Helikobakter: príznaky a testy

H. pylori je zvláštny druh baktérie, ktorý dokáže prežiť v náročných podmienkach nášho žalúdka. Je veľmi rozšírená, pričom u niektorých ľudí môže infekcia vyvolávať nepríjemné žalúdočné ťažkosti, vrátane vzniku vredov. Pozrime sa, ako sa infekcia prejavuje, lieči aj ako sa jej možno preventívne vyhnúť.

 

Obsah:

  1. Úvod a definícia Helicobacteru pylori
  2. Spôsoby nákazy
  3. Príznaky a prejavy
  4. Diagnostika
  5. Liečba
  6. Prevencia
  7. Možné komplikácie
  8. Záver
  9. Zdroje

 

Úvod a definícia Helicobacteru pylori

Helicobacter pylori je gramnegatívna, špirálna baktéria, ktorá kolonizuje žalúdočnú sliznicu a je schopná prežívať v kyslom prostredí žalúdka. Odhaduje sa, že infikuje žalúdok až polovice svetovej populácie, čo z neho robí jedného z najčastejších patogénov u ľudí. Hoci väčšina ľudí infikovaných touto baktériou nemá žiadne symptómy, je známe, že Helicobacter pylori môže spôsobiť množstvo žalúdočných ochorení, vrátane gastritídy, vredov a dokonca žalúdočného karcinómu.

 

Spôsoby nákazy

Infekcia Helicobacter pylori je zvyčajne získaná v detstve a môže trvať celý život, pokiaľ nie je liečená. Baktérie sa prenášajú z osoby na osobu rôznymi priamymi aj nepriamymi spôsobmi. K infekcii môže dôjsť prostredníctvom osobného kontaktu (napr. bozky, zdieľanie pohárov), fekálno-orálnou trasou (neumytie rúk po použití toaliet) alebo infikovanou vodou či riadne neupravenými potravinami.

 

Príznaky a prejavy

Väčšina ľudí s infekciou H. pylori nebude mať žiadne viditeľné príznaky. Ak však dôjde k výskytu príznakov, môžu zahŕňať:

 

  • Bolesť alebo pálenie v bruchu
  • Nadúvanie alebo pocit plnosti, najmä po jedle
  • Rýchla sýtosť pri jedle
  • Neustále grganie
  • Nevoľnosť alebo zvracanie
  • Úbytok na váhe bez zjavného dôvodu
  • Krvavá, dechtovitá stolica

 

Diagnostika

Detekcia Helicobacter pylori môže byť vykonaná niekoľkými spôsobmi, vrátane krvných testov, merania rádioaktívneho uhlíka vo vydychovanom vzduchu, testov stolice alebo najčasejšie bi­opsii žalúdka pri endoskopickom vyšetrení.

 

Liečba

Liečba infekcie Helicobacter pylori zahŕňa kombináciu antibiotík a liekov na zníženie žalúdočnej kyslosti. Je dôležité dokončiť celý liečebný cyklus a užívať všetky predpísané lieky, aby sa zabránilo rezistencii na antibiotiká a vrátení infekcie. Podpornou liečbou môže byť užívanie probiotík. Medzi ďalšie varianty liečby môžu patriť inhibítory protónovej pumpy, ktoré zabraňujú tvorbe kyseliny v žalúdku.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Baktérie Helicobacter pylori patria medzi bežné žalúdočné infekcie. Dokáže prežívať v kyslom prostredí žalúdka a aj keď u väčšiny infikovaných osôb nevyvoláva žiadne ťažkosti, môže spôsobiť množstvo ochorení zažívacieho traktu, ako sú vredové choroby žalúdka a dvanástorníka alebo rakovinu žalúdka.“

Prevencia

Hoci neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť infekcii helikobakterom, dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní môže znížiť riziko nákazy:

 

  • Pravidelné umývanie rúk s mydlom a vodou
  • Tepelné spracovanie potravín
  • Pitie vody z bezpečných zdrojov

 

Možné komplikácie

Infekcia Helicobacter pylori môže viesť k niekoľkým komplikáciám, vrátane vredov žalúdku a dvanástnika, zápalu žalúdka a zvýšeného rizika vzniku rakoviny žalúdka. Eradi­kácia Helicobactera pylori, teda jej úplné odstránenie, vedie k vyliečeniu infikovaných pacientov.

 

Záver

Infekcia helikobakterom je jedným z najčastejších bakteriálnych ochorení u ľudí na celom svete. Hoci mnoho infikovaných osôb nemá žiadne príznaky, táto baktéria môže spôsobiť vážne gastrointestinálne problémy. Včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť zabrániť komplikáciám a zlepšiť kvalitu života pacientov.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/h-pylori/symptoms-causes/syc-20356171

https://www.web­md.com/digesti­ve-disorders/h-pylori-helicobacter-pylori

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21463-h-pylori-infection

https://www.cgs-cls.cz/wp-content/upload­s/2015/04/gui­delines-infekce-helicobacter-pylori.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.