Extrakcia zubov

Extrakcia zubu môže byť potrebná z mnohých dôvodov vrátane závažného poškodenia alebo kazu. Je to jeden z najbežnejších stomatologických zákrokov a môže odstrániť baktérie a zlepšiť celkové zdravie ústnej dutiny.

Čo je extrakcia zubu?

Extrakcia zubu je lekársky zákrok, pri ktorom sa z ústnej dutiny odstráni zub. Dôvody na extrakciu zubu môžu byť rôzne, ale často ide o zuby, ktoré sú príliš poškodené na to, aby sa dali zachrániť, alebo je potrebné urobiť miesto na vyrovanie zubov do strojčeka. Extrakcia môže byť jednoduchá alebo chirurgická, v závislosti od typu zuba a jeho stavu v čeľusti.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Extrakcia je bežný postup zubných lekárov. Existuje niekoľko dôvodov na extrakciu zuba. Či už ide o nadmerné vytláčanie zubov, pokazené zuby alebo problematické zuby múdrosti. Po zhotovení röntgenových snímok sa vypracuje plán extrakcie, ktorá prebieha v lokálnej anestézii. Je potrebné informovať zubára o svojom kompletnom zdravotnom stave a alergiách. V prípade akútneho infekčného ochorenia (chrípka, herpes), zápalových stavov v ústnej dutine sa musí extrakcia zubu odložiť. Špeciálna príprava je potrebná u pacientov na protidoštičkovej alebo antikoagulačnej liečbe a u onkologických pacientov je zvyčajne potrebný súhlas ošetrujúceho špecialistu.

Typy extrakcií

Existujú rôzne metódy extrakcie zubov, ale vo všeobecnosti ich možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: jed­noduchá extrakcia a chirurgická extrakcia.

  1. Jednoduchá extrakcia sa vykonáva na zuboch, ktoré sú viditeľné v ústach a dajú sa ľahko odstrániť. Tento zákrok si zvyčajne vyžaduje len lokálnu anestéziu a vykonáva ho zubný lekár pomocou nástrojov na uvoľnenie a vytiahnutie zuba.
  2. Chirurgická extrakcia je zložitejšia a zvyčajne sa vyžaduje v prípadoch, keď je zub čiastočne alebo úplne skrytý pod líniou ďasien. Tento zákrok často vykonáva ústny chirurg a môže si vyžadovať rez v ďasne a odstránenie časti kosti okolo zuba.

 

Kedy je potrebná extrakcia?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť potrebná extrakcia zuba. Medzi najčastejšie patrí vážne poškodenie zuba v dôsledku zubného kazu alebo úrazu. V niektorých prípadoch môže byť extrakcia odporučená kvôli ortodontickej liečbe. Aj osmičky alebo zuby múdrosti často vyžadujú extrakciu, pretože často nerastú správne alebo môžu spôsobiť komplikácie, ako je infekcia alebo tlak na iné zuby.

Dalšími dôvodmi môžu byť parodontálne ochorenia, čo sú ochorenia ďasien a visiaceho tkaniva okolo zuba nazývané parodont. V niektorých prípadoch, keď liečba týchto ochorení nie je úspešná, môže byť potrebná extrakcia zuba.

 

Postup extrakcie

Extrakcia zuba sa vykonáva v niekoľkých krokoch. Najprv lekár vykoná dôkladné vyšetrenie a röntgenové snímky, aby sa rozhodol o najlepšom postupe. Pacientovi sa podá lokálna anestézia, aby počas zákroku necítil bolesť. Ak je extrakcia zložitejšia, pacientovi môže byť ponúknutá silnejšia forma anestézie. Po anestézii lekár pomocou nástrojov uvoľní zub z jeho lôžka v čeľusti a potom ho opatrne odstráni.

 

Možné komplikácie

Aj keď je extrakcia zubu bežným zákrokom, môže so sebou niesť určité riziká. Medzi možné komplikácie patrí infekcia, tzv. suché lôžko, krvácanie, poškodenie susedných zubov alebo nervov a problémy spojené s anestéziou. Preto je dôležité po zákroku riadne dodržiavať pokyny lekára a v prípade neobvyklých príznakov ho čo najskôr kontaktovať.

Starostlivosť po extrakcii

Po extrakcii zuba je dôležité dbať na správnu starostlivosť, aby sa urýchlilo hojenie a predišlo sa komplikáciám. Odporúča sa vyhnúť sa horúcemu jedlu a pitiu, fajčeniu a pitiu alkoholu. Rovnako nie je odporúčané užívať slamku pri pití, aby sa zabránilo vytvoreniu suchého alveolu (tiež suché lôžko), čo je bolestivý stav, kedy sa krvná zrazenina v alveole (dierke po odstránenom zube) rozpustí alebo vypadne a preruší sa proces hojenia.

Často kladené otázky

Je extrakcia zubu bolestivá?

Samotná extrakcia zubu by nemala byť bolestivá, pretože sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po jej odznení môžete pociťovať miernu bolesť alebo nepríjemné pocity, ktoré by mali do niekoľkých dní zmiznúť. Ak bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje, mali by ste kontaktovať svojho zubného lekára.

Ako dlho bude trvať, kým sa rana úplne zahojí?

Rana po extrakcii sa zvyčajne zahojí v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Je dôležité dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa starostlivosti o ranu, aby ste predišli infekcii a urýchlili hojenie.

Čo by som mal jesť po extrakcii zubu?

Po extrakcii zubu by ste mali jesť jemnú stravu a vyhýbať sa horúcim nápojom. Mali by ste sa vyhýbať aj pitiu cez slamku a fajčeniu, pretože to môže spôsobiť krvné zrazeniny a nepríjemné komplikácie. Niektoré zdroje odporúčajú po každom jedle vyplachovať ústa slanou vodou, aby ste ich udržali čisté.

Kedy mám kontaktovať zubára po extrakcii zubu? 

Ak po extrakcii zuba spozorujete silnú bolesť, opuch, krvácanie, ktoré neprestáva, alebo akékoľvek iné nezvyčajné príznaky, mali by ste čo najskôr kontaktovať svojho zubára. Tieto príznaky môžu naznačovať komplikácie, ako je infekcia alebo suchý zubný krčok.

Záver

Trhanie zubu je bežný chirurgický zákrok, ktorý môže byť potrebný z rôznych dôvodov vrátane nezvratného poškodenia zuba alebo problematickej osmičky. Hoci myšlienka na extrakciu môže byť pre mnohých desivá, zvyčajne ide o bezbolestný zákrok vďaka lokálnej anestézii. Je dôležité dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa správnej starostlivosti po extrakcii, aby sa minimalizovali komplikácie a urýchlilo hojenie.

Tento článok má len informačný charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. Ak máte podozrenie na akékoľvek zdravotné problémy, vyhľadajte odbornú pomoc lekára.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK589654/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/treat­ments/22120-tooth-extraction

https://www.web­md.com/oral-health/pulling-a-tooth-tooth-extraction

https://www.bu­pa.co.uk/dental/den­tal-care/treatmen­ts/tooth-removal

https://www.he­althline.com/he­alth/tooth-extraction

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/327170

https://www.den­talhealth.org/what-to-do-following-an-extraction

https://www.news-medical.net/he­alth/Types-of-Dental-Extraction.aspx

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.