Ebola je vážne, dokonca smrteľné vírusové ochorenie, ktoré sa šíri rýchlosťou blesku a ničí životy a komunity. Prvýkrát bola objavená v roku 1976 a odvtedy spôsobila niekoľko ničivých epidémií. Vírus sa prenáša priamym kontaktom s telesnými tekutinami nakazených ľudí alebo zvierat a spôsobuje horúčku, krvácanie a zlyhanie orgánov. Tento článok ponúka prehľad o Ebole a jej prevencie.
Vírus Ebola, oficiálne známy ako ebolová hemoragická horúčka, bol prvýkrát identifikovaný v roku 1976 pri dvoch súčasne prebiehajúcich epidémiách v Nzare, Sudáne, v meste Yambuku a Demokratickej republiky Kongo. Názov „Ebola“ pochádza od rieky Ebola v Demokratickej republike Kongo, ktorá je blízko miesta prvého známeho výskytu vírusu.
Pôvod vírusu Ebola nie je známy; za pravdepodobný rezervoár infekcie sa považujú netopiere, ktoré zahŕňajú druhy netopierov žijúce v blízkosti ľudských obydlí v postihnutých oblastiach. Prvá epidémia v roku 1976 mala za následok viac ako 280 úmrtí. V minulosti sa miera úmrtnosti v rôznych ohniskách pohybovala od 25 % do 90 %.
Prvé príznaky infekcie vírusom Ebola sa často objavujú 2 až 21 dní po vystavení vírusu. Medzi tieto príznaky patria:
Vírus ebola sa prenáša na človeka z divokých zvierat (šimpanzov, goríl, opíc) a potom sa šíri v ľudskej populácii prostredníctvom priameho kontaktu s krvou, telovými tekutinami (sliny, moč, sperma) a tkanivami infikovaných živých alebo mŕtvych ľudí alebo zvierat. Za hlavné zdroje vírusu sa považujú netopiere a primáty (opice a ľudoopy) a ďalším spôsobom šírenia vírusu v mnohých častiach Afriky je kontaminované mäso divých zvierat. Ebola sa neprenáša vzduchom ani manipuláciou s peniazmi alebo potravinami.
„Vírus Ebola je pôvodcom hemoragickej horúčky, je to veľmi závažné ochorenie. Uvádza sa, že miera úmrtnosti je 25 až 90 %. Medzi prejavy ochorenia patrí horúčka, únava, nevoľnosť až vnútorné krvácanie so zlyhaním orgánov. V rizikových oblastiach sú najviac ohrození zdravotnícki pracovníci a rodinní príslušníci, ktorí sú v kontakte s nakazenou osobou.
Prevencia zahŕňa vyhýbanie sa kontaktu s infikovanými osobami alebo uhynutými zvieratami a zdravotnícki pracovníci by mali dbať na zvýšenú opatrnosť a používať ochranné pomôcky, napríklad rukavice. Ak ste sa vrátili z oblasti výskytu Eboly (krajina v západnej Afrike) a objaví sa u vás niektorý z uvedených príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.“
Diagnostikovanie Eboly v jej počiatočných štádiách môže byť náročné, pretože príznaky bývajú podobné príznakom iných ochorení, ako sú malária alebo tyfus. Na potvrdenie diagnózy sa používajú špecializované laboratórne testy, ako napríklad RT-PCR a detekcia protilátok proti vírusu Ebola.
V súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba pre infikovaných pacientov. V posledných rokoch bola vyvinutá vakcína na očkovanie zdravotníckych pracovníkov a ľudí v úzkom kontakte s nakazenými a výsledky vyzerajú sľubne. Najlepšie by však bolo, keby sa dali preventívne očkovať celé oblasti, čo zatiaľ nie je možné.
V prevencii Eboly zohráva veľkú úlohu izolácia pacientov, používanie ochranného odevu a rukavíc pri starostlivosti o nakazené osoby, správna dezinfekcia a likvidácia zdravotníckeho materiálu a odpadu.
Vírus Ebola možno neutralizovať praním, slnečným žiarením, vysokými teplotami alebo sušením. Vírusy však môžu dlhšie zostať na oblečení a predmetoch s infikovanou krvou alebo inými telesnými tekutinami.
V roku 2018 sa objavila zatiaľ posledná epidémia Eboly, a to najmä v Kongu a Ugande. Približne štvrtina nakazených bola mladšia ako 15 rokov a vzhľadom na pretrvávajúci konflikt a nedostatok finančných prostriedkov nebolo možné rýchlo konať a zachrániť všetky životy. Nemalo by sa zabúdať na zdravie lekárov, ktorí sa starajú o nakazených; zvyčajne dostávajú vakcíny a sú pokrytí od hlavy až po päty. Organizácie ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Lekári bez hraníc zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti šíreniu vírusu a v starostlivosti o pacientov.
Ebola je jednou z najvážnejších zdravotných hrozieb súčasnosti, ale vďaka vedeckému pokroku a medzinárodnej spolupráci máme lepšie nástroje na jej riešenie ako kedykoľvek predtým. Prevencia, včasná diagnostika a účinná liečba sú kľúčom k minimalizácii vplyvu tejto smrteľnej choroby. Cieľom je dokončiť testovanie vakcíny a sprístupniť ju v krajinách s najväčším výskytom tohto ochorenia.
https://www.cdc.gov/vhf/ebola/index.html
https://www.who.int/health-topics/ebola
https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/04/Horecka_Ebola_Informace_pro_cestujici_osoby.pdf
https://khsstc.cz/ebola-virus-souhrn-zakladnich-informaci/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5364328/
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.