Eukalyptus: zdravotné výhody a použitie

Eukalyptus, známy svojou vôňou a ikonickými stromami Austrálie, je rastlina s bohatou históriou a širokou škálou využitia. Krásne prevonia váš byt a je príjemný na dýchacie cesty pri prechladnutí. Používa sa aj ako prísada do teplého relaxačného kúpeľa.

Zdravotné účinky

Vďaka svojim vlastnostiam nájdete eukalyptus často ako súčasť antiseptickej a protizápalovej kozmetiky. Je však typický a nezameniteľný svojím obsahom cineolu, ktorý sa nachádza predovšetkým v listoch eukalyptu. Vyznačuje sa silnou vôňou. Extrahovaný cineol alebo samotný eukalyptový olej sa často používa v aromaterapii a ako zložka liekov na uvoľnenie dýchacích ciest.

Pri samotných potenciálnych zdravotných prínosoch oceníte aj to, že sa dá použiť na udržiavanie zdravých podmienok v domácnosti. Stačí napríklad pridať niekoľko kvapiek do fľaše s rozprašovačom pri čistení povrchov alebo použiť eukalyptus v boji proti moliam v šatníku.

Ako používať eukalyptus?

aromaterapie

Aromaterapia: V a­romaterapii sa eukalyptus používa predovšetkým na normálnu funkciu dýchacích ciest a na upokojenie mysle. Eukalyptový olej môžete použiť v difuzéri, eukalyptový esenciálny olej dať do vonnej lampy alebo pridať niekoľko kvapiek do horúceho kúpeľa.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

Pripravme si tekutý osviežovač vzduchu na báze eukalyptového, mätového a levanduľového oleja, ktorý prevonia celý dom sviežou bylinkovou vôňou. Má tiež schopnosť odpudzovať hmyz a neutralizovať nepríjemné pachy, napríklad cigaretový dym. Osviežovač vzduchu používame v primeranom množstve, pretože esenciálne oleje sú veľmi silné.

 

Pripravenú vonnú zmes nerozprašujte v kuchyni ani na iných miestach, kde sa pripravujú potraviny. Budete potrebovať 600 ml vody, 1 polievkovú lyžicu eukalyptového oleja, 1 polievkovú lyžicu mätového oleja a 1 polievkovú lyžicu levanduľového oleja, nádobu s uzáverom, fľašu s rozprašovačom a lievik. Prevarte vodu, nechajte ju vychladnúť a naplňte nádobu. Potom postupne pridávajte oleje po jednej polievkovej lyžici. Nakoniec nádobu uzavrite a dobre pretrepte, aby sa zložky riadne premiešali. Pomocou lievika nalejte zmes do rozprašovača.“

prírodné liečby

Prírodné účinky: Na zmiernenie príznakov prechladnutia alebo chrípky sa vdychuje para s niekoľkými kvapkami eukalyptového oleja alebo sa inhalujú výpary zo zahriatych listov. Používajú sa čerstvé aj sušené eukalyptové listy. 

cistici prostredky

Domáce čistiace prostriedky: Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam sa eukalyptový olej môže pridávať do domácich čistiacich prostriedkov na dezinfekciu povrchov. Ako bonus vás poteší príjemná vôňa.

pece o plet

Staroslivosť o pokožku: Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam sa eukalyptus používa aj v kozmetike. Tu sa do nosného oleja pridáva len niekoľko kvapiek eukalyp­tového oleja. Eukalyptové krémy môžu pomôcť upokojiť podráždenú pokožku.

repelent

Repelent: Eukalyptový olej môže slúžiť ako prírodný repelent proti komárom a inému hmyzu. Okrem samotného oleja môže nepríjemný hmyz odpudzovať aj samotná rastlina, ak si ju doma zasadíte. Neochráni však vaše rastliny pred škodcami, hoci si to mnohí záhradníci myslia. Na druhej strane, samotný eukalyptus je pri pestovaní náchylný na mšice.

Použitie v kozmetike

  • Staroslivosť o pokožku: Eukalyptový olej je obľúbenou zložkou prípravkov na akné s antibakteriálnymi vlastnosťami,. Tieto eukalyptové prípravky tiež pomáhajú čistiť pokožku a znižovať výskyt výtokov. Používa sa aj v tonikách a čistiacich prípravkoch na osvieženie a oživenie pleti.

  • Staroslivosť o telo: Vo wellness a kúpeľných produktoch, ako sú masážne oleje a kúpeľové produkty, sa eukalyptus používa na dosiahnutie chladivého a relaxačného účinku. Eukalyptové wellness produkty sú tiež užitočné v boji proti únave a bolesti svalov.

  • Staroslivosť o vlasy: Vlasové prípravky s obsahom eukalyptu, ako sú šampóny a kondicionéry, sú vyhľadávané pre svoje stimulačné účinky na pokožku hlavy, podporujú rast vlasov a pomáhaju v boji proti lupinám.

Bezpečnosť

Pri používaní eukalyptu je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia, najmä kvôli jeho vysokej koncentrácii. Eukalyptový olej by sa mal pred aplikáciou na pokožku vždy zriediť a nikdy by sa nemal konzumovať vnútorne bez odborného dohľadu. Pokiaľ nie ste medveď koala, ktorý je ako jediný prispôsobený na konzumáciu týchto listov, sú pre vás eukalyptové listy vo veľkých množstvách vyslovene jedovaté. Tehotné ženy a malé deti by mali eukalyptový olej používať opatrne.

Záver

Eukalyptus je nielen krásna a aromatická rastlina, ale má aj mnoho praktických využití. Príjemne a sviežo vonia a má priaznivý vplyv na zdravie dýchacích ciest. Či už sa rozhodnete používať eukalyptový olej na vlasy, pokožku alebo v difuzéri, vždy si prečítajte odporúčania a návod na použitie. Aj pri užívaní výživových doplnkov s eukalyptom. 

Zdroje

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-700/eucalyptus

https://www.rxlis­t.com/supplemen­ts/eucalyptus­.htm

https://www.web­md.com/diet/e­ucalyptus-is-it-good-for-you

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.