Dýchavičnosť: príčiny, liečba a prevencia

Dýchavičnosť, známa tiež ako dyspnoe, môže byť spôsobená širokou škálou zdravotných problémov. Ide o pocit obtiažneho či namáhavého dýchania alebo pocit nedostatku vzduchu.

pilulka

Príčiny dýchavičnosti

Existuje mnoho rôznych príčin dýchavičnosti. Medzi tie najčastejšie príčiny patria:

Kardiálne príčiny

Srdcové zlyhanie, arytmia. Srdcové problémy môžu znížiť tok krvi do pľúc a tým znížiť dostupnosť kyslíka v tele.

Pľúcne príčiny

Astma, chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), pľúcna embólia, zápalové ochorenia pľúc (pneumónia) a zápal pľúc. Tieto stavy ovplyvňujú priechodnosť dýchacích ciest a schopnosť pľúc prenášať kyslík do krvi.

Anémia

Chudokrvnosť, stav charakterizovaný nedostatkom železa v krvi, môže viesť k nedostatočnému transportu kyslíka do tkanív a orgánov, čo môže viesť k dýchavičnosti.

Fyzická alebo emočná námaha.

Intenzívna fyzická aktivita alebo silné emočné stavy môžu spôsobiť dýchavičnosť. Počas fyzickej aktivity svaly vyžadujú viac kyslíka, čo môže spôsobiť zvýšenú frekvenciu dýchania. Emócie ako úzkosť alebo stres môžu tiež spôsobiť pocit nedostatku vzduchu.

Alergia

Alergické reakcie, najmä alergická nádcha alebo alergická bronchitída, môžu spôsobiť opuch slizníc dýchacích ciest a následne dýchavičnosť.

Pilulka odborník Jana Nová, DiS. hovorí:

„Je dôležité si uvedomiť, že niektoré príčiny dýchavičnosti môžu byť závažnejšie ako iné. Ak máte nevysvetliteľný pocit dýchavičnosti, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.“

Príznaky dýchavičnosti

Okrem pocitu nedostatočného dýchania, dýchavičnosť môže byť sprevádzaná ďalšími symptómami, vrátane:

  • Kašeľ
  • Bolesť, alebo tlak na hrudi
  • Pocity dusenia alebo nemožnosti chytiť dych
  • Namáhavé, rýchle alebo plytké dýchanie
  • Búšenie srdca
  • Sípanie
  • Zmodranie kože v kritických prípadoch

Diagnostika dýchavičnosti

Pre správnu diagnózu dýchavičnosti je dôležité vykonať kompletné lekárske vyšetrenie. Základom je zvyčajne podrobný lekársky rozhovor o príznakoch a anamnéze pacienta, po ktorom nasleduje základné fyzikálne vyšetrenie, počúvanie srdca a pľúc.

Následne sa môže odporučiť podrobnejšie vyšetrenie pomocou röntgenového snímku hrudníka, krvných testov alebo EKG (elektrokardi­ogramu) na vyšetrenie činnosti srdca.

Liečba dýchavičnosti

Liečba dýchavičnosti závisí od základnej príčiny a závažnosti stavu. Tu sú niektoré z hlavných prístupov na liečbu:

 

  • Lieky: Lekár môže predpísať rôzne lieky na liečbu dýchavičnosti v závislosti od základnej príčiny. U pacientov s astmou môžu byť predpísané inhalačné kortikosteroidy alebo bronchodilatátory na rozšírenie priedušiek a uľahčenie dýchania. Pacientom s srdcovým zlyhaním môžu byť predpísané diuretiká, inhibítory ACE alebo beta-blokátory na optimalizáciu funkcie srdca.
  • Kyslíková terapia: Pacientom s hypoxémiou, tj nedostatkom kyslíka v krvi, môže byť predpísaná kyslíková terapia. Kyslík je podávaný buď cez nosovú kanylu alebo cez masku a pomáha zvyšovať hladinu kyslíka v krvi.
  • Chirurgické a invazívne procedúry: V niektorých prípadoch môžu byť chirurgické alebo invazívne procedúry nevyhnutné na liečbu základnej príčiny dýchavičnosti – napríklad odstránenie nádorov, opravu srdcových chýb alebo angioplastiku na rozšírenie zúžených koronárnych artérií.
  • Fyzikálna terapia: Fyzikálna terapia, ako je cvičenie dýchacích svalov a rehabilitácia pľúc, môže pomôcť pacientom zlepšiť dýchanie a zvýšiť ich toleranciu k fyzickej aktivite.

Prevencia dýchavičnosti

Základ prevencie je podobne ako u väčšiny zdravotných problémov zdravý životný štýl. V prípade dýchavičnosti sa jedná najmä o pravidelnú fyzickú aktivitu každý deň aspoň 30 minút, ideálne nejakú aeróbnu činnosť na zlepšenie kondície. Môže to byť chôdza, beh, jazda na bicykli alebo napríklad plávanie, vždy úmerne celkovému zdravotnému stavu jedinca. To by potom malo doplniť aj zaradenie vyváženej stravy a prípadné zhodenie nadbytočných kíl. Samozrejmosťou je aj koniec s fajčením.

 

V prípade alergií (peľ, roztoče, srsť) je na mieste vyhnúť sa alergénom, prípadne prijať patričné ​​opatrenia pre lepšie zvládanie problémov – počas peľovej sezóny napríklad nevetrať cez popoludnie, užívať antihistaminiká či používať čističku vzduchu. Vhodná môže byť aj návšteva u alergológa a liečba alergie.

Príznaky dýchavičnosti

Príznaky dýchavičnosti kašeľ

Kašeľ

Príznaky dýchavičnosti tlak bolest na hrudi

Bolesť alebo tlak na hrudi

Príznaky dýchavičnosti ťažké dýchanie

Ťažké dýchanie

Príznaky dýchavičnosti búšenie srdca

Búšenie srdca

Tento článok je iba informatívny. Neslúži ako náhrada lekárskej ani lekárnickej konzultácie.

 

Zdroje

https://erj.er­sjournals.com/con­tent/43/6/1750

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/26933707

https://www.he­althline.com/he­alth/dyspnea

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC5343­732/

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/shortness-of-breath/basics/de­finition/sym-20050890

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vyštudovala som MILLS a už počas štúdia som chodila do lekárne pomáhať a po štúdiu som začala aj v lekárni pracovať. V práci poskytujem starostlivosť a potrebné informácie. Vo voľnom čase vyrážam do prírody, včelárim a tancujem

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.