Hematóm (modrina)

Hematóm, bežne známy aj ako odrenina alebo modrina, je klinický stav charakterizovaný nahromadením krvi mimo ciev. Tento stav môže byť dôsledkom rôznych príčin, od drobných poranení až po vážnejšie zdravotné komplikácie. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo presne hematóm je, aké sú jeho rôzne typy, aké môžu byť jeho príčiny a príznaky, ako sa diagnostikuje a lieči a ako mu možno predchádzať.

 

Obsah článku

  1. Čo je hematóm
  2. Typy hematómu
  3. Príčiny vzniku hematómu
  4. Príznaky hematómu
  5. Diagnostika hematómu
  6. Liečba hematómu
  7. Prevencia hematómu
  8. Záver
  9. Zdroje
pilulka

Čo je hematóm?

Hematom je definovaný ako nahromadenie krvi mimo krvných ciev, spravidla spôsobené poranením alebo prasknutím krvnej cievy. Krv sa zhromažďuje v tkanivách tela, vytvárajúce viditeľný opuch alebo podliatinu.

Nahromadená krv presvita cez pokožku charakteristickú modro-fialovú farbu, ktorá je spôsobená krvným farbivom hemoglobínom. Odbúravaním tohto farbiva a rozpadom červených krviniek sa počas pár dní mení modrina na zelenú, hnedú a nakoniec žltú, až úplne zmizne.

Hematómy môžu vzniknúť v akejkoľvek časti tela a ich závažnosť sa líši v závislosti od rozsahu a umiestnenia krvácania. V niektorých prípadoch môžu byť hematómy len kozmetickým problémom, v iných prípadoch môžu signalizovať vážnejšie vnútorné problémy.

hematóm na ruke
hematóm na nohe

Typy hematómu

Existuje niekoľko rôznych typov hematómov, v závislosti od ich umiestnenia a príčiny. Niektoré z bežných typov zahŕňajú:
 

  • Hematóm v mäkkých tkanivách: Nahromadenie krvi v mäkkých tkanivách tela, ako sú svaly a podkožie. Môžu vznikať aj hlbšie v mäkkých tkanivách, kde viditeľné nie sú.
  • Subduralný hematóm: Nahromadenie krvi medzi mozgovou kôrou a tvrdou plienkou mozgu.
  • Epidurálny hematóm: Nahromadenie krvi medzi tvrdou plienkou mozgu a lebkou.
  • Subarachnoidálny hematóm: Krvácanie do priestoru medzi mozgovou kôrou a mozgovou plienkou zvanou pavučnica.
  • Intracerebrálny hematóm: Krvácanie priamo do mozgu.

Príčiny vzniku hematómu

Príčiny vzniku hematómu sa líšia v závislosti na type a umiestnení hematómu. Obvykle sú spôsobené poranením krvných ciev, čo môže nastať v dôsledku úrazu, chirurgického zákroku, alebo ako komplikácie lekárskeho stavu. Je nutné venovať pozornosť častému vzniku modrín. Môže ísť o signál, že v našom tele nie je niečo v poriadku. Najčastejšie príčiny vzniku hematómu: 
 

  • Nedostatok vitamínu C – dôležitý pre tvorbu kolagénu (súčasť cievnej steny zaisťujúcej pevnosť a pružnosť), nedostatok – cievy krehké a ľahko praskajú (často sa objavuje krvácanie v oblasti očného bielka).
  • Nedostatok vitamínu K1 – nevyhnutný na tvorbu dostatočného množstva zrážacích faktorov, prirodzene sa vyskytuje najmä v listovej zelenine a príjem stravou je u zdravého človeka dostatočný
  • Vrodené poruchy zrážanlivosti krvi – napr. hemofília (dedičná choroba postihujúca mužov, dochádza ku krvácaniu do podkožia, do vnútorných orgánov a kĺbov, neprítomnosť niektorých zrážacích faktorov)
  • Nedostatok alebo porucha funkcie krvných doštičiek (napr. pri leukémii).
  • Liečivá na riedenie krvi –  na prevenciu upchatia ciev a tým kardiovaskulárnych príhod (IM ad.), napr. kyselina acetylsalicylová, injekčný nízkomolekulárny heparín, warfarín
  • Ďalšie liečivá – dlhodobé užívanie kortikoidov (stenčenie cievnych stien – náchylnosť k poškodeniu) alebo hormonálna antikoncepcia
  • Poškodenie pečene – najčastejšie následkom cirhózy (čiže tvrdnutia pečene), pečeň sú miestom, kde sa tvoria zrážanlivé faktory
  • Poruchy výživy (anorexia), poruchy vstrebávania živín ( celiakie) a alternatívne stravovacie štýly, prísne diéty (vegetariáni, vegáni, makrobiotici a ďalšie)
  • Ďalšie ochorenia -  choroby s krvácavými prejavmi (brušný a škvrnitý týfus, ebola – v SR sa však nevyskytujú), poruchami imunity (napr. roztrúsená skleróza, amyloidóza, Cushingov syndróm)

Príznaky hematómu

Symptómy hematómu sa môžu líšiť v závislosti od jeho veľkosti, typu a umiestnenia. Medzi bežné symptómy patria:
 

  • Bolesť: Hematóm môže byť citlivý na dotyk aj bez neho a môže spôsobovať bolesť v postihnutej oblasti.
  • Otok: Nahromadenie krvi môže viesť k opuchu v postihnutej oblasti.
  • Zmena farby kože: Hematom môže spôsobiť modranie alebo začervenanie kože.
  • Teplota: Postihnutá oblasť môže byť na dotyk teplejšia.
  • Obmedzený pohyb: V prípade veľkého hematómu alebo jeho umiestnenia v blízkosti kĺbu môže byť obmedzený pohyb v postihnutej oblasti.

