Ekzém alebo dermatitída je jedným z najčastejších kožných ochorení. Môže spôsobiť veľa nepríjemností v podobe svrbenia, začervenania a zápalu kože. Hoci je ekzém bežný, určiť jeho presnú príčinu a liečbu môže byť trochu komplikované. Aké sú jeho typy a čo môžete urobiť pre zlepšenie stavu vašej pokožky?
Atopický ekzém je najčastejším typom ekzému a často sa vyskytuje u detí. Často sa spája s inými alergickými ochoreniami, ako sú astma a senná nádcha. Môžu ho vyvolať aj hormonálne výkyvy, potenie, stres, slnečné žiarenie a iné bežné veci, ktoré bývajú alergénmi. Zvyčajne sa vyznačuje striedaním pokojných a ťažkých období.
Tento typ ekzému je spôsobený priamym kontaktom kože s alergénom alebo dráždivou látkou, ako sú farbivá, kozmetika a iné chemikálie, kovy alebo rastliny. Na rozdiel od atopického ekzému sa mu dá ľahšie predísť obmedzením prítomnosti dráždivej látky.
Tento typ ekzému postihuje ruky a nohy a je charakteristický malými pľuzgiermi naplnenými tekutinou. Často postihuje ľudí so sklonom k atopickému alebo kontaktnému ekzému.
Príznaky ekzému sa môžu líšiť v závislosti od typu ekzému a jednotlivca. Medzi najčastejšie patria:
Presné príčiny ekzému nie sú úplne jasné, ale predpokladá sa, že sa na nich podieľa kombinácia genetických a environmentálnych faktorov. Medzi hlavné príčiny patria:
Diagnostika ekzému sa zvyčajne začína medicínskym vyšetrením kože a rozborom príznakov. Lekár sa môže pýtať na rodinnú anamnézu, vystavenie alergénom a ďalšie faktory, ktoré často súvisia s ekzémom. Diagnostické testy môžu zahŕňať testy kože na určenie, či je ekzém spôsobený alergiou, biopsiou, pri ktorej sa odoberie malý kúsok kože na laboratórne vyšetrenie, alebo krvné testy na hľadanie protilátok spojených s alergiami.
„Ekzém je chronický zápal kože, nie je infekčný a môže byť alergického alebo nealergického pôvodu. Medzi najčastejšie typy patrí atopický a kontaktný ekzém. Atopický ekzém postihuje najmä deti. Kontaktný ekzém vzniká pri priamom kontakte kože s alergénom alebo dráždivou látkou. Medzi najčastejšie alergény pri kontaktnom ekzéme patria kovy (nikel, kobalt), guma, kozmetika atď.
Diagnostika spočíva v odobratí anamnézy, posúdení vzhľadu kože, prípadne v krvných testoch. Ak sa u vás objaví ekzém, je dôležité dodržiavať režimy, ako je nefajčiarske prostredie, vylúčenie a vyhýbanie sa alergénom, nosenie vhodného oblečenia a zdravý životný štýl, aby sa stav nezhoršoval. Liečbou voľby sú lokálne krémy a prípadne antihistaminiká alebo kortikosteroidy.“
Liečba ekzému sa zameriava na zmiernenie príznakov, najmä svrbenia a zápalu. Liečba môže zahŕňať:
Hoci ekzému nemôžete úplne zabrániť, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste mu predišli a zlepšili kvalitu svojho života. Medzi ne patrí hydratácia pokožky, aby bola pružná a menej náchylná na svrbenie a praskanie. Vyhýbajte sa dráždivým látkam a alergénom, o ktorých viete, že váš ekzém zhoršujú. Nielen v teplých mesiacoch siahnite po oblečení z prírodných, priedušných materiálov, ktoré pokožku dráždia menej ako syntetické tkaniny. Učte sa techniky na odbúravanie stresu, pretože chronický stres má za následok oveľa viac než len ekzém.
Ekzém je chronické ochorenie, ktoré môže spôsobiť mnoho nepríjemností, ale vhodnou liečbou, starostlivosťou a vyhýbaním sa rizikovým faktorom je možné kontrolovať jeho príznaky a žiť plnohodnotný život. Ak máte podozrenie, že máte ekzém, odporúčame vám poradiť sa s lekárom alebo dermatológom, aby vám mohli poskytnúť správnu diagnózu a liečbu.
Tento článok nenahrádza konzultáciu s lekárom. V prípade problémov sa poraďte s odborníkom.
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2014/02/03.pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2008/09/11.pdf
https://www.nzip.cz/clanek/366-kontaktni-alergie-spoustece-a-prevence
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.