Draslík je dôležitou minerálnou látkou, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu nášho tela. Často je kombinovaný s horčíkom. Draslík nájdeme všade okolo nás. Je obsiahnutý v potravinách, ale aj v okolitom prostredí. Draslík je ľahký, mäkký, …
Nenašli ste, čo ste hľadali?
Pošlite nám tip na produkt a my ho skúsime zaradiť do ponuky.
Odporučiť produktPotrebujete poradiť?
Napíšte nám a radi vám pomôžeme s výberom a vyhľadávaním vhodného produktu.
Draslík je dôležitou minerálnou látkou, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu nášho tela. Často je kombinovaný s horčíkom. Draslík nájdeme všade okolo nás. Je obsiahnutý v potravinách, ale aj v okolitom prostredí. Draslík je ľahký, mäkký, striebornolesklý kov. Pre organizmus je draslík veľmi dôležitým prvkom. Je dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy, svalov a udržanie normálneho tlaku krvi.
Človek v dospelom veku má v tele len 5 gramov draslíka. Je dôležité dostávať draslík do tela stravou. Takmer väčšina draslíka sa v tele nachádza v bunkách. Z toho veľká časť je vo svalových bunkách a tá menšia v kostiach, pečeni a červených krvinkách. Hladina draslíka ovplyvňuje výšku krvného tlaku, zdravie kostí, obličiek a svalových tkanív. Tiež je spojená s kardiovaskulárnym zdravím a citlivosťou na inzulín.
V ľudskom tele hrá draslík významnú úlohu, a to nielen pre správnu funkciu svalov a nervového systému, ale aj v kontexte srdcového zdravia. Draslík funguje ako dirigent na prácu svalov a nervov. Jeho prítomnosť je nevyhnutná pre kontrakcie svalov a prenos nervových signálov, čo umožňuje plynulé pohyby a koordináciu. Srdcový sval potrebuje draslík na udržanie rytmu a sily kontrakcií. Draslík podporuje srdcovú funkciu, čo je kľúčové pre celkové kardiovaskulárne zdravie.
Draslík spoločne so sodíkom a vápnikom udržuje vodnú a elektrolytovú rovnováhu v tele. Táto harmónia je zásadná pre optimálne fungovanie buniek a udržanie správneho tlaku v cievach. Vedome udržiavaná hladina draslíka je teda kľúčom k plynulej prevádzke svalov, správnej funkcii srdca a celkovému zdraviu ciev.
Medzi potraviny bohaté na draslík patria:
Bežnou tepelnou úpravou však dochádza k stratám draslíka v potravinách. Nájsť rovnováhu v jedálnom lístku je kľúčové pre udržanie optimálnej hladiny draslíka v tele.
Odporúčaný denný príjem draslíka nie je presne stanovený a líši sa podľa vekovej skupiny a zdravotného stavu. Pre dospelých sa odporúča denný príjem 4000 mg draslíka, ale táto hodnota sa upravuje podľa individuálnych potrieb. Dojčiace ženy majú odhadovaný príjem zvýšený na 4 400 mg draslíka denne. Pre deti od 1 do 9 rokov je stanovená odporúčaná denná dávka na 1000 – 1600 mg. Zvýšený prísun draslíka sa odporúča najmä pacientom trpiacim hypertenziou, pretože správny prísun tohto prvku spolu so sodíkom prispieva k zníženiu krvného tlaku. Pre hypertoniky je denná dávka zvýšená na 7000 mg.
Ide o nízku hladinu draslíka v krvi, ktorá sa vyskytuje len zriedkavo. Hypokaliémia sa však môže rozvinúť pri zvýšenom vylučovaní draslíka, či už z dôvodu chronickej hnačky, vracania alebo nadmerného potenia. Ťažká hypokaliémia je akútny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Najvýraznejšími symptómami sú únava, bolesť svalov a nepravidelný srdcový tep. Prvou pomocou potom najčastejšie býva úprava stravy a doplnenie draslíka pod dohľadom lekára.
V tomto prípade hovoríme o vysokej hladine draslíka v krvi. Tento jav je veľmi vzácny a pre človeka so zdravými obličkami takmer nedosiahnuteľný. Ľudský organizmus má vlastné regulačné mechanizmy, aby udržal v príjme minerálnych látok rovnováhu. Nie je teda jednoduché docieliť hyperkaliémia prostredníctvom stravy. Často sa toto ochorenie pridružuje k ďalším, ako je poškodenie buniek, nedostatok inzulínu alebo narušenie funkcie obličiek. Medzi hlavné príznaky patrí nevoľnosť, črevná nepriechodnosť, svalová slabosť alebo srdcová arytmia. V prvom kroku liečby sa pristupuje k obmedzeniu príjmu draslíka ak podávaniu liekov na podporu vylučovania draslíka.
Doplnky stravy s obsahom draslíka sú dostupné vo forme tabliet, kapsúl, práškov alebo tekutín. Každý typ môže byť vhodný pre určité situácie. Nižšie sú uvedené bežné formy draslíkových doplnkov:
Draslík môže interagovať s niektorými liekmi, najmä s diuretikami (lieky na vylučovanie moču), niektorými liekmi na srdcové arytmie a nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID). Je dôležité informovať lekára o všetkých prijímaných liekoch, aby sa predišlo nežiaducim interakciám. Pri výbere draslíkových doplnkov je nevyhnutné rešpektovať odporúčané dávkovanie a nevyužívať ich ako náhradu vyváženej stravy obsahujúcej prirodzený zdroj draslíka.
Produkty z kategórie Draslík sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Draslík zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Draslík sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších.