Fibrómy, známe aj ako myómy, sú nezhubné nádory, ktoré sa vyskytujú v maternici. Najčastejšie sa vyskytujú v tele maternice, podstatne menej prípadov je v krčku maternice. Sú zložené z maternicovej svaloviny a spojivového tkaniva. Fibrómy sa diagnostikujú približne u 50 % žien počas ich života. Tieto nádory sa často objavujú v reprodukčnom veku, najčastejšie medzi 20. a 30. rokom života. Môžu sa líšiť počtom, veľkosťou a rýchlosťou rastu. Aké sú ich príčiny a liečba?
Predpokladá sa, že fibrómy vznikajú, keď sa jedna svalová bunka opakovane delí a vytvára tvrdú, gumovitú masu tkaniva. Je známych niekoľko rizikových faktorov, ktoré v kombinácii s pôsobením hormónov môžu zvyšovať pravdepodobnosť vzniku fibrómov. Prvým je rasa. Z nejasných dôvodov sú fibrómy častejšie (až trikrát) a závažnejšie u žien afroamerického pôvodu v porovnaní s inými rasovými skupinami. Druhým faktorom je rodinná anamnéza. Ak mala fibrómy vaša matka alebo sestra, je pravdepodobnosť ich vzniku vyššia.
Ženy, ktoré začali menštruovať pred 10. rokom života, sú tiež vystavené zvýšenému riziku tohto problému.
Väčšina žien s fibrómom nemá žiadne príznaky. Preto sa často zistia náhodne počas bežného gynekologického vyšetrenia. Ak sa zistia nejaké príznaky, najčastejšie ide o silné, dlhotrvajúce alebo bolestivé menštruačné krvácanie. Menštruácia, ktorá trvá dlhšie ako týždeň alebo spôsobuje presiaknutie tampónov / vložiek každú hodinu, sa považuje za abnormálnu. Ak fibrómy dosiahnu veľmi veľkú veľkosť, môžu spôsobiť vyklenutie brucha ako počas tehotenstva alebo tlačiť na okolité orgány, čo spôsobuje neustály tlak v panvovej oblasti, časté močenie alebo ťažkosti s vyprázdňovaním čriev. Tieto prípady však nie sú časté.
„Fibrómy sú nezhubné nádory spojivového tkaniva, ktoré sa môžu vyskytovať kdekoľvek na tele, nielen v maternici. Existujú dva hlavné typy fibrómov – mäkké a tvrdé. Mäkké fibrómy, známe aj ako kožné výrastky, sú často malé, visiace na tenkej stopke. Tvrdé fibrómy sú pevné a rastú hlboko v koži. Väčšina fibrómov je nebolestivá a nespôsobuje žiadne príznaky. Fibrómy si zvyčajne nevyžadujú liečbu, pokiaľ nespôsobujú fyzické alebo estetické problémy. Môžu sa odstrániť chirurgicky, kryoterapiou (zmrazením), laserom alebo kauterizáciou.“
Ak váš lekár zistí útvar počas pravidelnej prehliadky alebo ak prídete s príznakmi, pravdepodobne sa použijú jednoduché diagnostické zobrazovacie postupy, ako je ultrazvuk. Okrem toho môže váš gynekológ na objasnenie vykonať aj krvné testy alebo magnetickú rezonanciu, najmä ak sa snažíte otehotnieť alebo vám hrozí riziko rakoviny.
Ak nemáte žiadne alebo len mierne príznaky, nie je potrebné nasadiť žiadnu liečbu, pokiaľ nedôjde k väčším zmenám fibrómu. V tomto prípade sú však dôležité pravidelné kontrolné návštevy lekára. Lieky alebo antikoncepcia sú ďalšie možnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky, ako je ťažká, nepravidelná alebo bolestivá menštruácia. V niektorých závažnejších prípadoch je potrebná operácia.
Napriek bežnej benígnosti mono, nález a neliečenie fibrómov spočiatku pacientky desí. Ak bol fibróm nájdený a máte obavy, konzultujte svoje pocity s lekárom a nechajte si situáciu podrobnejšie vysvetliť, aby ste mali väčší pokoj.
Aj keď vedci stále skúmajú príčiny vzniku myómových nádorov, existuje len málo vedeckých dôkazov o tom, ako im predchádzať. Zatiaľ za jedinú možnú prevenciu možno považovať všeobecný zdravý životný štýl, ako je udržiavanie optimálnej hmotnosti a dodržiavanie zdravej stravy. Bohužiaľ, so svojou genetickou výbavou toho veľa urobiť nemôžete. Napriek tomu, že vznik myómov nemôžete ovplyvniť, máte veľkú možnosť ich včasného odhalenia, ak budete chodiť na pravidelné preventívne prehliadky. Zaujímavé je, že riziko vzniku myómov sa znižuje s počtom narodených detí.
Fibrómy môžu vzhľadom na svoju veľkosť spôsobiť množstvo komplikácií, ako napríklad:
Ve väčšine prípadov však k ničomu z toho nedochádza.
Mnoho žien s myómami úspešne otehotnie, má deti a vedie plnohodnotný život bez obmedzení.
Fibrómy sú bežným zdravotným problémom mnohých žien. Aj keď pri
veľkej veľkosti môžu spôsobovať nepríjemné príznaky, väčšina
fibrómov je nezhubná, nespôsobuje žiadne komplikácie a nevyžaduje si
liečbu. Ak máte fibrómy, je dôležité pravidelne konzultovať svoj stav
s lekárom, sledovať príznaky a chodiť na pravidelné kontroly.
Tento článok má len informatívny charakter. Neslúži ako náhrada
lekárskej konzultácie alebo vyšetrenia.
https://www.wikiskripta.eu/w/Fibrom
https://www.vasmedic.cz/magazin/fibromy-male-kozni-vyrustky-a-jejich-typy/
https://www.euromelanoma.eu/cs-cz/poznejte-kozni-nadornezhoubne-utvary/kozni-fibromy
Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.