Diagnostika hematómu

Diagnostika hematomu zahŕňa fyzikálne vyšetrenie a zhodnotenie príznakov a anamnézy pacienta. Je potrebné starostlivo zhodnotiť anamnézu pacienta (posúdenie krvácavých príhod v osobnej i rodinnej anamnéze, komorbidít, ktoré by mohli viesť k nečakane vzniknutým hematómom alebo hemorágiám, užívané farmakoterapie vrátane antikoagulačných a protidoštičkových liečiv, taktiež je potrebné zvažovať aj možné spúšte. a invazívne zákroky).

Lekár môže vykonať ultrazvukové vyšetrenie alebo iné zobrazovacie metódy, ako je röntgen, CT alebo MRI, na presné určenie veľkosti, umiestnenia a rozsahu hematómu. V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať krvné testy na hodnotenie zrážanlivosti krvi a vylúčenie iných príčin príznakov.

Liečba hematómu

Na urýchlenie stiahnutia ciev a zabránenie väčšiemu krvácaniu dať čo najrýchlejšie na ranu, úraz studený obklad.Tlak na postihnuté miesto zmierni veľkosť a objem podliatin. Pokiaľ nie je rana otvorená, aplikácia krémov a mastí na urýchlenie vstrebania zrazeniny (príp. aj na zmiernenie bolesti, opuchu, zápalu).
 


Postihnuté miesto by malo byť v kľude, aby sa urýchlilo vstrebanie modriny (rozklad farbiva a pohltenie častíc imunitným systémom), obvykle modrina vymizne podľa rozsahu za cca 2 týždne.

V prípade väčších alebo komplikovaných hematómov môže byť potrebná lekárska intervencia, vrátane chirurgického odstránenia nahromadenej krvi alebo liečby podkladovej poruchy zrážanlivosti krvi. V niektorých prípadoch môže byť tiež podávaná liečba na zmiernenie bolesti.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„S modrinami sa pravdepodobne bežne za život stretne každý z nás. Či už chvíľkou nepozornosti, zhonom, pádom a modrina je na svete. Väčšinou ide o nezávažné vady na kráse, ktoré môžu byť bolestivé, ale do niekoľkých dní sa samy vstrebajú bez následkov. V niektorých prípadoch však môže ísť aj o jeden z príznakov závažnejšieho ochorenia, poruchu zrážanlivosti krvi alebo nedostatok vitamínov a nemôžeme zabudnúť ani na fakt, že podozrivo časté modriny môžu byť známkou násilia.

 

Ak vznikajú po tele modriny bez vzťahu k úrazu alebo po jemnom dotyku je potrebné kontaktovať praktického lekára a to aj v prípade, ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť. Tieto lieky určite bez vedomia lekára nevysádzajte.“

 

Prevencia hematómu

Prevencia hematómu zahŕňa opatrenia, ktoré minimalizujú riziko úrazu a poranenia krvných ciev. To môže zahŕňať používanie ochranných pomôcok pri športe, opatrnosť pri fyzických aktivitách a vyhýbanie sa situáciám, kde by mohlo dôjsť k úrazu. Pre osoby užívajúce antikoagulačné lieky je dôležité pravidelné sledovanie a úprava dávkovania podľa lekárskych odporúčaní.

Rovnako je dôležité správne riešiť stavy, ktoré môžu viesť k poruchám zrážanlivosti krvi. Pri krehkosti ciev – LP bez lekárskeho predpisu s obsahom rutínu a vitamínu C (napr. Ascorutin, Rutascorbit),  prípadne obohatiť svoju stravu o prírodné zdroje rutinu – ovsené vločky, strukoviny, šupky paradajok a jabĺk a pohánku.

Záver

Hematómy sú bežným zdravotným problémom, ktorý môže mať rôzne príčiny a prejavy. Väčšina hematómov sa lieči bez komplikácií, ale niektoré môžu vyžadovať špeciálnu lekársku starostlivosť. Dôležité je včasné rozpoznanie a liečba, aby sa predišlo ďalším komplikáciám. Prevencia zohráva kľúčovú úlohu v znižovaní rizika vzniku hematómov, najmä u osôb s rizikom porúch zrážanlivosti krvi.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.me­dicinenet.com/he­matoma/article­.htm

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/324831

https://www.ve­rywellhealth.com/what-is-a-hematoma-3120387

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/in­tracranial-hematoma/symptoms-causes/syc-20356145

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/15235-bruises

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK557613/

https://www.le­karnickekapky­.cz/choroby-ochorenie/modriny-banalita-alebo-duvod-k-obavam.html

https://www.tri­bune.sk/archív/spon­tanni-hematomy-a-krvaceni-aneb-vite-co-se-deje-pod-povrchem/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.