď hladina cukru v krvi klesne pod normálnu hodnotu (pod 4 mmol/l). Pokiaľ sa dostane až k hranici 2 mmol/l, hrozí poškodenie mozgu. Medzi príznaky hypoglykémie patria:

 

  • Tras 
  • Potenie
  • Pocit hladu
  • Zmätenosť
  • V extrémnych prípadoch bezvedomie

Hypoglykémia je častá hlavne u diabetikov, ale existujú aj iné rizikové faktory:

 

  • Prekročenie dávky inzulínu – Väčšie množstvo hormónu inzulínu, ktorý dostáva glukózu do svalov, srdca a tukovej hmoty, môže viesť k hypoglykémii
  • Nedostatočný príjem potravy – Telo nemá dostatok glukózy, z ktorej by mohlo čerpať energiu
  • Intenzívna fyzická aktivita – Dochádza k vyčerpaniu zásob svalového glykogénu. Pokiaľ telu nedodáte rýchlo energiu, vedie to k zníženiu hladiny glukózy v krvi
  • Niektoré lieky – Napr. beta-blokátory (lieky na vysoký krvný tlak) alebo lieky na srdcovú arytmiu

 

Aká je prvá pomoc pri hypoglykémii a ako znížiť cukor v krvi čo najrýchlejšie? Majte poruke hroznový cukor, sladké pitie alebo sladkú tyčinku a pri prvých príznakoch po nich siahnite. Prestaňte v tej chvíli s pohybovou aktivitou a oddýchnite si.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka doplňuje:

„Hypoglykémia je stav, kedy je hladina cukru nízka. Tento stav sa obvykle objavuje u diabetikov, ktorí užívajú inzulín, ale môže nastať aj u zdravých jedincov, napr. pri nadmernej fyzickej aktivite. U diabetikov je dôležité správne dávkovanie inzulínu alebo antidiabetík. 

 

Diabetici si obvykle monitorujú hladiny cukru v krvi pomocou glukomerov alebo moderných kontinuálnych glukózových monitorov, ktoré umožňujú presný a nepretržitý záznam hodnôt."

Hyperglykémia a jej príčiny

Hyperglykémia znamená zvýšenú hladinu cukru v krvi, ktorá môže byť spôsobená nedostatočnou produkciou inzulínu alebo inzulínovou rezistenciou. Spoznáte ju podľa častého močenia, zvýšeného smädu, únavy a z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k poškodeniu orgánov.

Príčiny zahŕňajú:

  • Zlá kontrola cukrovky – u tých, ktorí s cukrovkou začínajú alebo ktorí si nesledujú glykémiu, sa môže vyskytnúť vyššia hladina cukru v krvi najmä po niektorých jedlách
  • Stres – hladina glukózy v krvi sa môže zvýšiť v reakcii na uvoľňovanie stresových hormónov
  • Infekcia – dochádza k zvýšenej odolnosti voči inzulínu, takže cukor zostáva v krvi po celý čas
  • Niektoré lieky a látky - antibiotiká, antidepresíva, kofeín..

Čo robiť pri hyperglykémii? Prvá pomoc tu nie je taká jednoduchá ako pri hypoglykémii, ale zároveň sa hyperglykémia vyskytuje menej často.

V prípade diabetikov I. typu je riešením inzulín, v prípade ostatných je potrebný čas, hydratácia alebo zaradenie pohybovej aktivity (ak hladina glukózy nie je vyššia ako 16,7 mmol/l), ktorá pomôže znížiť hladinu glukózy. Okrem cvičenia patrí k prevencii hyperglykémie aj dostatočný príjem vlákniny, ktorá pomáha znižovať glykemický index potravín.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka k hyperglykémii:

„Dlhodobo zvýšená hladina glukózy môže viesť k poškodeniu ciev, nervov a orgánov, ako sú oči, obličky a srdce. Pre správne riadenie hladiny cukru v krvi je dôležité vyvážené stravovanie a pravidelná fyzická aktivita."

Diagnostika a meranie hladiny cukru v krvi

Diagnostika sa vykonáva pomocou niekoľkých metód. Jednou z nich je glukomer, ktorý používajú diabetici na rýchle domáce meranie pomocou merania hladiny cukru v krvi z prsta.

Medzi laboratórne testy patrí meranie analýza, tolerančný glukózový test a meranie glykovaného hemoglobínu (HbA1c). Tieto metódy umožňujú presné monitorovanie glykémie a pomáhajú diagnostikovať diabetes alebo prediabetes.

Odporúčania na udržanie správnej hladiny cukru v krvi

Udržiavanie správnej hladiny cukru v krvi je kľúčom k prevencii komplikácií spojených s cukrovkou.

pohyb

Pravidelná fyzická aktivita

Pri pohybovej aktivite spotrebúvajú svaly glukózu, aby mali z čoho čerpať energiu. To sa hodí keď máte v krvi väčšie množstvo glukózy a inzulín ju nestihá presúvať do svalov.

Vlákno

Zdravá strava bohatá na vlákninu

Ak doplníte jedlo s vysokým obsahom sacharidov alebo cukru niečím s vlákninou, glykemický index jedla sa zníži, čo v praxi znamená, že hladina cukru v krvi tak prudko nestúpne.

monitorovanie glykémie

Pravidelné monitorovanie glykémie

Keď hladina glukózy v krvi nie je v normálnom rozmedzí, môže vám pomôcť monitorovanie glykémie, aby ste vedeli, aké množstvo rôznych potravín je pre vás prijateľné alebo ako cvičenie ovplyvní hladinu cukru v krvi.

dodrzovani-lekarskych-doporuceni

Dodržiavanie liečebného plánu stanoveného lekárom

Keď lekár stanoví diagnózu, či už ide o poruchu vstrebávania glukózy alebo cukrovku, je vhodné dodržiavať odporúčania lekára a pravidelne chodiť na kontroly.

Vplyv baobabu na hladinu cukru v krvi

Baobab, známy ako „strom života“, je bohatý na vlákninu, vitamíny a antioxidanty. Môže prispieť k normálnej hladine cukru v krvi vďaka vysokému obsahu rozpustnej vlákniny, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukru v krvi.

Rovnako pôsobí aj pektín v ovocí a zelenine alebo vláknina psyllium. Tento efekt môže byť užitočný predovšetkým pre ľudí s diabetom alebo pre tých, ktorí sa snažia udržať stabilnú hladinu cukru

Záver

Hladina cukru v krvi je kľúčovým ukazovateľom zdravia, ktorý by sa mal pravidelne sledovať, najmä u ľudí s cukrovkou. Správna hladina cukru je dôležitá pre prevenciu zdravotných komplikácií. Do svojho programu zaraďte pravidelnú fyzickú aktivitu a konzumujte dostatok vlákniny. Pravidelné kontroly a dodržiavanie odporúčaní lekárov sú nevyhnutné na reguláciu hladiny cukru v krvi.

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC9561­544/

https://www.tri­health.com/ser­vices/diabetes/li­ving-with-diabetes/medi­cations/medica­tions-that-affect-blood-sugar

https://www.a­kutne.cz/res/pu­blication/000229/1-rajdl-dka-dr2.pdf

https://www.di­abetologiepra­ha4.cz/o-diabetu/hladina-krevniho-cukru-po-jidle.html

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.