Ganglion je cystovité zdurenie plné tekutiny, ktoré sa často objavuje blízko kĺbov alebo šliach, najmä na rukách a zápästí. Niekedy je označovaný aj ako synoviálna cysta. Ganglion môže byť rôzne veľký, od veľkosti hrachu po veľkosť golfovej loptičky. Väčšina ganglií je nebolestivá, ale ich vzhľad je nepríjemný.
Predpokladá sa, že jeho vznik môže vyvolať trauma, opakovaná záťaž kĺbu alebo zápal. Ganglion vzniká, keď synoviálna tekutina (tekutina, ktorá je medzi kĺbmi) unikne z kĺbu alebo šľachovej pošvy a vytvorí malú cystu. Táto cysta môže rásť, keď sa do nej dostáva viac tekutiny.
Ganglióny sa často objavujú na zadnej strane zápästia, ale môžu sa vyskytnúť kdekoľvek na tele. Symptómy zahŕňajú:
Diagnostika ganglií sa zvyčajne začína fyzikálnym vyšetrením postihnutej oblasti. Lekár cystu pohmatom vyšetrí, posvieti si na ňu, aby zistil, z čoho sa skladá, a na objasnenie použije ultrazvuk alebo magnetickú rezonanciu (MRI). V niektorých prípadoch môže cystu aj prepichnúť a odobrať tekutinu na laboratórnu analýzu.
Nie všetky ganglióny vyžadujú liečbu. Ak ganglion nespôsobuje bolesť alebo iné problémy, liečba nemusí byť potrebná. V ostatných prípadoch se využívá:
Ak je želé v gangliách husté a nie je možné ho odsávať, vykonáva sa jeho chirurgické odstránenie. Zvyčajne stačí lokálna anestézia. Po zákroku sa postihnutá končatina musí ponechať v kľudovom režime počas obdobia hojenia, najčastejšie vo forme uloženia do dlahy. Často sa podávajú analgetiká, ktoré majú zároveň protizápalový účinok. Pôsobia nielen na zmiernenie pooperačnej bolesti, ale aj na prevenciu opätovného vzniku ganglií. Tá má tendenciu sa opakovať najmä v prípadoch, keď sa počas zákroku neodstráni aj príčina nahromadenia tekutiny.
Hoci vzniku ganglií nemožno vždy zabrániť, určité opatrenia môžu pomôcť znížiť riziko. Ak trpíte gangliami na nohách, noste správne padnúcu obuv. Pri práci s počítačom používajte ergonomické vybavenie a pravidelne pohybujte kĺbmi vo všetkých smeroch, pričom nezabúdajte na ich mobilizáciu a celkové natiahnutie.
Hoci sú ganglie nezhubné, môžu spôsobovať rôzne problémy, od bolesti až po estetické problémy. Správna diagnostika a liečba sú kľúčom k úspešnému zvládnutiu tohto ochorenia. Ak máte podozrenie na vznik ganglií, navštívte svojho lekára, ktorý vám stanoví správnu diagnózu, aby ste mohli čo najskôr začať vhodnú liečbu.
„Niektorí lekári odporúčajú aj alternatívne spôsoby liečby ganglií, napríklad pasívne zahrievanie postihnutého miesta potením alebo obväzmi, prípadne kúpele v pramenitej alebo morskej vode.“
https://www.wikiskripta.eu/w/Ganglion
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/4640
https://www.nhs.uk/conditions/ganglion/
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.